Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.

jano04 04 Dec 2013 18:26 14319 35
 • #1
  jano04
  Level 8  
  Witam jako nowy na forum!
  Mam problem Panowie (zakładam, że jest Was tu przytłaczająca większość :) ).
  Zakupiłem ostatnio okazyjnie silnik Tamel o mocy 7.5 kW.
  Początkowo nie chciał działać. Wymieniłem przełącznik gwiazda trójkąt. Pięknie się złożyło, bo miałem nowy nieodpieczętowany przełącznik Łuk -25, czyli identyczny jak oryginalnie montowany. Wyrzuciłem też oryginalnie montowany termo-wyłącznik. Wszystko spiąłem (i sprawdziłem dwa razy) w następujący sposób:

  R -> L1 S -> L2 T -> L3
  U -> U1 V -> V1 W -> W1
  X -> U2 Y -> V2 Z -> W2

  Silnik normalnie włącza się i pracuje w trybie gwiazdy, lecz przy przełączeniu na trójkąt wypadają korki. Najczęściej wypada jeden z nich. Kilkukrotnie wypadło ich więcej, ale co ciekawe kilka razy przełączyłem na trójkąt i wszystko działało jak na leży. Instalacja siłowa w moim domu zabezpieczona jest 3 korkami o oznaczeniu B25. Teraz moje pytania: W czym tkwi problem? Jak go wyeliminować? Czy da się go wyeliminować?
  Załączam zdjęcia silnika, jego tabliczki znamionowej, oraz przełącznika. Czekam na odpowiedzi, z góry dziękuję i pozdrawiam.
  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.
  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  jano04
  Level 8  
  Pierwsze trzy od lewej.
  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.
 • #4
  nikusert
  Level 40  
  Witam
  Tak jak pisze kolega z.technik, zabezpieczenia C25A. Jeżeli zbyt szybko przełączysz z gwiazdy w trójkąt,to bezpieczniki też może wybijać.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeżeli masz czym, to sprawdź jaki pobiera prąd.
 • #5
  jano04
  Level 8  
  przełączałem różnie, ale po kilku pierwszych wybiciach starałem się czekać przynajmniej 10 sekund.
 • #6
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jano04 wrote:

  Silnik normalnie włącza się i pracuje w trybie gwiazdy, lecz przy przełączeniu na trójkąt wypadają korki.


  Korki to wypadają w Sywestra z butelek.
  Instalacja do sprawdzenia, Zabezpieczenie do wymiany. Zastosować charakterystykę C i zmniejszyć amperaż, bo ten niczego nie zabezpiecza. Po kontroli pomierzyć impedancję pętli zwarcia.
  Oczywiście, to jest założenie, że przełącznik został zamontowany prawidłowo a silnik nie jest uszkodzony.
 • #7
  jano04
  Level 8  
  Mam uniwersalny miernik. Taki dla amatorów. Podstawowe funkcje ma, nie wiem czy da radę przy tym. :/

  Dodano po 7 [minuty]:

  Po pierwsze: przepraszam za określenie. Dwa: strasznie zawile to brzmi i rozumiem, że bez pomocy fachowca raczej nic nie wskóram. Może warto byłoby sprawdzić silnik, na innej , nowszej instalacji? To ewentualnie wyeliminowałby jedną z ww. opcji.
 • #8
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jano04 wrote:
  strasznie zawile to brzmi i rozumiem, że bez pomocy fachowca raczej nic nie wskóram. Może warto byłoby sprawdzić silnik, na innej , nowszej instalacji? To ewentualnie wyeliminowałby jedną z ww. opcji.


  Oczywiście, że nie wskórasz. Bo do tematu należy podejść kompleksowo, a nie od tyłu.
  Jeśli kupiłeś silnik, do do czegoś go przeznaczyłeś. I teraz jest pytanie. Jaki typ rozruchu ma to urządzenie, które silnik będzie napędzał. Czy będzie to rozruch lekki, średni czy ciężki. Od tego zależy dalszy tok postępowania, tym niemniej:
  Należy sprawdzić instalację, czy przekrój przewodów jest wystarczający do wielkości i charakterystyki obciążenia, a jeśli tak, to dobrać do tego zabezpieczenia. I na pewno nie będą to trzy wyłączniki nadmiarowoprądowe jednofazowe, bo w ten sposób spalenie silnika jest kwestią dość krótkiego czasu. Osprzęt ma być trójfazowy.

