Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Precision M6500 - Zawieszenie systemu(objawia na ogół czarnym ekranem)

DeltiX 06 Gru 2013 00:06 9351 29
  • #1 06 Gru 2013 00:06
    DeltiX
    Poziom 6  

Witam, kupiłem używanego laptopa Dell Precision M6500 w konfiguracji:

GPU - NVIDIA Quadro FX 3800M

CPU - Intel® Core™ i7 X 920 @ 2.00GHz,

Pamięć - 12212 MB(nie wiem jaki konkretnie model)

Dysk Twardy(nowy) - WDC WD5000BPKX-75HPJT0 (465 GB, IDE)

System - Windows 7 Pro 64 Bit

Co się dzieje?

Zacznijmy do najważniejszej, czyli występowania w losowych momentach zawieszenia systemu objawiającego się w postaci czarnego ekranu oraz raz białego. Tak jak wspomniałem system się zwiesza, nie da się za pomocą klawiatury wyłączyć laptopa. Za każdym razem trzeba wyłączać w takiej sytuacji przytrzymując dłużej przycisk włączenia. Starałem się zaobserwować zależność podczas której dochodzi do zwiechy i jedyną stałą jest to że gdy gram w gry nigdy się nie zwiesza. Mogę mieć cały dzień odpalonego np. Batman Arkham City, czy Tropico 1 i nic.

Laptop nigdy się sam z siebie nie zawiesza tzn. muszę ruszyć myszką, odpalić przeglądarkę, jednym słowem "coś" zrobić. Z ciekawości puściłem render prostej scenki w AutoCadzie i obciążenie też nie ma wpływu na zawieszanie co nie oznacza że podczas kreślenia w cadzie też się nie zwiesza. Przeprowadziłem pełen test diagnostyczny na stronię della i nie wykazał żadnych uchybień. Taki sam wynik uzyskałem odpalając program diagnostyczny Della zagrzebany głęboko gdzieś na dysku i też nie znalazł żadnych problemów. Dodam że jest to drugi egzemplarz tego modelu który dostałem od sprzedającego. Pierwszy wykazywał identyczne objawy. Sprzedający chcąc uniknąć ponownych problemów ze sprzętem dał mi inny egzemplarz, lecz przełożył do "nowego" grafikę, procka, napęd oraz kości ram związku z tym że ta karta graficzna i ten procesor są ciężkie do zdobycia. W pierwszej sztucę okazało się że dysk twardy choć nowy miał problemy z elektroniką, jakiś fabryczny problem.

Drugi mniej istotny problem to zawieszający się touchpad gdy chce się zeskrolowac stronę, czy użyć podświetlenia w nim. Co ciekawe problemy z tochpadem pojawiły się dopiero po zainstalowaniu przeglądarki (firefox).

Gdy ponownie się skontaktuję ze sprzedającym prawdopodobnie wymienimy się laptop za pieniądze i rozejdziemy. Bardzo mi zależy na tym modelu z takimi podzespołami, więc chce spróbować samemu dojść do tego z czego wynika problem. Będę wdzięczny za wszelkie rady.

Kolejne objawy:
    -System wolniej startuję

-Zaobserwowałem że ekran niekiedy robi się czarny, niekiedy wyłącza, a raz (jak już wcześniej wspomniałem) zrobił się biały. Co Ciekawe niekoniecznie musi dochodzić do pełnego zwieszenia systemu tak jak myślałem. Jeżeli laptop mi się zwieszał podczas słuchania muzyki na youtubie na ogóle od "zwieszenia" sprzętu do wyłączenia się też głosu mijały około 2 sekundy. Dzisiaj gdy wyłączył mi się ekran podczas słuchania na trzejkompozytorzy muzyka mimo tego grała dalej. Na YT wszystko się ładuję na bieżąco, a na tej drugiej strony, wydaję mi się że jest pobierany cały utwór od razu niestety dalej nie udaję się z poziomu klawiatury wyłączyć laptopa

-Po 2 razach "zwiechy" system zaczął trochę dziwnie startować. Do pojawienia się napisu Zapraszamy w Win wszystko gra. Potem ekran robi się ciemny, słychać muzyczkę, dalej ciemno i po jakiś 8-10 sekundach dopiero pojawia się pulpit. Odpalił się w ten sposób 2x

0 29
  • #2 06 Gru 2013 15:48
    boro1234567
    Spec od komputerów

Czego oczekujesz?

