Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Droga do naczynia przelewowego poziomo (Instalacja otwarta)

04 Gru 2013 12:07 5493 18
  • Poziom 7  
    Witam

Nurtuje mnie jedno pytanie odnośnie instalacjii N.P. Czy to musi być koniecznie w pionie jak , gdyz mam taką sytuacje ja k na zdjęciu i tu byłoby najlepiej podłączyć sie do zbiorniczka wstawiając trójnik do zasilania ( zielone kółko) i dalej krótkim odcinkiem poziomym i dalej już krótka droga do N.P.
    Gdzieś tam czytałem iż po zagotowaniu kotła odprowadza także pare więc ten kawałek poziomo by w tym przeszkadzał Para by poleciałaby w góre w po rurze zasilania mijając droge do zbiorniczka ?

Pzdr
  • Poziom 42  
    Moim zdaniem naczynie przelewowe podłącz tam, gdzie masz teraz kolano. Na zdjęciu=> zasilanie.
  • Poziom 7  
    Właśnie trudno wyjść z sytuacji najpierw naczynie przelewowe , a póżniej pompa. A co powiecie na takie rozwiązanie, tutaj obeszło by sie bez większego przeginania rur. ( Atak poza tym co szkodzi temu pierwszemu układowi czy naczynie jest tylko po to by zbierać przyrost objetości wody czy także bąbelki powietrza, jęsli costakiego wogóle wytwarza się w kotle?)
  • Poziom 22  
    Funkcja naczynia wzbiorczego nie kończy się tylko na tym co opisałeś, ale mniejsza o to. To co zaprezentowałeś na rysunku powyżej będzie jak najbardziej trafnym rozwiązaniem, możesz tak sklejać układ pamiętając o tym, aby na rurze biegnącej do naczynie nie montować żadnych zaworów.
  • Poziom 7  
    Pytanie do pablowp1 z czystej ciekawości mojej i pewnie kilku ludzi którzy beda to czytać. Jakie funkcje pełni naczynie przelewowe ( wzbiorcze to podobno inna kwestia)
  • Poziom 22  
    spartan1 napisał:
    Jakie funkcje pełni naczynie przelewowe

Przejąć nadmiar objętości układu, odpowietrzyć układ, wytworzyć ciśnienie grawitacyjne oraz odprowadzić nadmiar medium poza układ w przypadku krytycznego wzrostu objętości.
  • Poziom 7  
    Nasuneła mi się jedna myśł odnośnie ostatniego rysynku "poprawnego". Piec jest w piwnicy, ogrzewanie pomieszczenia są na jednym poziomie nad piwnicą. Zbiorniczek przy samym suficie. I teraz takie pytanie pewnie głupie co do umiejscowienia pompki, ale zadam. Pompka w tym rozkładzie "wciąga" wodę czy to nie bedzie przypadkiem tak że bedzie próbowała wessać wodę ze zbiorniczka przecież teoretycznie tam jest jej najlżej pociągnąć wodę z rury która idzie do zbiorniczka?
  • Poziom 36  
    Trafne pytanie. Po to naczynie musi być na odpowiedniej wysokości by nie było takich cyrków.
  • Poziom 7  
    Naczynie wzbiorcze jest 0,5m powyżej najwyższego grzejnika czyli bojlera w łazience której nie widac na rysunku.
  • Poziom 36  
    A ile wynosi wysokość spodu naczynia do górnej części pompy C.O? I jaką pompa ma moc podnoszenia wody?
  • Poziom 7  
    Góra pompy od spodu naczynia jest gdzieś 3,8 m. A pompa ma wysokość podnoszenia 4m.
    (Ale tutaj nie wypycha tylko ewentualnie wciągnie..)
  • Poziom 36  
    Więc się nie martw. Wszystko będzie hulać bez problemu z zasysaniem powietrza. W Twoim przypadku wystarczy że naczynie jest w odległości nie mniejszej niż 1,2 metra od pompy. Tak więc luz;)
  • Poziom 7  
    Dzieki kolejny raz. To zchodze kręcić :)
  • Poziom 21  
    Ja skorzystam i się zapytam. Czy taka redukcja od razu za piecem jest dobrym pomysłem ? Kiedyś słyszałem opinie że nie powinno się redukować tak zasilania ani powrotu. U mnie w domu został wymieniony pion na rurki miedziane ale 2 pion tam gdzie jest bojler i naczynie wyrównawcze został nieruszany jak stoi od 20 lat czyli rury 1,5 albo 2 cale nawet nie wiem już i wszystko działa ok.
  • Poziom 36  
    Nie jest złym pomysłem pod warunkiem że redukowanie jest przemyślane, głupotą jest a często się widuje że wyjście z kotła 2" jest zredukowane poprzez kilka złączek do rozmiaru 3/4" a podpięto w to 10 grzejników, bojler i naczynie wzbiorcze.
  • Poziom 22  
    W0jtek92 napisał:
    głupotą jest a często się widuje że wyjście z kotła 2" jest zredukowane poprzez kilka złączek do rozmiaru 3/4" a podpięto w to 10 grzejników, bojler i naczynie wzbiorcze.

I to jest istotą w budowaniu instalacji: zachować zdrowy rozsądek, robić z głową, niechby trwało to 2 dni dłużej. Bo przemyślane instalacje owocują sympatią do instalatora a takie zjawisko owocuje tym, że za jakiś czas zadzwoni sąsiad poprzedniego inwestora, że też chciałby skorzystać z usług wykonawcy. Podam mój przykład. Ogłaszałem sie w portalach, wieszałem swoje wizytówki w miejscach ogłoszeń. Nie zadzwonił nikt, dosłownie nikt. Dziś nie mogę opędzić się od zleceń, mam zajęcie na kilka miesięcy w przód, tylko dzięki temu, że klienta traktuję z całą powagą. W swoją pracę trzeba włożyć trochę serca, odrobinę pasji, a to zaowocuje, satysfakcją radością z wykonywanej pracy, no i rzecz jasna kasą, bo bez tego czar pryska
  • Poziom 36  
    No dokładnie o to chodzi, nie trzeba być Instalatorem by wykonać poprawnie centralne ogrzewanie, człowieka aż serce ściska gdy poprawia notoryczne błędy w nie sprawnej instalacji którą wykonywał fachowiec z 20 letnim stażem. Nie jedna osoba na tym forum zadawała pytania, popełniała błędy, nie raz do mnie dzwoniła by zadać kilka pytań, ale osoby te w większości przypadków wykonały poprawne instalacje zgodne z normami, prawami fizyki i zdrowym rozsądkiem. No ale jak się robi coś z nie chcenia, i bez chęci to wychodzą instalacje w stylu 'Radosna twórczość instalatorów'. No a nie ma nic piękniejszego jak doskonale działające ogrzewanie po długim trudzie jego montażu;)
  • Poziom 7  
    Więc Panowie ostatecznie wygląda to tak

Wiadomo muszę to jeszcze ocieplic.Instalacja już chodzi. Troche była niewiadoma ze zbiorniczkiem wyrównawczym, gdyż dno naczynia od najwyższego punktu czyli bojlera jest 10 cm ( lecz do przelewu wychoszi 30 cm) i wszystko działa poprawnie :)
  • Poziom 21  
    Nie masz czasem pompy zamontowanej tak że pompa pcha wodę w dół ?;]