  Silnika nie sprawdza się w innym miejscu, chyba, że na stacji prób. Elektryk ze zwykłym induktorem i trochę lepszym multimetrem poradzi sobie na miejscu.
 • #9
  jano04
  Level 8  
  Hmmm. No cóż Twoja odpowiedź zbiła mnie z tropu. Myślałem, że sam będę w stanie coś podziałać. W najbliższym czasie zadzwonię do znajomego elektryka, niech rzuci fachowym okiem na ten problem.

  aha. Silnik miał współpracować ze stacjonarną piłą do drewna, krajzegą.
 • #10
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jano04 wrote:

  aha. Silnik miał współpracować ze stacjonarną piłą do drewna, krajzegą.


  Czyli rozruch lekki, wersja najłatwiejsza.
 • #11
  jano04
  Level 8  
  Dla szerszego zobrazowania mogę powiedzieć jeszcze, że w swoim czasie do moją instalację podpinany był dość spory trzycylindrowy kompresor (w tej chwili nie pamiętam pojemności ani marki) napędzany silnikiem również 7.5 kW z przełącznikiem gwiazda-trójkąt. Wszystko działało bez zarzutu...
  Obstawiam, że silnik jest po prostu uszkodzony. Hmmm. Jakie są konsekwencje długotrwałej pracy w gwieździe?
 • #12
  kosmos99
  Level 38  
  Moc trzykrotnie mniejsza, jeśli jej nie przekroczysz to silnik się nie uszkodzi.
 • #13
  darek4168
  Level 21  
  jano04 wrote:
  Jakie są konsekwencje długotrwałej pracy w gwieździe?

  Nie ma żadnych, po prostu silnik w gwieździe ma miejszą moc, dokładnie tak jak kolega napisał wyżej.
  Kolego wszystko zależy od obciążenia rozruchu, zabezpieczenie C 25, do takiego silnika musi być, potem możesz myśleć czy uzwojenia, są uszkodzone czy nie. Kompresor mógł mieć silnik o mniejszych obrotach i mniejszym obciążeniu rozruchu, dlatego działał bez zarzutu.
  Zabezpieczenia o charakterystyce
  B-oświetleniowe
  C-silnikowe
  D-ciężki rozruch
 • #14
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  darek4168 wrote:

  Kolego wszystko zależy od obciążenia rozruchu, zabezpieczenie C 25, do takiego silnika musi być,


  Na jakiej podstawie tak twierdzisz?
 • #15
  darek4168
  Level 21  
  retrofood wrote:
  darek4168 wrote:

  Kolego wszystko zależy od obciążenia rozruchu, zabezpieczenie C 25, do takiego silnika musi być,

  Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

  Na podstawie praktyki nie teorii, bo tak się składa że posiadam krajzegę tak jak autor tego tematu, z silnikiem 7,5kw 1450obr/min, i dopiero przy zabiezpieczeniu C 25A działa prawidłowo. A tak poza tematem to silnik 5,5 KW jest najlepszy do tego, bo 7,5 KW to za duży do takiej krajzegi.
 • #16
  lukasnsk
  Level 9  
  Witam. Podępnę się do tematu. Mam silnik 7,5 kW jak darek4168 w kompresorze Atlas Copco LE9 dwutłokowy. Kupiłem go z tartaku. Pracuje w przedziale od 6-8 bar. Elektryk podłączył mi go na rozruch gwiazda-trójkąt. Pobiera ok. 15,5 A. Kompresor posiada zawór co odcina ciśnienie z układu aby silnik miał lżej przy rozruchu (normalnie ręką jak kręce silnik wraz z kompresorem to lekko) Czyli najpierw jest start w gwiazda, po 4 sekundach włączenie zaworu ciśnieniowego przez przekaźnik czasowy, aby sprężarka zaczeła tłoczyć powietrze w zbirnik i po ok 6 sekundach od startu silnika przełączenie w trójkąt aż do osiągnięcia wymaganego ciśnienia na presostacie czyli 8 bar i następuje wyłączenie. Elektryk zastosował 3 styczniki 40A (Główny, gwiazda, trójkąt) oraz dwa przekaźniki czasowe(1-do zaworu ciśnieniowego, 2-do przełączenia z gwiazdy na trójkąt) Wszystko działało dobrze przez 1 dzień ! Kolejnego dnia rano włączyłem kompresor i bezpieczniki wywaliło B25 (2fazy). Włączyłem jeszcze raz i się przyjżałem w instalacji co się dzieje. A więc podczas przełączania z gwiazdy na trójkąt robi się zwarcie(iskra) ze stycznika gwiazdy i następuje wywalenie bezpieczników.
  Rozebrałem stycznik gwiazdy i na stykach widać jakby spawy-nie kładkie jak od nowości no i opkopcone na czarno. Jeden styk w tym styczniku jest bardziej opkopcony no i nie trzyma się w prowadnicach tak dobrze jak pozostałe. Stycznik napewno do wymiany. Pytanie do Panów elektryków; co się stało ? Dlaczego stycznik tak uszkodzony? Czyżby za słąby 40A? A może elektryk używkę mi jakąś wstawił? Dodam że silnik się nie grzał.
 • #17
  nikusert
  Level 40  
  Witam
  Pytanie zasadnicze, jakiego użył przekaźnika gwiazda trójkąt? Następna sprawa, powinna być na stycznikach gwiazda-trójkąt blokada elektryczna.
 • #18
  gagarin83
  Level 13  
  nikusert wrote:
  Witam
  Pytanie zasadnicze jakiego użył przekaźnika gwiazda trójkąt .Następna sprawa ,powinna być na stycznikach gwiazda- trójkąt blokada elektryczna.