0
  • #3 06 Gru 2013 21:12
    DeltiX
    Poziom 6  

boro1234567 napisał:
    Czego oczekujesz?

Podpowiedzi w jaki sposób szukać przyczyny i czym ona może być.

0
  • #4 06 Gru 2013 22:01
    slawmix1234
    Poziom 31  

Dysk, Bios, RAM, Grafa, Zasilacz

2
  • #5 07 Gru 2013 07:46
    DeltiX
    Poziom 6  

slawmix1234 napisał:
    Dysk, Bios, RAM, Grafa, Zasilacz

-DYSK-
    Prócz testów diagnostycznych sprawdzających smarta itd wykonałem tym programem sprawdzenie - CrystalDiskInfo portable - z tego co rozumiem wszystko gra.
    -BIOS-
    Zaktualizowałem go, wraz ze wszystkim możliwymi sterownikami.

Ram, grafa - nic nie wyskakuję w diagnostyce della. Czy są jakieś inne programy które mogą wykryć ew problemy z tymi podzespołami jeżeli w program producenta laptopa ich nie wykrywa?

Zasilacz - jak sprawdzić czy to jego przyczyny?

0
  • #6 07 Gru 2013 10:03
    lisek
    Spec od monitorów

A co z reinstalacją

Cytat:

0
  • #7 07 Gru 2013 10:04
    maras2003
    Poziom 29  

Podaj temperatury podzespołów podczas spoczynku i podczas obciążenia (po kilku minutach), przyda się do tego program np. occt.
    Ram - sprawdzić bootowalnym z płyty MEMTESTem, ewentualnie jakimś linuxem (np. ubuntu miało możliwość sprawdzenia pamięci przed instalacją)
    Zasilacz - najlepiej podstawić inny. Ewentualnie jeżeli masz sprawną baterię, to sprawdź czy problem występuje na samej baterii.

0
  • #9 07 Gru 2013 17:53
    slawmix1234
    Poziom 31  

Sorki zapomniałem zapytać ile ma lapek i kiedy ostatnio była przeprowadzana konserwacja układu chłodzenia

0
  • #10 08 Gru 2013 02:24
    DeltiX
    Poziom 6  

lisek napisał:
    A co z reinstalacją
    Cytat:

Jeszcze nie próbowałem, ale wydaję mi się że na obu laptopach były zainstalowane inne "egzemplarze" systemów. Myślisz że jest szansa by windows dawał takie same objawy na dwóch prawie różnych laptopach?

maras2003 napisał:
    Podaj temperatury podzespołów podczas spoczynku i podczas obciążenia (po kilku minutach), przyda się do tego program np. occt.
    Ram - sprawdzić bootowalnym z płyty MEMTESTem, ewentualnie jakimś linuxem (np. ubuntu miało możliwość sprawdzenia pamięci przed instalacją)
    Zasilacz - najlepiej podstawić inny. Ewentualnie jeżeli masz sprawną baterię, to sprawdź czy problem występuje na samej baterii.

-Jeżeli mowa o temperaturach to teraz je obserwując widzę że się dzieją trochę dziwne rzeczy. Po włączeniu go, pochodził z 10-15 minut, w tym czasie miałem wyłącznie odpaloną przeglądarkę i pokazał takie temperatury(zrzut z everesta):

Przy czym temperatura procka skakała nawet do 90++.Chciałem pobrać 3ds Maxa, by puścić parę szybkich Renderów zestawu paru brył i podczas pobierania ze strony autodesku 3ds laptop w typowy sposób się zwiesił(czarny ekran), w tym czasie temperatury procka oscylowały przy 80 stopniach. Gdy już udało mi się pobrać 3ds puściłem te Rendery. Mimo tego procek był chłodniejszy niż podczas pracy w przeglądarce:

Po puszczeniu renderów zestawów brył z mocno zagęszczoną siatką w AutoCadzie temperatura porocka nieznacznie podskoczyła do 60 stopni, ale po paru minutach wróciła do około 50.

-Co do Ramu, sprawdzę to jutro, teraz niestety nie mam czasu, jutro rano wstaję.

-Laptop tak samo się zachowuję na baterii, jaki i wtedy gdy jest do sieci podłączony.

lisek napisał:
    Poczytaj na forum
    http://en.community.dell.com/
    np. Link_... How to CLEAN INSTALL Windows 7 Professional 64Bit from Dell computers
    Dla mnie masz problem softwarowy/ niż Hardwarowy !

