Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka kompresora o dużej pompie ABAC. Montaż silnika 3-fazowego

soczi666 04 Gru 2013 22:42 1554 7
  • #1 04 Gru 2013 22:42
    soczi666
    Poziom 11  

Mam pytanko, posiadam kompresor o dość dużej pompie ABACa, pompę napędza silnik jednofazowy 2,2kV, presostat mam na 230V. Chcę zamontować silnik trójfazowy , akurat mam taki nie używany leciwy w garażu 1,1kV. Jest możliwość aby zostawić ten presostat na jedną fazę a zamontować jakieś urządzonko(stycznik) aby mi załączył silnik trójfazowy?
    Tak pytam z głupia bo szkoda mi 100zł na nowy presostat. Chodzi mi o konkretny typ stycznika albo przekaźnika, wiem że na forum jest coś o tym ale nie ma konkretów.

0 7
  • #2 05 Gru 2013 09:59
    volt1
    Poziom 26  

Da się zamontować stycznik, ale pytanie czy ten silnik da radę, jest o połowę słabszy.

0
  • #3 05 Gru 2013 21:47
    soczi666
    Poziom 11  

Z tego co wiem to potrzebuje 3kW moja pompa, silnik wykombinuję jak ten 1,1kW nie da rady, ale niech mi ktoś doradzi jaki stycznik dokładnie jaki typ zamontować.

0
  • #4 23 Kwi 2014 12:50
    soczi666
    Poziom 11  

po długiej przerwie postanowiłem coś zrobić z tym kompresorem gdyż ten jednofazowy silnik po prostu nie daje rade, "brakuje mu prąd"u gdy chce dobić ciśnienie
    Mam pewne wątpliwości, otóż to
    1. Instalacja siłowa -4 przewody(L1,L2,L3,PE)
    2. Presostat, 230v (NEMA) Stycznik załącza/rozłącza L i N
    3. Przekaźnik Relpol R3 z podstawką, zasilanie cewki 230v
    4. Silnik będzie naturalnie w układzie trójkąta
    Żeby sterować cewką muszę mieć L i N, a jak nie mam N ?
    Z sieci podłączę L1 do presostatu, następnie tym przewodem wyjdę na sterowanie cewki przekaźnika.
    Może i głupie pytanie... ale. presostat ma stycznik na przewód L i N a co gdybym z sieci wpiął w ich miejsce L1 i L2?

0
  • #5 23 Kwi 2014 13:35
    Pritend
    Poziom 19  

soczi666 napisał:
    Może i głupie pytanie... ale. presostat ma stycznik na przewód L i N a co gdybym z sieci wpiął w ich miejsce L1 i L2?

Spalisz cewkę stycznika ponieważ przyłożysz do niej napięcie o wartości 400V a nie 230V.

0
  • #6 23 Kwi 2014 14:27
    soczi666
    Poziom 11  

a w przypadku presostatu mechanicznego? co gdy podepnę dwie fazy w miejsca styków L i N
    Moja instalacja siłowa to fazy i przewód PE(żółto zielony) jak z wykorzystaniem tych przewodów zasilić cewkę 230v, skoro mam przewód PE, czy mogę go wykorzystać jako N?

0
  • #7 23 Kwi 2014 14:39
    soothsayer
    Poziom 15  

Powinienem napisać tak: jeśli nie chcesz zrobić sobie i innym krzywdy zawołaj elektryka z uprawnieniami.

Ale mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie. Zapewne masz sieć TN-C (wspólny przewód PE i N), zatem 'żółto-zielony' wykorzystujesz jednocześnie jako N, czyli cewkę podłączasz pod L i PEN.

0
  • #8 23 Kwi 2014 21:31
    soczi666
    Poziom 11  

Cytat:
    Powinienem napisać tak: jeśli nie chcesz zrobić sobie i innym krzywdy zawołaj elektryka z uprawnieniami.
    Bez obaw, zapytałem zamiast sprawdzić w skrzynce. Kierując się tym co napisałeś to wielu ludzi powinno nie mieć prawa jazdy:) Lubię elektrykę, praktykuję, i staram się bardzo uważać;) Ale czasem trzeba się posilić wiedzą:)

0