Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST3500320AS - Zwarcie, prawdopodobnie transil

madman77 04 Gru 2013 20:00 1353 4
  • #1 04 Gru 2013 20:00
    madman77
    Poziom 8  

Witam,

Problem z dyskiem Seagate ST3500320AS 7200.11. Przyczyną uszkodzenia było na 99% podłączenie odwrotnie Molexa do przejściówki na SATA. Objawy - zwarcie przy próbie uruchomienia komputera, bez dysku komputer rusza. Poczytałem trochę i doszedłem do wniosku, że 12V uszkodziło transil 5V (jeśli jestem w błędzie, proszę poprawić). Odkręciłem elektronikę w poszukiwaniu przepalonego układu, ale ku mojemu zdziwieniu nic nie znalazłem. Wizualnie wszystko jest ok, więc uprzejmie proszę o pomoc w zlokalizowaniu tego transila.
    Proszę też o rozwianie moich wątpliwości:
    1. Jest możliwe, że transil się spalił pomimo braku wizualnych uszkodzeń? Widziałem na zdjęciach na Elektrodzie przepalone transile (w innego typu dyskach) i takie poznać od razu...
    2. Gdyby się okazało, że problem leży gdzie indziej, to samym usunięciem transila bardziej dyskowi nie zaszkodzę? Pomijając oczywiście fakt, że nie będzie zabezpieczony przed przepięciami...
    3. Jeśli nie mam lutownicy pod ręką, czy mogę transil ostrożnie usunać pensetą czy małymi szczypcami? Rozumiem, że transil działa odwrotnie niż bezpiecznik i trzeba po prostu przerwać obwód, by dysk ruszył?

Dziękuję z góry za pomoc.

0 4
  • Pomocny post
    #2 04 Gru 2013 21:33
    kwantor
    Poziom 38  

Zmierz go miernikiem. jeśli zwarty, to usuń go.
    uszkodzenie nie zawsze jest widoczne.
    Bez lutownicy (rozlutownicy), możesz uszkodzić płytę.
    Jest możliwe wywalenie go obcinaczkami, czy też innym brutalnym sposobem (polak potrafi wszystko), ale tak jak pisałem. Ty decydujesz.

0
  • #3 05 Gru 2013 16:04
    madman77
    Poziom 8  

Miernik mam, więc mógłbym zmierzyć. Problem w tym, że nie mam pojęcia, który element to ów transil.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Gru 2013 16:15
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

madman77 napisał:
    Miernik mam, więc mógłbym zmierzyć. Problem w tym, że nie mam pojęcia, który element to ów transil.

Oba. Jeden na +5V a drugi na linii +12V.

0
  • #5 06 Gru 2013 19:36
    madman77
    Poziom 8  

Usunąłem transile i jedyna zmiana jest taka, że już nie ma zwarcia. Ale system nie widzi dysku... Choć czuć delikatne drgania, więc talerze się kręcą.
    To jest dysk z niechlubnej czarnej serii, parę lat temu reanimowałem go z powodzeniem przez HyperTerminal, ale aktualizowałem FW, więc problem nie powinien się powtórzyć.
    Update:
    Po kolejnej reanimacji HyperTerminalem dysk wstał i śmiga. Dzięki za pomoc!

0