Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośnika w sobwooferze własnej roboty (wyrobione zawieszenie)

Przemmeekk 03 Gru 2013 16:11 1761 13
  • #1 03 Gru 2013 16:11
    Przemmeekk
    Poziom 18  

Witam wszystkich. Mam problem z subwooferem domowej roboty, a mianowicie z głośnikiem. Cały subwoofer dostałem od wujka w kwietniu tego roku. pierwotnie grał w samochodzie, później u mnie w pokoju. Grał bardzo przyjemnie, schodził nisko (około 35Hz w moim pokoju), bas był ciepły i przyjemny. Wszystko było super do dziś. Słuchałem troszkę głośniej i zaczęły mnie niepokoić dziwne, dość głośne dźwięki podczas drgania membrany. Słyszałem coś podobnego kilka dni wcześniej, ale było to na tyle ciche, że w ogóle mi to nie przeszkadzało i olałem sprawę. Postanowiłem wykręcić głośnik, ponieważ byłem prawie pewien, że to wina albo dolnego zawieszenia albo górnego. Niestety obawy się potwierdziły - górne zawieszenie zaczęło się sypać.
    Według moich przypuszczeń głośnik ma około 10 lat. Jest to jakiś niszowy model - Tonsil SW1301S (new S line) 4Ω, 100 Watt RMS.

No i tutaj zwracam się do ludzi, którzy mają o tym pojęcie. Jak dla mnie zawieszenie nie nadaje się do regeneracji, ponieważ takiego zawieszenie nigdzie pewnie nie kupie, a skleić to stare, zepsute jest bez sensu, bo może i pomogłoby na kilka dni, tygodni a później w innych miejscach zacznie puszczać (w tej chwili widać jeszcze 2 inne dziury w zawieszeniu).
    W tym przypadku jedyną słuszną decyzją byłaby wymiana głośnika. No właśnie i to pojawia się problem... Trzeba znaleźć głośnik który by zagrał w tej budzie. Poniżej podaje wymiary obudowy. Niestety tylna ścianka jest pod kątem a to dodatkowo komplikuje sprawę...

Wymiary:

Szerokość - 55cm
    Wysokość - 39cm (nie licząc obicia drewna)
    Głębokość - 20cm (w górze obudowy) oraz 38cm (na dole obudowy)

Wymiary budy mierzyłem od zewnątrz. Wszystkie ścianki wykonane są z MDF'u o grubości 2cm czyli od tych wszystkich wymiarów należałoby odjąć te 2cm minimum.

Obudowa to Bass Reflex, poniżej podaje wymiary BR'u:

Długość - 16cm
    Średnica - 8cm

Napędzam głośnik wzmacniaczem STX A138 - 100 Watt przy 4Ω

Proszę o pomoc, bo sam przypuszczam nie będę w stanie nic wykombinować, a chciałbym, żeby jakoś to zagrało. Dodaje kilka zdjęć (przepraszam za jakość niektórych z nich - takie światło). Jeśli byłaby potrzeba dodania jeszcze innych fotek to jak najbardziej jestem w stanie je dodać.

0 13
  • #2 03 Gru 2013 16:43
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Głośnik tonsila, więc zawieszenie powinieneś nabyć bez trudu.
    Tutorial jak wymienić resor w głośniku też znajdziesz.

0
  • #3 03 Gru 2013 17:13
    Przemmeekk
    Poziom 18  

No właśnie to byłoby najlepsze rozwiązanie, bo nie chce zmieniac głośnika i wsadzać do obudowy wyliczonej pod ten stary. Napisze do Tonsila, ale wątpie, żeby resory do tego głośnika mieli gdzieś na zbyciu. Możliwe, że jest opcja wklejenia resora z jakiegoś innego 12" Tonsila, faktycznie, warto zapytać.

0
  • #4 03 Gru 2013 19:30
    Błażej

Kto ci każe wymieniać głośnik? Ale już widzę twoje podejście do sprawy. Szukasz problemów tam, gdzie ich nie ma. Podejdź do sklepu elektronicznego CA lub podobnego, gdzie handlują głośnikami i pewnie będą mieli coś od ręki, albo ściągną. Internet też zresztą nie milczy na ten temat.

0
  • #5 03 Gru 2013 21:56
    Przemmeekk
    Poziom 18  

Dobra, na razie gra bez zarzutów. Będe drążył temat jeśli problem powróci. Dzięki za pomoc.

A tak na marginesie to czym chciałeś kleić taką wyrwe w zawieszeniu? Moim zdaniem tylko kropelka jest w stanie dobrze to skleić. Jasne, że kleiłem tylko miejsce rozerwania przy łączeniu resora z membraną, nie ma to wpływu na pracę zawieszenia - Wszystko sprawdzone.

0
  • #6 03 Gru 2013 22:07
    Błażej

Myśl! Jakiego rodzaju połączenie daje kropelka? Sztywne i kruche, prawda? Więc myśl...

0
  • #7 03 Gru 2013 23:53
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Kropelka do zawieszenia?
    Pianka uległa degradacji, normalna sprawa po takim czasie. Niestety, ale S-line miały niebieskie, piankowe zawieszenia i ich Tonsil już nie produkuje. Nie wiem czy Umifon nie robił kiedyś takich pianek. Napisz do nich. Myślę że nie ma szans dostania oryginalnych zawieszeń.

0
  • #9 04 Gru 2013 15:37
    Przemmeekk
    Poziom 18  

Telecaster, a wiesz może kiedy Tonsil produkował te głośniki?

0
  • #10 04 Gru 2013 15:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Czasy Pro Tonsilu.

0
  • #11 04 Gru 2013 16:52
    Przemmeekk
    Poziom 18  

Czyli coś koło 2004/05?

0
  • #12 04 Gru 2013 17:16
    artiii
    Poziom 15  

z tego co się orientuje to jest możliwość naprawy zawieszenia. nie jest to drogie tylko czasochłonne

0
  • #13 04 Gru 2013 18:26
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

artiii napisał:
    z tego co się orientuje to jest możliwość naprawy zawieszenia.
    Naprawy nie ma. Zawieszenia się wymienia.

0
  • #14 05 Gru 2013 12:21
    andrzej195211
    Poziom 13  

chyba się zagalopowałem w swojej wypowiedzi to była GDN25/60 a nie 80 ale w kwestii membrany z zawiesiem nie ma to większego znaczenia bo cewka pozostała bez zmian.. dzięki moderatorowi za czujność i wyłapanie błędu..

0