Masz najnowszego SP1

Moja pierwsza myśl również taka była, ale przy pierwszym laptopie po kontakcie ze sprzedającym który podobno trochę się zna na rzeczy powiedział że to musi być problem sprzętowy, dlatego tez wymienił laptopa na inny egzemplarz, ale zostawił wspomniane wcześniej części. Teraz przy drugim lapku, pojechałem do "zaufanego" serwisu i tam osoba która naprawia, sprzedaję itd laptopy po 30 minutach siedzenia ze mną przy nim stwierdziła że to prawdopodobnie mostek południowy, ale to tylko prawdopodobnie. Laptopa nie rozbieram, też nigdzie nie daję ponieważ jest na gwarancji sprzedającego.

Forum della, przejrzę jutro jak wrócę ze szkolenia.

slawmix1234 napisał:
    Sorki zapomniałem zapytać ile ma lapek i kiedy ostatnio była przeprowadzana konserwacja układu chłodzenia

Według danych ze strony Della laptop jest z Francji z 2011 roku(data wysyłki w zakładce gwarancja) Niestety Everest nie wyświetla mi parametrów monitora, a szkoda bo tam zawsze był podany rok produkcji matrycy. Sprzedający zapewnia mnie że sprzęt nim do mnie trafi jest cały rozbierany oraz poddawany konserwacji. Jakieś pasty itd. wymienia.

0
  • #11 08 Gru 2013 12:50
    sendcomp.pl
    Poziom 17  

Masz włączone przyśpieszenie sprzętowe w Adobe Flash Player?. Prawy przycisk myszy na odtwarzanym filmiku -> ustawienia np. w YT.

0
  • #12 08 Gru 2013 23:56
    DeltiX
    Poziom 6  

sendcomp.pl napisał:
    Masz włączone przyśpieszenie sprzętowe w Adobe Flash Player?. Prawy przycisk myszy na odtwarzanym filmiku -> ustawienia np. w YT.

Tak mam, czemu pytasz?

0
  • #13 09 Gru 2013 00:03
    sendcomp.pl
    Poziom 17  

Odznacz tą opcję i testuj. Wiele problemów sprawia użytkownikom Flash Player.

0
  • #14 09 Gru 2013 00:03
    Robert B
    Poziom 43  

DeltiX napisał:
    Dysk Twardy(nowy)

Na 58 godzin pracy zarejestrował aż 42 niedopuszczalne uderzenia podczas pracy (atrybut BF). Rzucasz tym laptopem?
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    Cytat:
    Atrybut ID 191 ( BF )
    G-sense error rate
    Częstotliwość błędów w wyniku oddziaływania przeciążenia. Atrybut ten informuje o błędach pracy dysku w wyniku drastycznego przeciążenia (np. Upadek).

Lektura na temat co szkodzi dyskom:
    www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12740428#12740428
    Zrób mu skan w MHDD i pokaż wynik.

0
  • #15 10 Gru 2013 23:41
    DeltiX
    Poziom 6  

maras2003 napisał:

Okazało się że w win 7 jest diagnostyka pamięci ram. Wystarczy wpisać w starcie diagnostyka. Wykonałem test, ale nic chyba nie zalazł, ponieważ skończył test, ale nie pojawił się żaden komunikat.

Robert B napisał:
    DeltiX napisał:
    Dysk Twardy(nowy)

Na 58 godzin pracy zarejestrował aż 42 niedopuszczalne uderzenia podczas pracy (atrybut BF). Rzucasz tym laptopem?
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    Cytat:
    Atrybut ID 191 ( BF )
    G-sense error rate
    Częstotliwość błędów w wyniku oddziaływania przeciążenia. Atrybut ten informuje o błędach pracy dysku w wyniku drastycznego przeciążenia (np. Upadek).

Lektura na temat co szkodzi dyskom:
    www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12740428#12740428
    Zrób mu skan w MHDD i pokaż wynik.

