Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny

dementor76 03 Dec 2013 12:16 20025 18
SterControl
  • Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny

Witam
    Jakiś czas temu skompletowałem potrzebne elementy i postanowiłem złożyć stanowisko do nauki/ćwiczeń w obsłudze i programowaniu sterownika PLC siemens simatic s7 300 . W skład zestawu wchodzą zasilacz, CPU, DI/DO cyfrowe, AI ,stacja wejść/wyjść rozproszonych ET 200 połączona po magistrali PROFIBUS w skład której wchodzą wejścia i wyjścia analogowe i szybki licznik 100kHz, falownik, mały silnik(0,12kW) trójfazowy z impulsatorem na wale (tarcza + czujnik indukcyjny),zadajnik wejść cyfrowych, potencjometr działający jako dzielnik napięcia 10V z falownika podłączony do jednego z wejść analogowych, dwie termopary , dwa czujniki PT100, enkoder inkrementalny 360 imp/obrót .Do tego interfejs USB/MPI + komputer działający również jako stacja robocza winCC Runtime .Całość jest mobilna dzięki zamontowaniu komponentów w walizce aluminiowej . Jest to bardzo pożyteczna "zabawka" dzięki której rozgryzałem wiele problemów związanych z programowaniem i konfiguracją sterowników.

Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny Siemens simatic S7 zestaw edukacyjny

Cool? Ranking DIY
    About Author
    dementor76
    Level 13  
    Has specialization in: lasery, robotyka, ogólne, automatyka
    dementor76 wrote 68 posts with rating 59, helped 2 times. Live in city zawiercie , dąbrowa górnicza. Been with us since 2007 year.
  • SterControl
    Prepond
    Level 19  
    No ok, miałeś sporo kasy widzę żeby coś takiego zrobić ale jest jedna wada :P Przeczytałeś noty katalogowe producenta? Nie zastosowałeś się co do wolnej przestrzeni na chłodzenie, będziesz miał problemy... Ogólnie to leżeć chyba tez nie powinno, poczytaj notę. Ale walizeczka naprawdę przydatna, fakt.
  • SterControl
    jacek łódź
    Level 2  
    Bardzo fajny zestaw, jeśli chodzi o plc i ogółem automatyke.
    Wydaje mi się ze nie będzie problemów jeśli chodzi o warunki pracy.
    Jeśli dobrze myśle autor nie zbudował go z przeznaczeniem do pracy 24h na dobę :)
    Pozdrawiam!
    dementor76
    Level 13  
    Prepond wrote:
    No ok, miałeś sporo kasy widzę żeby coś takiego zrobić ale jest jedna wada :P Przeczytałeś noty katalogowe producenta? Nie zastosowałeś się co do wolnej przestrzeni na chłodzenie, będziesz miał problemy... Ogólnie to leżeć chyba tez nie powinno, poczytaj notę. Ale walizeczka naprawdę przydatna, fakt.

Spoko , nic się nie grzeje - w sumie to jest zostawione trochę miejsca dookoła sterownika i falownika .Po kilku godzinach pracy z walizką tylko silnik robi się ciepły jak chodzi na niskich obrotach .
    W swojej praktyce zawodowej spotkałem się wielokrotnie z tym że mimo to iż sterowniki były umieszczane pionowo w szafach elektrycznych, szafy miały wentylatory a niektóre nawet układy chłodzące, to w upały czasami jak się taką szafę otworzyło to aż z niej ciepło "buchnęło" , a sterowniki działały bez problemu chociaż ich klapki zakrywające listwy przyłączeniowe rozsypywały się w rękach od temperatury .
    daniell4
    Level 13  
    Prepond wrote:
    No ok, miałeś sporo kasy

Więc jaki jest mniej więcej koszt wyposażenia tej walizeczki?
    dementor76
    Level 13  
    daniell4 wrote:
    Prepond wrote:
    No ok, miałeś sporo kasy

Więc jaki jest mniej więcej koszt wyposażenia tej walizeczki?

Dokładnie to nie liczyłem , większość sprzętu jest kupiona na znanych serwisach aukcyjnych (All..i eBa..) po okazyjnych cenach ,a i tak wyszło kilka tysięcy .Gdyby chcieć kupić wszystko nowe po numerach "6es" z HWConfig to by wyszło nawet kilkanaście tysięcy.Całość była kompletowana , składana i uzupełniana do obecnej postaci przez około 2 lata także tego nie odczułem finansowo .
    _CL_
    Level 12  
    Fajny zestaw, sam też sobie coś podobnego zmontowałem tylko nie w walizce bo używam jako trenażera w domu. Szkoda że nie ma AO to wtedy dałbym jeszcze miernik wskazówkowy. Ogólnie sprzęt trochę kosztował ale wszystko ładnie złożone w kupę.
    Burrack
    Level 10  
    Bardzo wszechstronny zestaw edukacyjny. Czy posiada ktoś z was schemat kabla do programowania S-300?
    dementor76
    Level 13  
    _CL_ wrote:
    Fajny zestaw, sam też sobie coś podobnego zmontowałem tylko nie w walizce bo używam jako trenażera w domu. Szkoda że nie ma AO to wtedy dałbym jeszcze miernik wskazówkowy. Ogólnie sprzęt trochę kosztował ale wszystko ładnie złożone w kupę.

