Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

F&F BIS-412 - Uszkadzające się przekaźniki bistabilne

andrew01 16 Mar 2014 20:39 18057 55
    andrew01
    Poziom 10  
    Zdobyłem kondensatory ale nie przewidziałem jednego... mam duże problemy (brak odpowiedniego sprzętu, umiejętności...) z ich wymianą, odchodzą ale po lekkim przygrzaniu niestety razem ze ścieżką... Dzisiaj poleciał kolejny przekaźnik, znając życie to pozostałe w krótkim czasie również, mam ich razem 16 sztuk. Wyjścia widzę dwa:

a) zastosowanie lepszych odpowiedników, np. EATON Z-SC230/S,
    b) przejście na 24V, np. BIS-412 24V F&F - choć tu mam wątpliwości czy wchodzić w F&F.

Przejście będzie miało jak już to charakter stopniowy, uszkadzające się przekaźniki wymieniałbym na nowe z p. a) lub b) pytanie co będzie lepsze?

Problemem u mnie najprawdopodobniej jest ciepło, szafka duża nie jest, jest w niej ciasno, rozdzielnia znajduje się w garażu, obok garażu jest kotłownia.

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie, podpowiedzi, pomoc.

Pozdrawiam
    Andrzej
  • PCBwayPCBway
    ElectroTom
    Poziom 24  
    Lepsze odpowiedniki mogą zachować się podobnie. Koszty naprawy pewnie nie wysokie. Może któryś z kolegów mieszkający w bliskiej okolicy, doprowadziłby przekaźniki do porządku. W końcu trzeba sobie jakoś pomagać.
    Swoją drogą musisz zadbać o jakąś ala-klimatyzację rozdzielni. Myślę, że wystarczy termostat i wentylator.
  • PCBwayPCBway
    andrew01
    Poziom 10  
    Witam ponownie :)

czy mógłbym prosić o podanie konkretnych producentów/symboli mechanicznych przekaźników bistabilnych z możliwością centralnego sterowania (szerokość pojedynczego modułu)? Lub elektronicznych ale bez pobierania prądu w trybie standby (jak ten powyżej Zamel'a). W tym temacie pojawił się przekaźnik Eltako ale jego koszt jest dość wysoki. Może znajdzie się coś tańszego?

Pozdrawiam
    Andrzej
    andrew01
    Poziom 10  
    Proszę o opinię jak ten poniższy ma się do pokazanego wcześniej przekaźnika beznapięciowego firmy Zamel?

http://www.schrack.pl/sklep/modulowe-aparaty-...-230v-ac-1z-lq661230.html?q=LQ661230&cat=Typo

Czy to już jest typowo mechaniczny przekaźnik, bez elektroniki będącej non stop pod zasileniem jak w BIS-412? Znalazłem też przekaźnik EATON'a Z-SC230/2S1O ale niestety cena zabija.

OK, znalazłem przekaźnik EATON'a impulsowy z centralnym sterowaniem (ten co pisałem, że cena zabija to coś tam dodatkowego miał jeszcze):

http://instaldom.net/przekazniki/przekaz-pomo...sc230-s-przekaz-im-pulsowy-4015082652999.html

Czy ten powyższy EATON Z-SC230/S jest rozwiązaniem (co prawda kosztownym) moich problemów i rokuje bezproblemową pracę przez lata?

Pozdrawiam
    Andrzej
    jurek84
    Poziom 21  
    Czy będzie na lata to ciężko powiedzieć, ale one wyglądają tak podobnie, że albo Schrack je robi dla Eatona albo na odwrót :)
    andrew01
    Poziom 10  
    Witam,

jako założyciel tematu czuję się w obowiązku aby go zakończyć, a zakończenie jest takie, że przechodzę stopniowo na przekaźniki beznapięciowe ZAMEL sterowane napięciem stałym 12V. Kilka założonych, na razie działają bez problemu - zobaczymy jak będzie za jakiś czas.

Z ciekawostek to poprzednie, jeszcze działające przekaźniki miały w tym samym miejscu przysmażone obudowy, niektóre aż nadtopione.

Pozdrawiam
    Andrzej
    czasnagli
    Poziom 16  
    andrew01, jak spisują się Twoje przekaźniki beznapięciowe ZAMEL?
    andrew01
    Poziom 10  
    Jak na razie jest ok, wszystkie działają :)
    czasnagli
    Poziom 16  
    Zdejmowałeś obudowę z przekaźników beznapięciowych ZAMEL? Ciekawi mnie, jaki tam jest przekaźnik (relpol, czy chiński).
    andrew01
    Poziom 10  
    Nie wiem jaki tam jest przekaźnik, nie otwierałem ich. Napisz może do Zamel'a, powinni odpisać.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    czasnagli
    Poziom 16  
    Bronek22, jeżeli Zamel nie odpisze, jaki przekaźnik jest w BIS-412 (chiński, czy relpol) to będzie to mój pierwszy i ostatni kontakt z tym producentem. Jednak myślę, że może być tam przekaźnik relpola, ponieważ takie były montowane w gniazdkach sterowanych bezprzewodowo.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jurek84
    Poziom 21  
    czasnagli napisał:
    Bronek22, jeżeli Zamel nie odpisze, jaki przekaźnik jest w BIS-412 (chiński, czy relpol) to będzie to mój pierwszy i ostatni kontakt z tym producentem. Jednak myślę, że może być tam przekaźnik relpola, ponieważ takie były montowane w gniazdkach sterowanych bezprzewodowo.