Ilość uderzeń wzrosła, a laptop praktycznie tylko stoi. Staram sobie przypomnieć, ale raczej obchodzę się z nim jak z jajkiem. Jeżeli ten parametr pokazuję ilość uderzeń, to jest to dość zaskakując szczególnie w ostatnim czasie, kiedy laptop wyłącznie stoi na stole, bądź biurku. Może jedno mocniejsze "uderzenie" zaliczył kiedy trochę mocniej go postawiłem na łóżku na materacu z tydzień temu. Stał tam tylko chwilę, jeżeli kładę go na nogi, lub biorę do łóżka biorę tekturową podkładkę by nic nie zakrywało jego chłodzenia. Postaram się dzisiaj przeprowadzić skan w MHDD, jak tylko znajdę płytę by nagrać ten program (http://www.dobreprogramy.pl/MHDD,Program,Windows,20187.html).

0
  • #16 11 Gru 2013 00:30
    Robert B
    Poziom 43  

Nie ściągaj z dobrychprogramów! Zawsze jakiś syf doczepią. Ściągnij stąd:
    http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html

0
  • #17 18 Gru 2013 13:37
    marek1231marek
    Poziom 7  

Miałem podobny problem na Vostro. Okazało się, ze chodziło o szyfrowanie dysku TrueCryptem. Wymieniłem wcześniej nawet HDD, po zaisntalowaniu Win7 w standardowy sposób zaczął działać ok.

U mnie kilka razy dziennie dochodziło do zawieszenia na 30-60 sekund. Monitor zachodził lekko "mgłą", kręciła się ikonka zajętości systemu. Po tym czasie wracał do siebie.

0
  • #18 07 Sie 2014 13:38
    fst
    Poziom 2  

Mam podobny problem, też dell m6500. Podsyłam link na którym jest widać jak to wygląda. Wydaje mi się że to jakiś problem z pamięcią RAM lub flaszem. Na filmiku widać jak po otwarciu wszystkich kart zbliżam się myszką do opcji "przetłumacz stronę", nie klikam na niej, tylko najeżdżam, automatycznie ekran się wyłącza natomiast co ciekawe nadal gra muzyka. Jeśli jest ktoś w stanie pomóc to rozwiązać będę wdzięczny, napiszcie tylko jakich danych potrzebujecie.

https://onedrive.live.com/redir?resid=A0AA7C9...1&authkey=!ALrrnKz8bIHUoVU&ithint=video%2cmp4

Dodano po 2 [minuty]:

Sorki, ten jest prawidłowy
    http://1drv.ms/1zWVLpX

Dodano po 33 [minuty]:

Jeszcze raz przepraszam, dopiero zacząłem w one drive się bawić ten link na 100% jest ok.
    http://1drv.ms/1oGFr8J

0
  • #19 16 Sie 2014 01:23
    marekzy
    Poziom 2  

Mam dokładnie ten sam problem i też na M6500, ale laptop jeszcze na gwarancji. Gwarancja z firmy, która mi sprzedała to coś. Trzy razy był w naprawie ale nic nie poprawili, a tylko się najeździł tam i z powrotem. Widać że to chyba standardowa wada tego modelu :( W przyszłym tygodniu wysyłam po raz ostatni - szkoda bo to bardzo fajny laptop. Obawiam się, że to problem sprzętowy i chyba związany z kartą graficzną. Wystarczy tylko odinstalować sterowniki karty graficznej quadro i problem znika, ale wtedy niestety tracimy całą wydajność grafiki.

0
  • #20 16 Sie 2014 20:40
    marekzy
    Poziom 2  

Nie chcę zapeszyć ale testuję wyjście z problemu. Jak się okazuje dotyczy to wielu sztuk z tej serii i windowsa 7 64 bit a także czasami na Ubuntu. Ma to jakiś związek z kartą graficzną i fałszywym sygnałem o przegrzaniu + zasilanie z kabelka. Przeszukałem fora na świecie i wyszukałem rozwiązanie. Jak się uda opiszę co i jak Pozdrawiam

0
  • #21 20 Sie 2014 21:55
    maciejp67
    Poziom 2  

to ja 3mam kciuki :)
    mam identyczny problem :/

0
  • #22 01 Wrz 2014 22:15
    maciejp67
    Poziom 2  

znalazłem w necie poradę żeby startować na baterii. Przez kilka dni testów nie pojawił się czarny ekran

0
  • #23 12 Wrz 2014 20:51
    maciejp67
    Poziom 2  

trop niestety nie był dobry...
    bo w końcu kiedyś trzeba było podłączyć zasilanie :D
    ale znalazłem opisy w necie o NVidia Power Mizer i póki co od kilku dni ani razu czarny ekran się nie pojawił

0
  • #24 27 Wrz 2014 16:39
    marekzy
    Poziom 2  

no to jest nas dwóch Testuję do dłuższego czasu to samo i czarne ekrany ustały

0
  • #25 08 Lis 2014 03:04
    Michal202020
    Poziom 1  

5 dni temu trafiłem na ofertę DELL m6500.

