Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Droga do naczynia przelewowego poziomo (Instalacja otwarta)

04 Gru 2013 12:07 5493 18
 • Poziom 7  
  Witam

  Nurtuje mnie jedno pytanie odnośnie instalacjii N.P. Czy to musi być koniecznie w pionie jak , gdyz mam taką sytuacje ja k na zdjęciu i tu byłoby najlepiej podłączyć sie do zbiorniczka wstawiając trójnik do zasilania ( zielone kółko) i dalej krótkim odcinkiem poziomym i dalej już krótka droga do N.P.
  Gdzieś tam czytałem iż po zagotowaniu kotła odprowadza także pare więc ten kawałek poziomo by w tym przeszkadzał Para by poleciałaby w góre w po rurze zasilania mijając droge do zbiorniczka ?
  Droga do naczynia przelewowego poziomo (Instalacja otwarta)

  Pzdr
 • Poziom 42  
  Moim zdaniem naczynie przelewowe podłącz tam, gdzie masz teraz kolano. Na zdjęciu=> zasilanie.
 • Poziom 7  
  Właśnie trudno wyjść z sytuacji najpierw naczynie przelewowe , a póżniej pompa. A co powiecie na takie rozwiązanie, tutaj obeszło by sie bez większego przeginania rur. ( Atak poza tym co szkodzi temu pierwszemu układowi czy naczynie jest tylko po to by zbierać przyrost objetości wody czy także bąbelki powietrza, jęsli costakiego wogóle wytwarza się w kotle?)
 • Poziom 22  
  Funkcja naczynia wzbiorczego nie kończy się tylko na tym co opisałeś, ale mniejsza o to. To co zaprezentowałeś na rysunku powyżej będzie jak najbardziej trafnym rozwiązaniem, możesz tak sklejać układ pamiętając o tym, aby na rurze biegnącej do naczynie nie montować żadnych zaworów.
 • Poziom 7  
  Pytanie do pablowp1 z czystej ciekawości mojej i pewnie kilku ludzi którzy beda to czytać. Jakie funkcje pełni naczynie przelewowe ( wzbiorcze to podobno inna kwestia)
 • Poziom 22  
  spartan1 napisał:
  Jakie funkcje pełni naczynie przelewowe

  Przejąć nadmiar objętości układu, odpowietrzyć układ, wytworzyć ciśnienie grawitacyjne oraz odprowadzić nadmiar medium poza układ w przypadku krytycznego wzrostu objętości.
 • Poziom 7  
  Nasuneła mi się jedna myśł odnośnie ostatniego rysynku "poprawnego". Piec jest w piwnicy, ogrzewanie pomieszczenia są na jednym poziomie nad piwnicą. Zbiorniczek przy samym suficie. I teraz takie pytanie pewnie głupie co do umiejscowienia pompki, ale zadam. Pompka w tym rozkładzie "wciąga" wodę czy to nie bedzie przypadkiem tak że bedzie próbowała wessać wodę ze zbiorniczka przecież teoretycznie tam jest jej najlżej pociągnąć wodę z rury która idzie do zbiorniczka?
 • Poziom 36  
  Trafne pytanie. Po to naczynie musi być na odpowiedniej wysokości by nie było takich cyrków.
 • Poziom 7  
  Naczynie wzbiorcze jest 0,5m powyżej najwyższego grzejnika czyli bojlera w łazience której nie widac na rysunku.
  Droga do naczynia przelewowego poziomo (Instalacja otwarta)
 • Poziom 36  
  A ile wynosi wysokość spodu naczynia do górnej części pompy C.O? I jaką pompa ma moc podnoszenia wody?
 • Poziom 7  
  Góra pompy od spodu naczynia jest gdzieś 3,8 m. A pompa ma wysokość podnoszenia 4m.
  (Ale tutaj nie wypycha tylko ewentualnie wciągnie..)
 • Poziom 36  
  Więc się nie martw. Wszystko będzie hulać bez problemu z zasysaniem powietrza. W Twoim przypadku wystarczy że naczynie jest w odległości nie mniejszej niż 1,2 metra od pompy. Tak więc luz;)
 • Poziom 7  
  Dzieki kolejny raz. To zchodze kręcić :)
 • Poziom 21  
  Ja skorzystam i się zapytam. Czy taka redukcja od razu za piecem jest dobrym pomysłem ? Kiedyś słyszałem opinie że nie powinno się redukować tak zasilania ani powrotu. U mnie w domu został wymieniony pion na rurki miedziane ale 2 pion tam gdzie jest bojler i naczynie wyrównawcze został nieruszany jak stoi od 20 lat czyli rury 1,5 albo 2 cale nawet nie wiem już i wszystko działa ok.
 • Poziom 36  
  Nie jest złym pomysłem pod warunkiem że redukowanie jest przemyślane, głupotą jest a często się widuje że wyjście z kotła 2" jest zredukowane poprzez kilka złączek do rozmiaru 3/4" a podpięto w to 10 grzejników, bojler i naczynie wzbiorcze.
 • Poziom 22  
  W0jtek92 napisał:
  głupotą jest a często się widuje że wyjście z kotła 2" jest zredukowane poprzez kilka złączek do rozmiaru 3/4" a podpięto w to 10 grzejników, bojler i naczynie wzbiorcze.

  I to jest istotą w budowaniu instalacji: zachować zdrowy rozsądek, robić z głową, niechby trwało to 2 dni dłużej. Bo przemyślane instalacje owocują sympatią do instalatora a takie zjawisko owocuje tym, że za jakiś czas zadzwoni sąsiad poprzedniego inwestora, że też chciałby skorzystać z usług wykonawcy. Podam mój przykład. Ogłaszałem sie w portalach, wieszałem swoje wizytówki w miejscach ogłoszeń. Nie zadzwonił nikt, dosłownie nikt. Dziś nie mogę opędzić się od zleceń, mam zajęcie na kilka miesięcy w przód, tylko dzięki temu, że klienta traktuję z całą powagą. W swoją pracę trzeba włożyć trochę serca, odrobinę pasji, a to zaowocuje, satysfakcją radością z wykonywanej pracy, no i rzecz jasna kasą, bo bez tego czar pryska
 • Poziom 36  
  No dokładnie o to chodzi, nie trzeba być Instalatorem by wykonać poprawnie centralne ogrzewanie, człowieka aż serce ściska gdy poprawia notoryczne błędy w nie sprawnej instalacji którą wykonywał fachowiec z 20 letnim stażem. Nie jedna osoba na tym forum zadawała pytania, popełniała błędy, nie raz do mnie dzwoniła by zadać kilka pytań, ale osoby te w większości przypadków wykonały poprawne instalacje zgodne z normami, prawami fizyki i zdrowym rozsądkiem. No ale jak się robi coś z nie chcenia, i bez chęci to wychodzą instalacje w stylu 'Radosna twórczość instalatorów'. No a nie ma nic piękniejszego jak doskonale działające ogrzewanie po długim trudzie jego montażu;)
 • Poziom 7  
  Więc Panowie ostatecznie wygląda to tak
  Droga do naczynia przelewowego poziomo (Instalacja otwarta)

  Wiadomo muszę to jeszcze ocieplic.Instalacja już chodzi. Troche była niewiadoma ze zbiorniczkiem wyrównawczym, gdyż dno naczynia od najwyższego punktu czyli bojlera jest 10 cm ( lecz do przelewu wychoszi 30 cm) i wszystko działa poprawnie :)
 • Poziom 21  
  Nie masz czasem pompy zamontowanej tak że pompa pcha wodę w dół ?;]