są dwa wyjścia analogowe na ET200 drugi moduł 2AU ST - jedno wyjście jest użyte do zadawania częstotliwości na falowniku, a drugie jest do wykorzystania .
    Smokey68
    Level 13  
    Poszukam gdzieś w rupieciach mi się walał zadajnik do DI, taki oryginalny siemensowski. Jak już ma zalatywać siemensem, to po całości! :) Ładnie się będzie prezentować w Twojej skrzynce, a mi specjalnie nie będzie żal, bo tej firmy jakoś nigdy nie pokochałem...
    315-2DP
    Level 17  
    Dla mnie bomba. Szkoda, że czegoś takiego nie miałem jak zaczynałem swoją przygodę z PLC-kami. Można się sporo na tym zestawie nauczyć. Do pełni szczęścia brakuje mi tylko wpięcia falownika na sieć Profibus DP.

Dodano po 1 [minuty]:

Prepond wrote:
    Ogólnie to leżeć chyba tez nie powinno, poczytaj notę.

Trochę już programuję PLC-ki, ale nie widziałem jeszcze nikogo, kto do testów biurkowych by montował sterownik zgodnie z notą aplikacyjną. ;-) To ma służyć nauce, a nie pracować 24 godziny 365 dni w roku.
    uzi18
    Level 24  
    Wyglada na niepoprawna terminacje sygnalu magistrali PROFIBUS-DP.
    Minimalna dlugosc przewodu miedzy driverami jest zachowana?

Takie skrzynki sa jak najbardziej przydatne, wazne aby byly w nich te elementy, ktore zwykle wykorzystujemy w pracy.
    Pozdrawiam
    karol1996
    Level 19  
    Witam
    Idealny zestaw dla początkującego mechatronika!
    Wiem o tym, ponieważ jestem uczniem drugiej klasy mechatronicznej.
    Na co dzień mam do czynienia z takimi silnikami, oraz sterownikami PLC.

P.S. Co do tego silnika: Czy posiada on możliwość przełączania gwiazda-trójkąt?

Pozdrawiam,
    Karol
    dementor76
    Level 13  
    uzi18 wrote:
    Wyglada na niepoprawna terminacje sygnalu magistrali PROFIBUS-DP.
    Minimalna dlugosc przewodu miedzy driverami jest zachowana?

Wtyczki są z terminatorami - obie zaterminowane , długość przewodu może odgrywać rolę ale w przypadku gdyby był zbyt długi,wtedy trzeba by było zastosować repeater.

karol1996 wrote:
    P.S. Co do tego silnika: Czy posiada on możliwość przełączania gwiazda-trójkąt?

Tak ma , w tej chwili jest podłączony w trójkąt , bo jak pewnie zauważyłeś falownik jest zasilany jednofazowo .
    uzi18
    Level 24  
    Przewod miedzy modulami nie powinien byc krotszy niz 1mb, dowiesz sie tego na kursie z diagnostyki sieci Profibus.
    Oczywiscie w takim zestawie jest to teraz pomijalne ale gdybys chcial go wpiac do istniejacej sieci (zwlaszcza z 20-a kilkoma koncowkami) to moze byc juz z tym klopot.

Powiem tylko, ze kazda szanujaca sie jednostka rozwijajaca automatyke,
    tak w kraju jak i za granica, posiada takie "walizki" wraz z HMI itp. bajerami.
    Spotkalem sie tez z takimi rozwiazaniami w formie malej szafki na kolkach.
    Gratuluje.
    dementor76
    Level 13  
    uzi18 wrote:
    Przewod miedzy modulami nie powinien byc krotszy niz 1mb, dowiesz sie tego na kursie z diagnostyki sieci Profibus.
    Oczywiscie w takim zestawie jest to teraz pomijalne ale gdybys chcial go wpiac do istniejacej sieci (zwlaszcza z 20-a kilkoma koncowkami) to moze byc juz z tym klopot.

Zrzut z materiałów szkoleniowych diagnostyki PROFIBUS :
    filozof16
    Level 12  
    Witam,

zestaw ogólnie w porządku.

Z tego co widzę po zdjęciach to kolega zastosował normalny przewód od napędu do przetwornicy.

Brakuję jeszcze jakiegoś najtańszego procesora komunikacyjnego TCP/IP.

Posiada kolega jakiś schemat tego projektu?
    dementor76
    Level 13  
    To już chyba będzie wszystko - doszedł jeszcze procesor komunikacyjny CP 343-1 ETHERNET i moduł PROFIBUS CB-15 do sterowania falownikiem :