Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Simson - zaplon bateryjny, krzywka..

pumpbass 03 Dec 2013 21:47 4392 8
 • #1
  pumpbass
  Level 8  
  Witam, mam zamiar zamontować zapłon bateryjny, krzywkę w Simsonie.. Wiadomo, że do tego potrzeba akumulatora, cewkę butelkową i kondensator. Usuwa się cewki z zapłonu, co za tym idzie nie ma prądu, który daje nam wtedy gdy mamy cewki i magneto.. Moje pytanie, czy da się zrobić w jakiś sposób ładowanie? Albo czy da się zrobić w razie problemu tak, że mozna jakby "przełączyć" i jechać dalej z rozładowanym akumulatorem?
 • #3
  pumpbass
  Level 8  
  Dużo mnie wyjdzie, a taki bateryjny nie jest drogi do zrobienia. Ps dzięki za odpowiedź.
 • Helpful post
  #4
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Zapłon bateryjny ma dwie zalety. Dzięki pozbyciu się magneta silnik szybciej wkręca się na obroty. Druga zaleta to mocniejsza iskra dzięki zasileniu zapłonu z akumulatora. Aby zrobić ładowanie trzeba będzie zostawić magneto czyli ta najlepsza zaleta odpada. Aby poprawić iskrę lepiej zrobić moduł zapłonowy w którym platynki będą tylko wykorzystywane do sterowania. W tedy przez przerywacz przepływa tylko mały prąd. Usuwa to problem iskrzenia na platynkach i ich wypalania.

  Więc decyduj. Jeśli nie przeszkadza ci brak ładowania i świateł (światła są z osobnej cewki świetlnej, podłączanie świateł mijania do akumulatora bez ładowania jest bez sensu ponieważ w krótkim czasie się rozładuje) to zrób zapłon na samej krzywce.

  Zawsze możesz zrobić to przełączenie z bateryjnego na cewkę, wozić ze sobą w plecaku magneto i w razie rozładowania akumulatora zakładać je :lol:
 • #5
  pumpbass
  Level 8  
  Wlasnie, o takim czymś słyszałem ale nie bardzo wiem o co z tym biega. Można jakoś bardziej ten temat przedstawić? Jakieś schematy, zdjecia? Z góry dzięki ;)
 • #7
  pumpbass
  Level 8  
  Ahaaaa, to jest na CDI.. A dałoby radę zrobić bez modułu, tzn krzywka akum itp a w razie problemu przełączyć na cewki, założyć magneto i jechać dalej?
 • Helpful post
  #8
  Spanish_Inquisition
  Level 14  
  Tak, da się to zrobić. Najlepiej wyprowadzić sobie oba kable z cewki butelkowej do schowka, dać jej kostkę na normalne konektory. Do tego kabel od kondensatora do którego będzie przy zwykłym zapłonie podpięta cewka zapłonowa. Teraz zaznaczasz sobie to jakimiś kolorami i możesz szybko zmienić instalację z bateryjnego na normalny zapłon. Pozostaje jeszcze tylko założenie magneta. Cewka ładowania i świetlna pozostają bez zmian. A no i gaszenie będzie trzeba zmieniać zależnie od zapłonu ponieważ działa ono w sposób, że kabel ze stacyjki w pozycji zero podaje mase na kabel cewka zapłonowa-cewka butelkowa (WN) więc przy bateryjnym zrobi to zwarcie.
 • #9
  pumpbass
  Level 8  
  Dzięki wielkie, dobre rozwiązanie wtedy gdy akum wysiądzie, nie trzeba będzie pchać, tylko.wozić że sobą magneto sciagacz i klucz. Jeszcze raz wielkie dzięki :) pozdro.!