  W pełni się zgadzam. Pytanie, czy użyty został przekaźnik czasowy dedykowany do przełączania gwiazda/trójkąt, czy zwykła czasówka z jednym wyjściem, bez funkcji czasu przełączenia. Podaj oznaczenie przekaźnika czasowego, a najlepiej schemat połączeń czasówki i styczników.
 • #19
  lukasnsk
  Level 9  
  Panowie to zwykła czasówka w szynę din z dużym przedziałem czasowym do wyboru. Podłączona jest do tych dwóch styczników Y-D i działą w ten sposób, żę gdy się załącza to w tym samym czasie następuje rozwarcie styków na stycz.gwiazdy i zwarcie styków na stycz.trójkąta. Czyli wg.mojego "łopatologicznego" myślenia styki obu styczników Y i D w ułamku sekundy się mijają. No i jak pierwszego dnia było dobrze to na "ucho" było słychać jak następuje przełączenie się w trójkąt i żywsza praca sprężarki.

  Co do jakiś blokad elektrycznych to sam nie wiem czy coś takiego jest tam oprócz wymienionych części wyżej.

  Panowie zrobię zdjęcia całej skrzynki i podam oznaczenia.
  Wieczorem wrzucę.
 • #20
  nikusert
  Level 40  
  Powinna być zastosowana czasówka typowo do tego celu ,czyli gwiazda-trójkąt i dodatkowo blokady elektryczne.Na zwykłej czasówce może się tak zdarzyć .
 • #21
  lukasnsk
  Level 9  
  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.

  Dodano po 4 [minuty]:

  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.

  Dodano po 42 [sekundy]:

  falownik i sofstart odpada - za drogo

  Dodano po 12 [minuty]:

  Elektryk był dzisiaj i zastosował stycznik stary NRD. Na samym początku od razu wspomnę, że nie działa po przełączeniu w trójkąt. Wywala dwie fazy od razu.
  Dziś podłączył w ten sposób że główny stycznik (ae as32) daję napięcie na przekaźnik (ZAMEL PCM-01) który zalącza w tym samym czasie stycznik NRD gwiazda no i odmierza określony czas (ok.7 s.) do rozwarcia styków stycznika gwiazda, który po rozwarciu daje napięcie na stycznik trójkąta, który zwiera styki - no i w tym momencie następuję całkowite wyłączenie silnika :( a na tablicy obok pokazuje się że dwie fazy wywaliło (w skrzynce wywala dwa B25, w pionie nie wywala C25 )

  Więc może wymienie te bezpieczniki B25 co też i na zdjęciu widać ????

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zdjęcia są zrobione przed przyjściem elektryka więc nie widać stycznika NRD, który zastąpił ten u dołu po lewej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Niebieski przekaźnik steruje włączeniem zaworu (zdj. 15)

  Dodano po 5 [minuty]:

  Znalazłem oryginał rozdzielni i schemat do Atlas Copco LE7/8 i prawdopodobnie jest to samo co LE9.
  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie. silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.

  Dodano po 25 [sekundy]:

  http://www.maskinisten.net/viewtopic.php?f=195&t=88141

  Dodano po 5 [minuty]:

