Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet MiniMaxPlus - Wyliczenie dobowego spalania gazu.

lukashekluk 03 Gru 2013 18:17 1401 9
  • #1 03 Gru 2013 18:17
    lukashekluk
    Poziom 12  

Witam. Zakładam swój wątek ponieważ przyznam jestem zielony i kompletnie nie ogarniam tematu, ze względu na mój młody wiek [6 konczę 20lat] i z tego iż tak na prawdę to 1 zima, w której ogrzewam się gazem "w poprzedniej w piecu kaflowym" chcę się dowiedzieć jak powinno wyglądać prawidłowe zużycie gazu. No może aż tak zielony nie jestem ogarniam pompę, instalację całą w mieszkaniu, zawory itp. Więc jak wspominałem kiedyś nękały mnie spore problemy techniczne z całą instalacją, a to piecyk coś z ciśnieniem, a to kapiąca woda na łączeniach itp. Problemów już nie ma. Z racji tego iż termostat zabrałem z przedpokoju do swojego pokoju skupiam się głównie na tym pomieszczeniu reszta nie jest dla mnie istotna ma odrębne ogrzewanie.

Więc tak. W mieszkaniu znajduje się 5 kaloryferów, z czego 2 kaloryfery w moim pokoju. Temp. w pokoju mam ustawioną na ok 20.5-21 st. C nie grzeję dość często z tego względu iż za ścianą mam przewód kominowy i mam ciepłą ścianę co pomaga utrzymać mi w pokoju temperaturę od 18 do 20 st. C nawet jak nie grzeję ale to zależy od temp. na zewnątrz. Z racji tego że w mojej pamięci zapisał się dość pokaźny rachunek, jeszcze za czasu gdy żyła babcia mam pewne obawy przed ogrzewaniem bo chcę to robić ekologicznie tak jak to robię z prądem. W tym miesiącu zakupie zawory termostatyczne bo wiele ludzi z tego co tu czytam wręcz nakazuje ich zakup aby zmniejszyć zużycie gazu ale do rzeczy.

na moim piecu nigdy nie ustawiam temp. większej wyjścia niż 55 st. Temp w pokoju zgodna z termostatem utrzymuję się bardzo długo wręcz pozwala lekko stygnąć grzejnikom. Obserwuje zużycie gazu na liczniku od godz 13-17 zużycie wyniosło ok 0,8 m3. Gazu. I tu pada pytanie czy to dobrze w 50 letnim ocieplonym budynku o bardzo grubych ścianach? W moim pokoju jest okno balkonowe dodam bo wiem że to dość istotna informacja. Co jeszcze mogę zrobić aby ograniczyć zużycie gazu jeśli ono jest złe ? Temp. na zewnątrz wynosi na chwilę obecną -1 st C. Na noc mogę pozwolić sobie na wyłączenie ogrzewania więc noce mam z głowy bo temp. się utrzymuje bez problemu do rana właśnie dlatego że jest ten przewód no i sąsiedzi "otaczają mnie" ze wszystkich stron:)

0 9
  • #2 03 Gru 2013 18:40
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam, nie wyłączaj ogrzewania na noc, bo gdy masz na sterowniku zadane 21°C a przez noc mieszkanie ochłodzi się w mrozy do np. 15°C to kocioł będzie musiał to nadgonić co jest bardzo kosztowne. Termostaty jak najbardziej wskazane. Jeśli masz odpowiednio dobrane grzejniki to będzie komfort i ekonomia za razem. W duże mrozy (-20°C) trzeba pozwolić kotłowi na pracę na większej mocy by szybko osiągał zadaną temperaturę, czyli trzeba go ustawić nawet na 75°C . Teraz zużywasz na dobę jakieś 5 metrów gazu, w spore mrozy ujmując iż zakupisz termostaty i nie będziesz wyłączać grzania na noc to spalanie nie będzie tragiczne, spalisz może na dobę jakieś 7 - 8 metrów gazu licząc w to CWU i gotowanie.

0
  • #3 03 Gru 2013 18:51
    lukashekluk
    Poziom 12  

a te 5m3 to dużo teraz?

Ogólnie dużo gazu nie zużywamy. Te 5m3 to na czysto na samym ogrzewaniu teraz wyjdzie bo zazwyczaj albo nie gotujemy albo kąpiemy się np. w małej ilości wody [ekologia] :) Płacę 40-50zł co 2msc za gaz.

za prąd płacę 1250zł rocznie [5 osób] Oszczędzam co do roku 2011 - 600zł rocznie np. :)

0
  • #4 03 Gru 2013 18:55
    W0jtek92
    Poziom 36  

Jeśli wliczasz w to grzanie wody do kąpieli oraz gotowanie to nie tak dużo, niektórzy w takim metrażu w tej pogodzie zużywają 10 m3 gazu na dobę, więc źle nie jest.

0
  • #5 03 Gru 2013 18:57
    lukashekluk
    Poziom 12  

To się ciesze. Termostat też czeka wymiana bo tak na prawdę wiem że jest ustawione 2x.x bo wyświetlacz jest walnięty ale na pamięc na 1 programie miał własnie te 21 st. C ale może teraz nie jest tak ustawione bo w pokoju mam troszkę parówkę bo aż się pocę. :) Liczę że nie zużyje więcej niż 500-600 m3. :)

jak ww. Raczej gotować to może raz-dwa dziennie herbatę... a kąpiele w małej ilości wody po co lać pół wanny, a potem pocić się podczas wykonywania przelewu z fakturą na 3 cyfry. ;) Ogólnie od kiedy przepisałem na siebie liczniki po przejęciu najmu po babci oszczędzam na prądzie i gazie ok 1000 zł rocznie, zawsze coś dla córki będzie.

Dziękuje za pomoc jak coś będzie się działo dam znać :)

o 20 idę sprawdzić licznik dam znać jak wygląda zużycie od godz. 17:00

0
  • #6 03 Gru 2013 19:38
    FOSGEN1
    Poziom 27  

W0jtek92 napisał:
    niektórzy w takim metrażu w tej pogodzie zużywają 10 m3 gazu na dobę

Cholipka, ja już oczy wypatrzyłem, żeby znaleźć ten metraż.

0
  • #7 03 Gru 2013 19:49
    lukashekluk
    Poziom 12  

Wychodzi na to że zużył 0,8m3 dlatego że trzeba pewnie te 0,2 doliczyć do 1 włączenia :)

Właśnie wróciłem od gazomierza zużył 0,6m3 w 4h to chyba nie ma co narzekać :)
    wychodzi na to że na czysto z ogrzewaniem 3m3 na dobę nie ma co się stresować 180zł msc. to nie jest dużo :) chyba że przyjdą mrozy ale nie ma co ukrywać że nawet 250zł nie będzie wygórowane.

Jaki tani termostat do 50zł polecacie do tego pieca?
    Jakie termostaty do kaloryferów ?

piec chodzi 8h i zużył 1,4m3 to chyba dobry wynik :)

0
  • #8 03 Gru 2013 20:07
    W0jtek92
    Poziom 36  

A na 5 grzejników ile możesz mieć metrażu skoro ten kocioł to nie kondensat i spalanie na dobę to 5m3? Więcej jak 60m2 tam nie będzie.
    Do 5 dyszek termostatu nie zakupisz, a głowicę to zależy jakiej marki są zawory grzejnikowe.

0
  • #10 03 Gru 2013 20:16
    W0jtek92
    Poziom 36  

A nie będzie lepsza dla Ciebie tygodniówka? Te termiki w sumie nie są złe. Sprawdź w necie Delta dore tybox 21. Nieco droższy ale mądrzejszy;)

0