Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż i uziemienie panela fotowoltaicznego....?

farmerstain 06 Dec 2013 09:07 34260 70
Testo
  • #1
    farmerstain
    Level 13  
    WItam.
    Aktualnie posiadam panel mono 30W i regulator Tracer 2215RN, jeszcze w tym miesiącu będe wymieniał panel na CIGS Solibro SL2 90W bezramowy.
    Prosiłbym o pomoc w uziemieniu tego zestawu.
    Aktualnie jako przygotowanie do uziemienia, wbiłem rurę 3/4" (ocynk) do ziemi, rurka ma ok 1,7m.
    panel mam na dachu na wysięgniku. Uziom chciałbym poprowadzić drabiną stalową (która służy do wchodzenia na dach) i połączyć ją z tą wbitą rurką.
    ale nie wiem jak to konkretnie połączyć z zestawem solarnym, czy bezpośrednio minus połączyć do tej drabiny czy przez jakiś bezpiecznik, czy aku i panel minusami można połączyć łącząc do uziemienia?
    Poza tym mam jeszcze pytanie w sprawie montażu panela CIGS bezramowego na dachu, a konkretnie czy można go bez żadnych obaw przykleić do konstrukcji metalowe klejem do klejenia szyb samochodowych, czy lepiej dorobić ramkę wokoło niego i skręcić (uwzględniając aktualny orkan Xsawery)?
    Proszę o pomoc, gdyż jestem początkujący.
    Pozdrawiam
    Wojtek
  • Testo
  • #2
    rwxw
    Level 23  
    farmerstain wrote:
    czy bezpośrednio minus połączyć do tej drabiny czy przez jakiś bezpiecznik

    Jedna sprawa, to uziemienie konstrukcji z powodów bezpieczeństwa, a druga to uziemienie minusa ze względu na degradacje paneli. Konstrukcje powinieneś uziemić zgodnie ze standardami uziemiania urządzeń elektrycznych. Proponuję użycie odpowiedniego kabla i połączenie z konstrukcją w sposób trwały i skuteczny bez względu na ewentualną korozję. Jeśli nie masz pewności, to poproś elektryka, który się na tym zna. Na pewno nie podpinaj DC do drabiny, bo w awaryjnej sytuacji może się to źle skończyć.
    Drugie uziemienie, czyli minusa. Zobacz jak skonstruowane są fabryczne rozwiązania. Jest tam szeregowo wpięty albo rezystor, albo bezpiecznik np. 1A działający przy napięciach wyższych niż 500V. To uziemienie możesz zrobić przy inwerterze, czy sterowniku (zależy co masz), podłączając minus do bezpiecznika, a bezpiecznik do Twojego uziomu. Przy poprawnie wykonanej instalacji i jej dobrej izolacji przez ten bezpiecznik w zasadzie nie powinien płynąc prąd.
  • Testo
  • #3
    farmerstain
    Level 13  
    Czyli jeśli dobrze rozumiem, konstrukcję uziemiając moge podpiąc do drabiny, którą połącze z moją rurą wbitą w ziemie i bedzie to uziemienie konstrukcji, ale jak dobrze rozumiem, to uziemiając minus mam mam puścić go z panela przez bezpiecznik 1A na napięcia powyżej 500V (to jakiś specjalny bezpiecznik, można prosić jakiś link) i tak samo podpiąć do tej rurki w ziemi, ale nie puszczać przez drabine, tylko osobno kablem?
  • #4
    rwxw
    Level 23  
    farmerstain wrote:
    konstrukcję uziemiając moge podpiąc do drabiny

    Nie oszczędzaj na kablu. Czy uziemienie pralki też byś podpiął przez barierkę na schodach ?
  • #5
    farmerstain
    Level 13  
    Prosiłbym o spojrzenie i opinie na teraz instalacji.
    A ten bezpiecznik jakiś konkretny ma być.
    Uziemiać osobno przewód minus pomiędzy regulatorem a panelem i osobno między regulatorem a akumulaotrrem??
  • #6
    rwxw
    Level 23  
    Źle narysowałeś bezpiecznik, tzn. ten który narysowałeś też może być, ale ten ma być pomiędzy minusem a ziemią. Konkretnego modelu poszukaj np. na znanym portalu aukcyjnym, może być zwykły topikowy, byle na napięcie większe niż maksymalne DC między + i - w Twojej instalacji.
  • #7
    farmerstain
    Level 13  
    ale między minusem a ziemią, po stronie akumulatora czy po stronie panela, byłbym wdzięczny za korekte szkicu, bo nie chciałbym nic zepsuć....

    Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Wielkość liter ma znaczenie! [retrofood]
  • #8
    rwxw
    Level 23  
    po stronie panela przed regulatorem.
  • #9
    farmerstain
    Level 13  
    Czyli schemat powinien być jak niżej?
    A bezpieczniki:

    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    [retrofood]


    jeszcze jedno, rozumiem, że jeśli bezpiecznik strzeli, to powinien być przerwany obwód do regulatora, a do ziemi cały czas ma być podłączone??
  • #10
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Kolego źle!

    Bezpiecznik szeregowo od połączenia panela - z regulatorem. Teraz masz równolegle-szeregowo ;-)

    Panel - ---------------------------- - regulator ---> do aku
    |
    |
    BEZPIECZNIK
    |
    |
    |
    |
    UZIOM
  • #11
    farmerstain
    Level 13  
    Ok, to w takim razie ten bezpiecznik przed czym chroni..??
    Myślałem, że to ma chronić regulator.
    A akumulatora nie trzeba uziemiać, bo gdzieś czytałem, że niby trzeba...
  • #13
    farmerstain
    Level 13  
    O to już teraz wiem wszystko, no prawie wszystko, tzn jeszcze tylko prosiłbym o wyjaśnienie jaki bezpiecznik najlepiej, zwykły szklany, "S", nożowy (jak w samochodzie), czy może jeszcze inny, a poza tym co z tym aku, bo nie wiem czy trzeba uziemiać.

    A jest mi ktoś w stanie pomóc co do drugiej części pytania z pierwszego postu, tzn na temat mocowania tego panelu do ramy...??
  • #14
    rwxw
    Level 23  
    farmerstain wrote:
    Ok, to w takim razie ten bezpiecznik przed czym chroni..?

    Bezpiecznik chroni np. przed tym, żeby po awarii izolacji w instalacji (np. przetarcie ruszających się na wietrze źle zamontowanych kabelków) nie było niekontrolowanego przepływu prądu zwarcia po nie wiadomo czym, tylko żeby taką awarię zauważyć.
  • #15
    prose
    Level 35  
    1A 500 V najlepiej do PV ale może być szklany.
  • #16
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    prose wrote:
    szklany.
    Bezpiecznik aparatowy.
  • #17
    rwxw
    Level 23  
    farmerstain wrote:
    jaki bezpiecznik najlepiej, zwykły szklany, "S", nożowy (jak w samochodzie)

    Jak założysz nożowy taki z samochodu, to gdy się przepali zamiast niego pozostanie tylko łuk elektryczny, który będzie mógł spowodować pożar. Oczywiście w skrajnym przypadku, ale możliwość jest. Pytasz po raz kolejny jaki, a ja Ci po raz kolejny odpowiadam: jakikolwiek, na napięcie DC większe niż maksymalne w Twoim systemie. Te które są np. na AC 250V się nie nadają bo mają za krótką przerwę i po przepaleniu nie zgaszą łuku tak szybko jak powinny. W skrajnym przypadku łuk zgasi straż pożarna dogaszając pogorzelisko ;-)
  • #18
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Kolego on ma jeden panel i napięcie max 110 V DC. Więc nie wymyślajcie mu tu izolatorów na SN ;-)
  • #19
    rwxw
    Level 23  
    CzystyZYSK wrote:
    Kolego on ma jeden panel i napięcie max 110 V DC.

    Masz rację, ale ja bym napisał na razie 1. Lepiej od razu wiedzieć jakie obowiązują podstawowe zasady przy pracy z pv, bo można się nieźle zdziwić. Jeszcze jedna sprawa, tych paneli trochę się sprzedało i ludzie zaczną samodzielnie instalować większe ilości niż 1 sztuka, a wtedy niejedna osoba trafi na ten wątek.
  • #20
    koniszua
    Level 15  
    CzystyZYSK wrote:
    Kolego źle!

    Bezpiecznik szeregowo od połączenia panela - z regulatorem. Teraz masz równolegle-szeregowo ;-)

    Panel - ---------------------------- - regulator ---> do aku
    |
    |
    BEZPIECZNIK
    |
    |
    |
    |
    UZIOM



    Panele cienkowarstwowe w technologi CIGS (i nie tylko) wymagają uziemiania (jednej firmy na - innej na +) nie dla bezpieczeństwa ale w celu uniknięcia uszkodzenia ogniwa poprzez korozję TCO (nie wiem na czym to dokładnie polega z opisu tego problemu wynika iż ogniwo traci przejrzystość a w związku z tym sprawność!! czyli przestaje działać :/) w prostej instalacji i nie tylko wstawianie bezpiecznika do uziemienia mija się z celem!! a to z tego prostego powodu ze nawet jak się przepali to reszta układu tego nawet nie zauważy natomiast ogniwo będzie bez uziemienia i będzie ulegać uszkodzeniu!!!
    Po co zakładać bezpiecznik na linię uziemiającą skoro ona ma przeciwdziałać tylko uszkodzeniu ogniwa przez odprowadzanie ładunków to powodujących??
    Prędzej bym założył diodę lub rezystor niż bezpiecznik na uziom!