Ja bym na ich miejscu nie odpisał, bo niby skąd mają wiedzieć skoro nie oni je robią.
    czasnagli
    Poziom 16  
    jurek84 napisał:
    Ja bym na ich miejscu nie odpisał, bo niby skąd mają wiedzieć skoro nie oni je robią.

jurek84, jak nie oni to kto?

Dodano po 5 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    czasnagli napisał:
    Bronek22, jeżeli Zamel nie odpisze, jaki przekaźnik jest w BIS-412 (chiński, czy relpol) to będzie to mój pierwszy i ostatni kontakt z tym producentem.
    Łaskę robisz producentowi - możesz nie kupować.
    Konkurencji się nie podaje informacji na temat jakości stosowanych podzespołów.

A ty czyją stronę trzymasz? Producenta, czy klienta? ;)
    Czarek45
    Poziom 9  
    Witam,

Jako, że pierwotny temat przełącznika bistabilnego BIS F&F nie został finalnie rozwiązany, pozwole sobie odgrzebać ten wątek, zamaist zakładać identyczny.
    Również posiadam w domowej rozdzielni przełączniki F&F BIS-413 230V. Ogólnie od początku są z nimi problemy (takie jak opisywali koledzy, czyli nie załącza odbiornika mimo, że czerwony LED sygnalizuje załączenie). Do tej pory miałem gwarancję i odsyłałem je do naprawy, ale ta się niestety skończyła i postanowiłem przy okazji następnęgo padu zajrzeć do środka.
    Wygląda, że probelm jets ten sam - układ zasilania cewki przekaźnika 24V daje za niskie napięcie. W uszkodzonej sztuce wymierzyłem ok 5V na zaciskach cewki, rozebrałem też sztukę sprawną - tutaj napięcie jest ok 13V.
    Może ktoś już wie co boli te przekaźniki? Chodzi mi nawet o rozwiązanie doraźne (bo wygląda, że ogólnie problem jest konstrukcyjny).
    Zanim znalazłem ten wątek miałem pomysł, żeby wymienić ten 24V-oltowy przekaźnik na np 12 bądź 5-cio voltowy. Co wy na to?
    CYRUS2
    Poziom 40  
    Czarek45 napisał:
    W uszkodzonej sztuce wymierzyłem ok 5V na zaciskach cewki, rozebrałem też sztukę sprawną - tutaj napięcie jest ok 13V.

Jest tzw."dopałka" która źle działa.
    Czarek45 napisał:
    Chodzi mi nawet o rozwiązanie doraźne (bo wygląda, że ogólnie problem jest konstrukcyjny).
    Zanim znalazłem ten wątek miałem pomysł, żeby wymienić ten 24V-oltowy przekaźnik na np 12 bądź 5-cio voltowy. Co wy na to?
    Jak sobie wyobrażasz -że przekaźnik 12V i 5V sa sterowane taki samym prądem ?
    Potrzebują znacznie wiekszego prądu, ten 12V wymaga sterowania ok. 35mA.
    5-woltowy jeszcze więcej.
    Zasilacz w tego nie wysteruje.
    kemot55
    Poziom 31  
    Jeżeli chcesz coś przerobić to zasilanie z sieciowego na UDC 24V. Z dużym prawdopodobieństwem PCB jest przystosowane do innego zasilania.
    Zmiana przekaźnika to "strzał w stopę". Naprawy skończą się zawsze tak samo - chwilowym ożywieniem układu a następnie zakończeniem życia jakiejś pojemności i nieprawidłowym działaniem (a właściwie niedziałaniem).
    CYRUS2
    Poziom 40  
    kemot55 napisał:
    Jeżeli chcesz coś przerobić to zasilanie z sieciowego na UDC 24V. Z dużym prawdopodobieństwem PCB jest przystosowane do innego zasilania.
    Instalacja na klatce jest na 230V. Nawet jak dasz zasilacz dodatkowy 24V to nie wiem czy całość będzie działać.
    kemot55
    Poziom 31  
    Na pewno samo dołożenie zasilacza nie wystarczy. Trzeba jeszcze dopasować obwody wejściowe (rezystancje). I wszystko zależy do konfiguracji obwodu. Tak czy inaczej beztransformatorowy zasilacz w obudowie 1S to jest "lipa" (przede wszystkim dla tego, że do obwodu przechodzą wszelkie szpile napięcia z sieci, których nawet stabilizator liniowy nie jest w stanie wyciąć, i które powoli niszczą pojemności)
    CYRUS2
    Poziom 40  
    kemot55 napisał:
    Na pewno samo dołożenie zasilacza nie wystarczy. Trzeba jeszcze dopasować obwody wejściowe (rezystancje). I wszystko zależy do konfiguracji obwodu.
    W jakim celu piszsz bajki że PCB jest przystosowane do 24 V.
    Potafisz narysować schemat ideowy do przeróbki tego bistabilnego na 24V ?
    W jakim celu zalecasz to co kupy się nie trzyma ?
    Autor oczekuje konkretnej porady.
    smiehoo
    Poziom 10  
    Czasówki F&F często mają zasilanie 230/24 na osobnych pinach, o ile nie pomyliłem z innym producentem, nie wiem jak BIS.

Właśnie padło mi zasilanie w PR-615, masakra...
    Tuning Marek
    Poziom 21  
    One sa bardzo wadliwe wymieniłem już kilkanaście żle zaprojektowany wg, mnie układ zasialjacy- zasilacz nie wytrzymują także zgromadzonego ciepła wewnątrz obudowy za duża moc się odkłada.