Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kocioł gazowy ACV - rozpoznanie układu scalonego smd sterownik wentylatora

05 Gru 2013 21:43 1758 1
  • Poziom 20  
    witam. trafił do mnie do naprawy sterownik na wentylatorze kotła gazowego. uszkodzenie polega na nieprawidłowym sterowaniem prędkością wentylatora (drży, albo kręci się powoli, ale martwy nie jest), płyta znajduje błąd i blokuje piec.

Płyta jest oddzielona transoptorami od części wykonawczej sterującej silnika. Transpotorami steruje układ z którym jest problem. Dochodzi do niego 5 pinowe złącze:
    1. masa
    2. sterowanie pwm (0...34V, 4kHz)
    3. nc
    4. sygnał zwrotny obrotów wentylatora
    5. zasilanie transoptorów ok 36VDC

Narysowałem schemat, element po lewej to dioda w transoptorze sterującym, po prawej tranzystor odbiorczy transoptora prędkości (ten tranzystor nie wpływa na prace układu jak coś.).
    posprawdzałem większość elementów, ale nie mogę zidentyfikować 6 pinowego układu scalonego smd. I to jest największy problem, bo wygląda na to, że jest nieszczelny i puszcza troszkę prądu na diodę transoptora i sygnał przestaje być pwm. To może być opamp, jakiś komparator, para różnicowa tranzystorów, nie wiem. proszę o propozycję.

Dziękuję, Tomek

kocioł gazowy ACV - rozpoznanie układu scalonego smd sterownik wentylatora kocioł gazowy ACV - rozpoznanie układu scalonego smd sterownik wentylatora
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 20  
    dobra, nie doszedłem co to było; zastąpiłem cały ten nie działający układ, układem na jednym tranzystorze i kocioł pracuje prawidłowo.