Gość z Wrocławia sprzedaje 14 sztuk tego modelu z szwedzką klawiaturą.

Kupiłem jeden. Prezentuje się świetnie!

Po trzech dniach CZARNYCH EKRANÓW wymienił mi kompa na nowy egzemplarz - wygląda na fabrycznie nowy, bez rysy.

Zaraz po przyjściu do domu TO SAMO, czarne ekrany.

1. Jak ma mi NVidia Power Mizer pomóc, co mam zrobić?
    2. Może ktoś napisać rozwiązanie tego problemu krok po kroku?

PS Odłączyłem zasilacz, żeby to napisać, bo na zasilaczu zawiesza się.

0
  • #26 13 Lis 2014 23:02
    maciejp67
    Poziom 2  

zainstalowałem NVidia Power Mizer i od tamtego czasu już nigdy nie pojawił się czarny ekran.
    Ustawienia jak w instrukcjach w necie

0
  • #27 08 Gru 2014 23:38
    d0m3l05
    Poziom 1  

Witam, mam takiego właśnie dell'a z dokładnie takimi objawami. Na baterii praca bez zarzutu, nie zawiesił się ani razu, na zasilaczu zawias zdarza się nawet co 10 min. ale tylko przy pracy z przeglądarką internetową (sic!), do puki nie uruchomię internetu, mogę cały dzień przepracować z oprogramowaniem narzędziowym do PLC, czy HMI a nawet z programem CAD'owskim, jak na złość nie zawiesi się.
    Podążając za wskazówkami, zacząłem drążyć temat.
    Podłapałem trop kolegi "marekzy" i zacząłem podglądać parametry pracy grafiki programem GPU-Z. Najwyraźniej okazuje się, że coś jest nie tak z czujnikiem temperatury grafiki (poniżej zamieszczam logi, próbkowanie co 100ms). Co ciekawe, przekłamanie pomiaru temp. pojawia się w momencie skoku taktowania procesora pamięci GPU do 1000 MHz. Tu chyba pomoże tylko wymiana grafiki.
    Ale pomijając powyższe badania chciałem uruchomić u siebie Power Mizer dla Win 7 Pro - 64 bit), ale nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji jak to zrobić. Znajduje jakieś szczątkowe informacje, ale nic konkretnego, tak więc jeżeli ktoś może podrzucić taką instrukcję to będę bardzo wdzięczny.

1
  • #28 23 Sie 2015 16:00
    marwiac2
    Poziom 1  

Gdzie i jak mogę aktywować POWER MIZER dla Dell Precision M6500 karta grafiki NVIDIA Quadro FX 2800M dysk SSD samsung nie mam nigdzie opcji Power Mizer.

0
  • #29 02 Sty 2016 02:27
    Draks_Maxim
    Poziom 19  

Typowa bolączka dla serii Precision M6400 oraz M6500.

W głównej mierze winą jest " wada fabryczna " chipu graficznego. Grafikii z serii Quadro FX 2700, 2800, 3700 i 3800M w latach produkcji do 2010 często siadają. Najlepiej wymienić całą grafikę ( złącze MXM ) lub dać do serwisu w celu wlutu nowego chipu. Radzę zmienić grafikę / chip graficzny na taki, który napis NVIDIA ma wygrawerowany w następujący sposób:

Chipy z powyzszym grawerem loga NVIDIA gwarantuja, ze nie posiadaja wad fabrycznych, ktore mialy ich poprzednicy. Oczywiscie awaria moze przytrafic sie w nowym ukladzie, ale prawdopodobienstwo jest drastycznie mniejsze.

Date produkcji mozna odczytac sprawdzajac dwie pierwsze cyfry na chipsecie ( zdjecie ponizej ).

0
  • #30 02 Sty 2016 12:47
    Eidems
    Poziom 28  

Miałem M6400, objaw ten sam, podczas normalnej pracy robił się czarny ekran. Tak jak kolega napisał, winny jest układ graficzny BGA i potrzebna jest jego wymiana.

0