Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell N7010 - regulacja obrotów wentylatora

jarr25 03 Gru 2013 00:07 6930 14
  • #1 03 Gru 2013 00:07
    jarr25
    Poziom 12  

Mam problem z wentylatorkiem w moim laptopie. Dodam że szukałem po różnych tematach i ogólnie albo opisany problem jest w pc albo jest went. w ogóle popsuty. U mnie natomiast problemem jest doprowadzanie mnie do szewskiej pasji non stop włączanie/wyłączanie wentylatora. (uruchamianie/zatrzymywanie).
    Przykład: siedzę sobie na mozilli elegancko otwarte kilka kart i nic się nie dzieje, pracuje sobie i od niczego wiatrak mi zaczyna dmuchać i hałasować niepotrzebnie.. zauważyłem że dzieje się tak jak procesor przekroczy 9% swojego użycia.

Chciałem użyć speedfan ale wykrywa tylko 1 wentylator na gpu i nie działa jego sterowanie lub robię to źle.
    Nie mogę nigdzie znaleźć jaką mam płytę główną , mój laptop to Dell N7010 taki jak tu http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/MEGA...ebooki_za_2500-4500_zl-3082/strona/10246.html

ten laptop tu dostał prawie najwyższą note, nie wiem czy ta nota jest zmieniana co do czasu ale ja bym mu nawet 3,5 nie dał, czy oni upadli na głowe? o_o

Proszę o pomoc z tym głupim wiatrakiem żeby mu przeskalować granice uruchamiania, bo chyba wyrzuce kompa przez okna tak mnie to denerwuje..

do tego win8.1 i on ma tego defendera całego, może on jest winowajcą?

0 14
  • #2 03 Gru 2013 01:41
    Mich43l
    Poziom 20  

w laptopie nie ma za bardzo regulacji , jeżeli procek się nagrzeje to wentylator wchodzi na obroty i ma za zadanie schłodzić , jeżeli by tego nie robił to byś nie podziałał na laptopie, gdyż po osiągnięciu określonej temperatury resetował by się i tak do znudzenia ... jedyne co możesz wymienić wentylator jeżeli znajdziesz zamiennik nowy, bo może być wyrobione i "ćwierkać" lub oddawać inne dziwne wkurzające odgłosy...

1
  • #3 03 Gru 2013 07:05
    zieloczek100
    Poziom 38  

Bo laptopa trzeba co jakiś czas przeczyścić. Ja mam starego Asusa i po czyszczeniu to zupełnie inny laptop. Warto też zobaczyć jak kręci się wentylator, czy nie wymaga przesmarowania.

0
  • #4 03 Gru 2013 10:59
    jarr25
    Poziom 12  

laptop czyściłem tydzień temu + nowa taśma termoprzewodząca. problemem nie jest to że wentylator głośn o pracuje, problemem jest to że laptop działa w pełnej ciszy i cały czas się ten wiatrak włącza i wyłącza na okres ok. 7-8 sekund i to bardzo denerwuje przy pracy

0
  • #5 03 Gru 2013 19:09
    cristal2242
    Poziom 25  

Tak jak napisano wyżej wyczyść,między blaszki wchodzi kurz i inne paprochy :D
    Powiedz jak uważasz laptopa,na biurku,czy może kolanach.? Było tak od zawsze czy pojawił się ten problem jakiś czas temu?

0
  • #6 03 Gru 2013 19:12
    jarr25
    Poziom 12  

Już piszę kolejny raz że laptop full wyczyszczony tydzień temu...
    laptop, fakt leży na biurku ale jest przytrzymywany przez parapet które jest oddalony od krawędzi biurka o jakieś +/- 15cm więc nie ma mowy o tym żeby wywietrzniki od dołu nie wyrabiały - poza tym i tak główny wywietrznik z wentylatora jest z boku..

edit: jeszcze dopiszę żeby na 100%, na pewno, na to że dam głowę ktoś wiedział że zawsze tak było a ja tylko szukam rozwiązania takiego małego ale uciążliwego problemu. Jeśli nie wiecie co z tym zrobić - a macie mi do napisania wyłącznie abym kupił pc - którego mam z pasywnym a jakże no ale pc jest od czegoś innego niż laptop - lub wyczyścić laptopa który jest na serio mega czysty, to proszę nie piszcie nic ;)

Co do problemu to jest on czysto zaprogramowany w sofcie który kontroluje wentylator - a ja chciałbym się po prostu dowiedzieć, czy mogę zmienić to no nie wiem jak będzie bezpiecznie tak 4 stopnie do góry żeby się dopiero włączał.. czy może żeby chodził cały czas ale na stałych obrotach? o takie porady bardzo proszę : )

0
  • #7 04 Gru 2013 08:25
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Napisz jak wyglądają temperatury, zmierz je przez HW Monitor. Daj zrzut. Obciąż go porządnie i też zobacz jak wyglądają temperatury jak laptop nic nie robi czy jak siedzisz na przeglądarce.
    Może coś źle zamontowałeś przy konserwacji układu czyszczenia i się grzeje.

0
  • #8 04 Gru 2013 14:24
    jarr25
    Poziom 12  

No dla świętego spokoju że zrobiłem wszystko co możliwe zrobiłem test włączyłem 2 gry poszło dobrze zostawiłem go tak an 2h i się nawet nieźle zagrzał bo czuję po obudowie
    co do temperatur chyba w normie

Dell N7010 - regulacja obrotów wentylatora

co do tego obrazka on był zrobiony tak 15 minut po włączeniu wszystkiego - po 2h tam było ok 93 na core'ach

tak naprawdę zauważyłem że temp core 0 jak przekroczy 125F to wiatrak się załączył, ale znowu za którymś tam razem włączania i wyłączania zrobił to dopiero przy 138F no to sam już nie wiem..

