Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Satellite L500D-10R - Podejrzewam uszkodzenie płyty głównej

05 Gru 2013 20:53 3672 8
  • Poziom 12  
    Witam.

Objawy problemu są następujące:

Po włączeniu komputera ekran pozostaje czarny, nie widać na nim żadnego kursora ani ekranów POST. Dopiero po około 60 próbach restartu za pomocą przycisku power komputer startuje. Dioda twardego dysku się nie świeci. Jedyne świecące diody to zasilanie i ładowanie baterii.

Wyjąłem baterię, RAM i dysk twardy. Po czym włączyłem komputer. Efektem był nadal czarny ekran bez jakiegokolwiek migającego kursora. Płyta główna nie wydaje z siebie żadnych dźwięków przy braku w\w urządzeń.

Podejrzewam uszkodzenie procka lub płyty głównej. Jeżeli jednak ktoś rozwiązał ten problem bez kupna nowego komputera prosiłbym o poradę.

Laptop jest znajomego więc nie jestem w stanie powiedzieć więcej na chwilę obecną.
  • Spec od monitorów
    Jaka płyta?
    LA-5331P (b.podobna do LA-4971)

(':idea:') A jakieś pomiary ? Karta Post ?!
    Jaka konfiguracja? Karta grafiki ATI?
  • Poziom 12  
    Dziękuję za zainteresowanie.

Pokukałem trochę głębiej i wśród stosów alfanumerycznych udało mi się znaleźć trochę więcej informacji na temat płyty głównej i grafiki w niej umieszczonej:

- AMD Turion™ X2 Dual-Core Mobile Processor RM-74 x64
    2.2 GHz
    1 MB cache lvl 2

- Grafika ATI RADEON HD ATI Mobility Radeon HD 4570

- Płyta główna: K000080470

Niestety tylko tyle ustaliłem. Gdyby na monitorze było cokolwiek widać, to za pomocą CPU-Z ustaliłbym dokładnie, jaki to jest model płyty.

Zawsze mogę też otworzyć komputer i poszukać modelu na samej płycie, ale nie zawsze producent go tam umieszcza...

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Masz chociaż hot-aira (w celu diagnozy uszkodzenia układu ATI) ?
  • Spec od monitorów
    To znalazłęm
    Cytat:
    Toshiba L500d La-4971p K000080470 Integrated Motherboard for AMD parts

czyli jak pisałem_wyżej 05 Gru 2013 21:12

Na tej Twojej MB "często gęsto" padał North AMD(ATI) - 216-0674026 (IGP RS780M)
    video wewnętrzne.
  • Poziom 12  
    maras2003 napisał:
    Masz chociaż hot-aira (w celu diagnozy uszkodzenia układu ATI) ?

A co to jest ten hot-air?

Próbowałem też podłączyć zewnętrzny monitor do tego lapka, niestety bez rezultatu. Potwierdza to tylko posty kolegi liska i maras2003, że to wina wbudowanej grafy.

Dzięki za pomoc na bieżąco. A przy okazji, mam pytanko.

Co jest bardziej opłacalne? Nabycie nowego układu North Bridge czy kupno nowego kompa? Da radę to jakoś wylutować i wstawić nowy układ? A jeśli nie, to czy jest jakaś zewnętrzna karta grafiki, którą można do niego włożyć w celu zastąpienia uszkodzonego układu? No i rzecz jasna, koszty. Zarówno nowego układu NB jak i ewentualnej kompatybilnej z tym lapkiem zewnętrznej karty graficznej?

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    1. google

2. niekoniecznie. Jeżeli uszkodzona byłaby np. pamięć ram, to również na zewnętrznym obrazu nie ma ;)

3. Wymiana tego układu nie powinna przekroczyć 450zł, będzie bliżej 400, może mniej. Nowego za tyle nie kupisz, a drugi taki używany - to drugi taki sam problem (za jakiś czas).
    Nie możliwości zamontowania innej karty typu "wepnij i działa" ;)
    Układy te są lutowane BGA, więcej w google, czy nawet youtube.
  • Poziom 19  
    Niestety układy ATI HD4570, praktycznie cała seria 4xxxx i 5xxxx, także nadają się tylko do wymiany. Dodatkowo połączenie ich z 216-0674026 czyni naprawę nieopłacalną. Wymienisz jeden układ, padnie kolejny ...