Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie anteny zastosowac ????

23 Mar 2005 20:24 1310 6
  • Poziom 10  
    Mam pytanie mieszkam w domku jednorodzinnym i chcialem polaczyc sie z blokiem oddalonym o okolo 1 KM ale przyslania mnie blok. Chcialem zrobic cos takiego ale nie wiem jakie anteny do tego uzyc ???

Moj domek ---antena kierunkowa--> <--antena kierunkwa---BLOK1 -- antena kirunkowa--> <--antena kierunkowa BLOK2 Docelowy.

Miedzy Moim domkiem a blokiem nr 1 jest okolo 50m odleglosci i myslalem o zastosowaniu zwyklych anten abonenckich 12dBi widocznosc bardzo dobra . Natomiast nie wiem jakie anteny zastosowac na odleglosc tego 1 km ???.

Na poczatku myslalem ze by na bloku 1 zastosowac antene dookolna ale podobno bedzie za duzo zbierala z otoczenia i moze miec to marne zastosowane . Dodam ze w okolicy jest troche anten z pewnej firmy dlatego myslalem o antenach kierunkowych .

Czy ktos kupowal juz cos z firmy www.cyberbajt.pl .
    Sa tam anteny yagi 16dBi i Helical 19 dBi czy ktoras z tych mogla by sie nadawac do zastosowania ?? Helical ma polaryzacje kolowa czy to tez moze byc ??

Czy np anteny sektorowe ???? np ExtraEter 18dBi

Jesli ktos zna inne anteny do zastosowania to prosze o podpowiedz .
    Chce wydac troszeczke pieniazkow i ze by to dzialalo dobrze .

Z gory dziekuje za pomoc
    Edek
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nie wiem w jaki sposób blok cie przysłania ale wersji twój domek blok 2 nie bedziemy rozważać chyba że cię interesuje i masz czas i checi na testy bo anteny które kupisz i tak ci zostana jak nie wypali i bedą do połączenia blok 1 -> blok 2.
    Jeśli chodzi o twój projekt też jest dobry i stosuje nawet takie rozwiązanie ale na na duuuzo większe odległości ;) Problem w tym, ze w bloku 1 musi byc jakiś serwer albo 2 AP, i jeden zbiera sygnał a 2 przesył dalej. Więc jak w bloku 1 nie masz kolegi którego chcesz połączyć to szkoda zachodu.
    Motyw z anteną dookólną jest niezły i nie obawiaj się że będzie za duż o zbierała bo nie wiem kto ci bajki takie opowiada. Częstotliwośc jest podzielona na 14 kanałów z czego sobie możesz wybrać na jakim ty bedziesz działać. Więc jak już podłączysz sprzeta to zobaczysz że firma działa np na kanale 12 to ty masz jeszcze wolne inne kanały i nie bedzie tu zadnych zakłuceń. Sektorowa antena działa praktycznie tak jak dookólna tylko ze w polu trujkątnym i jest chyba droższa. i potrzebował byś 2 takie anteny chyba że by ci się udało ładnie zgrać kąty, co było by cięzkie przy kacie 180^ bo głównie sektor ma cos około 120^ ;)
    Jak chcesz przeliczyc sobie odległości to polecam stronke http://www.interline.pl tam jest kalkulator zasięgu a oni też mają fajny sprzęt.

Mam nadzieję iż pomogłem wyjaśnić nieścisłości, prosze pamiętac iż czym dłuższy kabel tym mniejszy staje się zasięg i transfery.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Dobry pomysł co do rozwiązania tego problemu z blokiem ja bym zastosowal projekt z anteną dookólną. Aco do anten to polecam Interline sam na nich pracuje i jestem bardzo zadowolony.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Też mogę polecić anteny interline, ale do połaczeń per to per polecam kierunkowe, zwłaszcza w większych aglomeracjach zdarza się że eter jest bardzo zaśmiecony. Kanałów jest wprawdzie 14, ale one zachodzą na siebie.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    No nie dokładnie z tym zachodzeniem między kazdym kanałem istnieje pewna bariera tolerancji, która jest znormalizowana i nie powoduje przesłuchów i zakłuceń na innych liniach. Co prawda jeżeli dysponujemy wieloma kanałami to dobrze jest ustawić się na najdalszym kanale, tak na wszelki wypadek ale gwarantuje, ze kanały się nie nakładają i nie ma przesłuchów. W duzych miastach faktycznie jest duzo sieci ale nie sadzę że wszystko będzie zajete, zwłaszcza, że autor mówi o jednej firmie a przyjmując nawet z tolerancją że sa jeszcze ze 2 inne to i tak mamy luzik ;)
    jako ciekawostke odnośnie kanałów powiem iż kanałów uzytkowych jest co prawda 14 ale TP SA podłancza klientów z linia radiowa na kanale 15 ;)
    Mam nadajnik TP po drodze do kolegi i się zastanawiałem co to za kanał aż doszedłem do tego że to TP ;)
  • Poziom 10  
    Dziekuje za odpowiedzi :)

To jest male miasteczko wiec chyba za duzo sieci tu nie ma jest ta jedna firma ktora ma siec na kanale pierwszym .

Zobacze z antena dookolna ale w Interline maja 15dBi tylko ze jest maly kat w pionie 6dBi i boje sie ze bedzie to za malo bo blok nr 2 jest troszeczke w dolku .
    Widzialem antene podobna 15dBi na www.cyberbajt.pl i ma ona w pionie 11 dBi wiec myslalem o niej tylko tu sie boje ze moze byc badziewiarsko wykonana .
    Czy ktos juz bral cos z tej firmy bo Interline to wszyscy chwala a czy ktos cos ma z Cyberbajt ????

Jeszcze jedno pytanko dodatkowe .
    Na tym bloku nr 1 ktory ma posredniczyc jest jeden user do podpiecia czy to bedzie przeszkadzalo jesli podlacze go do tego AP z antena dookolna ze by wszyscy sie wizieli w sieci ???

Z gory pozdrawiam
    Edek
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Nic nie będzie przeszkadzało nawet dobrze ze tam ktoś jest bedziesz miał jak zrobić przekaźnik i będzie mozna u niego trzymać częśc sprzętu ;) A on będzie tak jak wszyscy inny ;) Miłego montowania a co to cyberbajta to ja pierwszy raz słysze. Sprzęt mam z interline ;)