Jestem na 99% przekonany że zamontowałem wszystko poprawnie.

0
  • #9 04 Gru 2013 17:14
    kasiunia7777
    Poziom 39  

Temperatura procesora w stresie mała nie jest 86 (czy jak piszesz że aż 93 też było) stopni to trochę za dużo, nie dziw się że ci wentylator pracuje.
    Podczas gdy korzystasz z internetu jaką masz temperaturę???
    Tempertura radeona też bardzo duża w stresie.
    Chcesz go ugotować??
    Jakiej pasty, termopadów używałeś na procesor?

0
  • #10 04 Gru 2013 17:20
    jarr25
    Poziom 12  

arctic mx4 coś tam,
    po Twoim poście to zabrzmiało jakbym chciał żeby laptop na "wiatrak" chodził jak pc na pasywne przy maksymalnym obciążeniu. Jeżeli tak zrozumiałeś moje intencje co do tematu, to mylisz się - chodzi o to aby on w sytuacji najmniejszego stresu czyli tylko otwartej przeglądarki nie włączał i wyłączał nieustannie wentylatora. Przy jakimkolwiek innym obciążeniu to już niech robi co chce, przecież to dla mnie oczywiste że ma chłodzić jak temperatura jest za wysoka. ; )

GDy korzystam z internetu temperatura tak jak teraz gdy to piszę to ok.50C. temperatura wchodzi na 53 włącza się wiatrak, mieli temperature do 47-8C, wyłącza się i potem znów do góry i tak w kółko

Ogólnie mam potężne przeczucie że gdyby komp pracował na win xp zamiast na win8.1 to sytuacja by nie występowała - jest tak dlatego że tam nie ma tego całego windows defenfera który co chwile zwiększa liczbę używanych kb pamięci (patrzę na to w menedżerze zadań) i myślę że on jest winowajcą, ale 100% pewności nie mam

0
  • #11 04 Gru 2013 17:43
    irek6311
    Poziom 33  

Dell ma słabe chłodzenia więc nie dziw się że wentylator tak chodzi a nie inaczej ,
    niektóre wersje miały w bios ustawienia wentylatora ,
    na moim Vostro bez obciążenia średnie obroty ~ 60" na max kręci wentylator ,
    w stresie nie przekroczył na procesorze i5 M560 80" a grafika 70" ,
    twój procesor za mocno się nagrzewa i sądzę że kontakt z chłodzeniem nie jest na 100% właściwy ,
    w aplikacjach od Dell da się regulować obroty wentylatora lub w biosie jak wersja zgodna ,
    mam coś takiego ale nie gwarantuję że zadziała u ciebie ,
    najbardziej rozwinięta jest seria Latitude i do niej aplikacja ...
    tam możesz sprawdzić co masz jak ustawione < niestety zmiany ustawień nie działają na inne serie Dell .

1
  • #12 05 Gru 2013 09:31
    kasiunia7777
    Poziom 39  

jarr25 napisał:
    GDy korzystam z internetu temperatura tak jak teraz gdy to piszę to ok.50C. temperatura wchodzi na 53 włącza się wiatrak,

To raczej normalne, że włącza się przy tej temperaturze, u mnie w acerze przy 55 włącza się ale na niskich obrotach, że prawie nie słychać, na pełne wchodzi dopiero powyżej 60 dokładnie nie pamiętam przy ilu.

Mój tata ma trochę podobny dell do twojego, bo N7110 (na windows 7 Home premium) i takiego problemu z wiatrakiem nie ma, czasami się włączy na chwilę ale na niskich obrotach, a nie tak jak ty piszesz że na pełnych i hałasuje.
    Ja myślę, że coś źle zamontowałeś przy chłodzeniu, albo nałożyłeś kiepską pastę.

0
  • #13 05 Gru 2013 10:35
    jarr25
    Poziom 12  

chyba coś źle napisałem bo on się właśnie włącza na najcichszych, oczywiście że nie na full od razu - chodzi o to aby się tak nie włączał/wyłączał bez końca

0
  • #14 05 Gru 2013 10:59
    irek6311
    Poziom 33  

Lekarstwa na Dell nie ma ...
    albo modyfikacja w aplikacji albo porządna podkładka chłodząca ,
    znając ten problem nie pakowałem się w Pentium i3 a i5 bo ten ma zintegrowaną grafikę i na tej przeglądam net ...
    chłodzenie wtedy mniej ma pracy i nie włącza/wyłącza się co chwilę .

0
  • #15 05 Gru 2013 14:54
    kasiunia7777
    Poziom 39  

To ja nie widzę w tym żadnego problemu to normalne że przy 55 stopniach musi się jednak włączyć ten wentylator, nie wiedziałam jeszcze laptopa żeby przy takich temperaturach nie włączał chłodzenia. Możliwe, że dość mocno pracujesz i dlatego ci się włącza często, to się tak wydaje że przeglądając internet procesor nic nie robi, ale tak naprawdę ma trochę do roboty zwłaszcza przy flashu, filmach HD. Zobacz jak wygląda użycie procesora podczas jak pracujesz, poobserwuj.
    Ale jak by nie było temperatury w stresie są za wysokie.

0