Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa stacji lutowniczej a kolba od Atten AT306H

kazel05 03 Dec 2013 10:35 1992 6
    kazel05
    Level 16  
    Witam.

W najbliższym czasie chciałbym zbudować własną stację lutowniczą. Zależy mi na dużej mocy kolby z racji że dość często muszę się męczyć z z urządzeniami o spoiwie LF. Zwykłe kolby 50W czasem nie dają rady zwłaszcza przy wyciąganiu kondensatorów z wielowarstwowych płyt.

Moją uwagę zwróciła lutownica Atten AT306H z kolbą 90W i standardowymi grotami (10-15zł za sztukę) jednak w opisie jest że kolba zasilana jest napięciem 36V 400kHz a element grzejny jest elektromagnetyczny. Jak się domyślam zasilanie stałym napięciem nic nie da.

Czy ktoś posiada może dokumentację lub taką lutownicę aby podpowiedzieć mi jak to jest rozwiązane w oryginale?
    RitterX
    Level 39  
    Jest sporo kolb 75W, które spokojnie dają radę. Istotnym błędem jest lutowanie ostrym grotem zamiast np. minifalą. Ważna jest możliwie duża powierzchnia styku grota z punktem lutowniczym. Należy też używać solidnego topnika.
    kazel05
    Level 16  
    O dopasowaniu grotów do lutowanego elementu nie musisz mi mówić, na co dzień pracuję w serwisie a stację chce zbudować dla siebie. Mamy lutownicę 90W i 45W a ich różnice w komforcie lutowania są kolosalne.

Chciałbym zdobyć kolbę o mocy przynajmniej 70W i koniecznie z tanimi grotami do wymiany. Nie stać mnie żeby do domu kupić sobie 4-5 grotów o 80-90zł albo więcej.

Czy ktoś spotkał się z tą kolbą SP-80-IRON? http://www.tme.eu/pl/details/sp-80-iron/stacje-lutownicze-czesci-zamienne/solder-peak/#

Chodzi mi o typ czujnika temperatury i bo grzałkę ma ceramiczną czyli standard co ułatwiłoby budowę.
    RitterX
    Level 39  
    To lutowica 3 przewodowa a to oznacza, że skoro ma wersję cyfrową stabilizacji temperatury to czujnik tepmeratury jest zaespolony w grzałce. Na końcu spirali wewnątrz grzałki jest zrobiona kulka termoparowa z drutu spirali i drutu z innego materiału tak by mogło powstać ogniwo termoelektryczne.
    W takim przypadku pomiar jest dokonywany cyklicznie pomiędzy okresami grzania. Wyłączany jest triak sterujący i mierzone jest napięcie termopary na zaciskach grzałki. Nie jestem do końca przekonany, że ogniwo termoelektryczne ma w takim przypadku typową w tych zastosowaniach charakterystykę typu K.
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Budując samemu stację zawsze możesz zastosować lekkie forsowanie grzałki nieco wyższym napięciem co wprawdzie nieco skróci jej żywotność ale podniesie jej maksymalną moc. Przez to lutownica będzie lepiej reagowała na uchyb z termopary in minus. Tak jakbyś zastosował grzałkę o większej mocy. Można też dodać na obudowie przełącznik trybu pracy z forsowaniem lub bez. Skoro masz doświadczenie to wiesz, że liczba punktów, które wymagają większej mocy lutowania nie jest jakaś zastraszająca. 60W do zykłego lutowania PbFree w zupełności wystarcza.
    kazel05
    Level 16  
    Fajnie temat chyba wyczerpałem a swoje wątpliwości rozwiałem. Dzięki RitterX poleciało pomógł.