  A co myślicie o tym przekaźniku?
  http://www.fif.com.pl/produkt/37/602
  silnik Tamel 7.5 kW - Wyskakują korki na trójkącie.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Spróbuje wymienić bezpieczniki B25 na 3 X C zespolone.
  Gdy to będzie w końcu działało chcę zastosować CZUJNIK ZANIKU FAZY, by nie spalić silnika. Tylko czy on jest potrzebny gdybym miał bezpieczniki 3 x C ZESPOLONE?
 • #22
  nikusert
  Level 40  
  Ten przekaźnik może być .Włączenie powinno być tak ;
  -dajesz start włącza się stycznik główny
  -ze styków pomocniczych zasilany jest przekaźnik gwiazda- trójkąt
  -on włącza stycznik gwiazda
  -po odliczeniu czasu przełącza w trójkąt
  Oczywiście blokada elektryczna na stycznikach gwiazda trójkąt.
  Gdy nadal będą problemy proponuję zrobić pomiar uzwojeń silnika.
  S-ki oczywiście potrójne.
 • #23
  gagarin83
  Level 13  
  Przekaźnk ze zdjęcia PCG-417 jest dedykowany do przełączania gwiazda/trójkąt, ale i na obecnej czasówce da się to zrobić. Widzę, że jesteś z Nasielska. Jakbyś potrzebował pomocy to mieszkam w okolicach PKP Nasielsk.
 • #24
  nikusert
  Level 40  
  Tylko na zwykłej zdarzało się, że wybijało bezpieczniki, wypaliło, gdyż zrobiło zwarcie przy przełączaniu styczników. Problem ustąpił po zamontowaniu PCG-417. Może jak będzie jeszcze blokada elektryczna, to będzie dobrze. PCG-417 ma inną charakterystykę, robi zwłokę między przełączeniem styczników. Poczytaj o tych przekaźnikach gwiazda-trójkąt.
 • #26
  nikusert
  Level 40  
  Tak ma być. Na zdjęciach nie ma blokady elektrycznej.
 • #27
  gagarin83
  Level 13  
  Czy po użyciu styku pomocniczego NC stycznika gwiazdy wszystko działa prawidłowo?

  Niepokoi mnie zdjęcie nr 5. Czy dobrze widzę, że do terminala nr12 czasówki nie jest nic podłączone? Właśnie z tego miejsca (styk NC 11-12) powinien być zasilany stycznik gwiazdy. Z terminala 13 (styk NO 11-13) przewód powinien przechodzić przez styk pomocniczy NC stycznika gwiazdy i zasilać stycznik trójkąta.

  Zacznij od wymiany bezpieczników na zespolony 3f. Na zdjęciach nie widzę też zabezpieczenia silnikowego (termika). Bez niego, jak wyrzuci któryś z pojedynczych bezpieczników i nie będzie to bezpiecznik na fazie zasilającej styczniki, spali się silnik. To samo w przypadku braku fazy.
 • #28
  lukasnsk
  Level 9  
  gagarin83 wrote:

  Zacznij od wymiany bezpieczników na zespolony 3f. Na zdjęciach nie widzę też zabezpieczenia silnikowego (termika). Bez niego, jak wyrzuci któryś z pojedynczych bezpieczników i nie będzie to bezpiecznik na fazie zasilającej styczniki, spali się silnik. To samo w przypadku braku fazy.


  Termik był w starej instalacji. Elektryk uznał "ze nie działa i była ustawiona na najwyższy zakres".

  Jeszcze myślałem na temat małego przydziału mocy do mojej linii lub spadków napięcia. Tylko, że jakieś 15-20 lat temu normalnie pracował silnik 7,5 kW na rozruch ręczny przy młynku do paszy. Dziadek nie wspomina żeby były problemy.

  Panowie, najpierw wymienię te bezpieczniki na zespolone C i dam odpowiedź.

  Dodano po 1 [minuty]:

  gagarin83 wysłałem Ci numer do mnie na PW , byłbym wdzięczny za pomoc.
 • #29
  lukasnsk
  Level 9  
  Zmostkowałem stare bezpieczniki B25 - tak dla sprawdzenia i odpaliłem kompresor. I jest OK, tzn. bezpieczniki C25 nie wywalają, na stycznikach nic się nie iskrzy, kable nie są jakieś ciepłe i tak samo silnik.
  Więc zamontowałem obok rozdzielni na ścianie dodatkową instalacje z bezpiecznikami C20 i wyjściem na mufę dla kompresora. Bezpieczniki zespolone C20. Kompresor pracował cały dzień i nie ma żadnych problemów.
  Dodam, że w tym samym momencie razem z silnikiem 7,5 kw pracował silnik 3,5 kw drugiego kompresora. I jak do dzisiejszego wieczoru wszystko ok.
  Pomimo tego, że wszystko działa, jednak mam wątpliwości czy działa to prawidłowo tak jak powinno???

  Odkurzyłem termik, który elektryk wywalił i mam pytanie jak go sprawdzić? ASEA RVH 22 IEC 292-1 13-18 A
 • #30
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  lukasnsk wrote:

  Odkurzyłem termik, który elektryk wywalił i mam pytanie jak go sprawdzić? ASEA RVH 22 IEC 292-1 13-18 A


  Daruj sobie, kup nowy.