    Bezpieczniki wpina się według schematów producenta na + aku i na + wyjścia ze sterownika do urządzenia.

    Natomiast jak zrobić uziemienie do panela CIGS na - nie mogę znaleźć informacji czy po prostu z przewodu - do uziemienia czy dawać jakiś rezystor diodę czy też całkowicie bez niczego?
    Bo bezpiecznik jak wyżej pisałem jest bez sensu:/

    P.S.
    A temat mnie interesuje bo właśnie stawiam CIGSa który wymaga uziemienia na -
    do tego sterownik TRACERT pod niego aku i nigdzie nie mogę znaleźć info jak to uziemienie wykonać :/
  • #21
    rwxw
    Level 23  
    koniszua wrote:
    w prostej instalacji i nie tylko wstawianie bezpiecznika do uziemienia mija się z celem!! a to z tego prostego powodu ze nawet jak się przepali to reszta układu tego nawet nie zauważy natomiast ogniwo będzie bez uziemienia i będzie ulegać uszkodzeniu!!!

    Co tu wymyślać własne teorie. Lepiej po prostu sięgnąć do instrukcji jakiegoś inwertera i znaleźć informacje jak to się powinno zrobić. Jak zerkniesz na 50 stronę do instrukcji Froniusa http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID-F850B...rnational/42_0426_0062_PL_287247_snapshot.pdf to znajdziesz opis i taki rysunek:
    Montaż i uziemienie panela fotowoltaicznego....?
    na którym widać że panel powinno się uziemiać przez wysokoomowy rezystor lub przez bezpiecznik. Poniżej rysunku znajdziesz opis: "do uziemiania modułów solarnych firma Fronius zaleca bezpiecznik 1A" lub grounding kit 100kohm Jeśli taki bezpiecznik się przepali to będzie znak, że pojawiła się jakaś awaria w systemie, bo normalnie nie powinien przez niego płynąć duży prąd.
    Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa z tej samej instrukcji:
    Montaż i uziemienie panela fotowoltaicznego....?
    Dalej w instrukcji piszą, że zadziałanie bezpiecznika powinno spowodować wyświetlenie odpowiedniego komunikatu lub wyłączenie falownika. Mowa oczywiście nie o 1 panelu w instalacji tylko o większej ich liczbie.
  • #22
    koniszua
    Level 15  
    rwxw wrote:
    ...Co tu wymyślać własne teorie. Lepiej po prostu sięgnąć do instrukcji jakiegoś inwertera i znaleźć informacje jak to się powinno zrobić. Jak zerkniesz na 50 stronę do instrukcji Froniusa


    Chwila... albo nie widziałeś/czytałeś dobrze tematu i zapytania założyciela tematu... i mojej wypowiedzi... albo ja jestem głupi :/

    skoro ja nie mam inwertera tak samo jak autor to po co mi info z instrukcji inwertera??

    autor zaprezentował podobny jak ja stawiam układ czyli:
    panel CIGS (który w moim i autor przypadku obowiązkowo należy uziemić na - w celu uniknięcia uszkodzenia ogniwa przez korozję TCO!) panel pod kontroler ładowania aku (w moim przypadku Tracert najtańszy na input.wejście PV100V) z niego mam wyjścia na aku i na zasilanie urządzeń o napięciu takim jak podpięty pod kontroler aku (możne być 12v lub 24v w zalezności od wybranego aku są inne parametry możliwych mocy w W podpietych paneli)

    wiec gdzie tu mowa o inwerterze?

    z tych informacji co dotychczas znalazłem to - wychodzący panela należy uziemić osobno nawet w przypadku podłączenia inwertera (który nawiasem mówiąc musi być zgodny z panelami CIGS) są one droższe i muszą osobno być też uziemiane (chociaż możliwe ze wtedy nie trzeba uziemiać panela bo przejmie to zadanie inwerter.
    Na dzień dzisiejszy szukam info o uziemieniu panela bez inwertera gdyż go nie będę miał na razie tak samo jak autor wątku!

    Może w końcu ktoś napisze coś sensownego dotyczącego uziemiania panelu CIGS z samym kontrolerem i podpiętym aku bez inwertera?

