Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PT1000 STM 12bit - Zasilanie PT1000 źródło prądowe vs rezystor

clipie 03 Gru 2013 21:51 1071 0
  • #1 03 Gru 2013 21:51
    clipie
    Poziom 16  

Witam
    Mam zbudować układ do pomiary czterech PT1000. w zakresie -50 do 200 i dokładności <0.5'C w zakresie -20 do 80 natomiast dokładność w pozostałej części zakresu jak wyjdzie tak wyjdzie.
    Wykorzystuję w tym celu ADC z STMa i poczwórny dwukanałowy multiplekser (CD40xx) - PT1000 podłączony do masy zasilany jest z jednego kanału multipleksera podczas gdy z drugiego kanału pobierany jest sygnał biegnący do układu pomiarowego dwa warianty układu:

1. mostek pomiarowy: gałąź: 1k 0.1% i 4k7 oraz druga gałąź: sygnał pomiarowy i 4k7. Zasilanie to samo co napięcie referencyjne ADC STMa.

2. mostek pomiarowy: gałąź: 1k 0,1% i źródło prądowe na dwóch wzmacniaczach, oraz druga gałąź: sygnał pomiarowy i takie samo źródło prądowe Mam za zadanie rozstrzygnąć co ma być lepsze.

Sam PT1000 posiada akceptowalny błąd 0,4'C w moim zakresie -20 -80 więc wystarczy jedynie interpretować liniowo jego rezystancję.

Według mnie rozwiązanie pierwsze jest prostsze tańsze i mniej podatne na zakłócenia z uwagi na mniejszą ilość elementów aktywnych (układ będzie zasilany przez step down) a także wyłączony jest problem błędu dwóch źródeł napięcia referencyjnego bo jest nim to samo napięcie zarówno dla mostka jaki ADC STMa. Minusem jest to że trzeba wykonać dzielenie i by odczytać rezystancję - co jest akceptowalne.

Notomiast nie wiem jak poza "liniowym" i nie kłopotliwym pod względem odczytu sposobem zasilania uzasadnić zastosowanie drugiego rozwiązania, Czy widzicie jakieś plusy/minusy?

0 0