    Pozdrawiam :)
  • #23
    kitolcio
    Level 17  
    koniszua wrote:
    Może w końcu ktoś napisze coś sensownego dotyczącego uziemiania panelu CIGS z samym kontrolerem i podpiętym aku bez inwertera?


    Nie wiem co tu dużo pisać?
    Większość modułów cienkowarstwowych trzeba uziemić, niezależnie do czego są podłączone.
    Nie ważne czy podłączysz do regulatora ładowania, do falownika czy bezpośrednio do jakiegoś odbiornika.
    Trzeba uziemić żeby odprowadzić dodatnie jony sodu powodujące korozję warstwy TCO.
    Problem dotyczy modułów z krzemu amorficznego [a-Si], tellurku kadmu [CdTe] oraz niektórych modułów typu back contact. W części nowych modułów cienkowarstwowych korozja TCO już nie występuje, ale informacji o tym najlepiej zasięgnąć u producenta danego modelu.
    Było już o tym pisane na tym forum, np. tutaj: Link

    Tak przy okazji, podłączyłem się z powrotem do sieci, jednak mniejszą mocą (1800 Wp) jednocześnie w układzie przekaźnik prądowy włączający grzałkę 900W po uzyskaniu odpowiedniej produkcji, pozostałe panele wpiąłem bezpośrednio w grzałkę.
    Link do monitoringu: Link
  • #24
    rwxw
    Level 23  
    koniszua wrote:
    Chwila... albo nie widziałeś/czytałeś dobrze tematu i zapytania założyciela tematu... i mojej wypowiedzi... albo ja jestem głupi :/
    skoro ja nie mam inwertera tak samo jak autor to po co mi info z instrukcji inwertera??

    A co za różnica jakie urządzenie podepniesz do paneli ? Zasady bezpieczeństwa są takie same. Oczywiście nie piszemy o 1 panelu, który możesz sobie uziemić jak chcesz, choć przy 90V DC też bym doradzał sporą ostrożność. Jednak jak podłączysz sobie kiedyś 2 lub 3 w szereg i osiągniesz np. koło 200V, to nie życzę Ci żebyś się Ty lub ktoś z twojej rodziny kiedyś zdziwił. Tematem interesuje się wiele osób, bo sporo takich paneli się sprzedało na alledrogo i nie przypuszczam, że informacje z instrukcji Froniusa są dla nich mało istotne.
  • #25
    koniszua
    Level 15  
    Na razie będzie jeden panel pod kontroler, w przyszłości będę dokupywał kolejne docelowo pod ten kontroler wejdzie mi 3x90W i będę łączył je równolegle (ten kontroler ma maks wejście 100V! wiec odpada szeregowe połączenie) na aku 24V
    dlatego chce wiedzieć dokładnie co i jak :P

    Kontroler: http://www.ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery...ladowania-tracer-1210rn-12v-24v-10a-mppt.html

    Będzie co prawda przekroczona moc o około 10W do specyfikacji kontrolera ale panele nie będą optymalnie ustawione pod właściwym kontem czyli moc maksymalna nie będzie nigdy osiągnięta :/

    Czyli dla 1 panela można pominąć wpinanie zabezpieczenia na uziemieniu ale w przyszłości przy większych mocach (2-3 panele)to będzie konieczne?

    Co do tego bezpiecznika o którym pisane było wyżej to jak rozumiem posiadając inwerter odpowiedni do rodzaju paneli (w tym przypadku CIGS) w razie przepalenia bezpiecznika inwerter to sygnalizuje, natomiast zwykły kontroler nie ma takiej funkcji w związku z tym w razie przepalenia bezpiecznika na uziemieniu instalacja pracuje dalej, tym samym nie wiedząc o przepaleniu się bezpiecznika uszkodzeniu będą ulegały ogniwa :/
    Dlatego właśnie się czepiam bezpiecznika w prostych instalacjach pod kontrolerem kto będzie codziennie latał sprawdzać czy bezpiecznik jest dobry??
    W takim wypadku sensowne jest założenie diody lub rezystora które nie spalą się tak łatwo! :D
    Przy czym wydaję się iż dioda będzie lepszym rozwiązaniem niż rezystor który ma większą oporność tym samym trudniej odprowadza ładunki powodujące uszkodzenia, prawidłowo myślę?
  • #26
    putas
    Renewable energy sources specialist
    W różnych instrukcja które czytałem podawali, że rezystor ma być w przedziale 35-100kΩ.
    A jak dasz diodę w kierunku przewodzenia to jaki uzyskasz opór? Zdecydowanie za mały.
    Jak fabryka każe 35-100kΩ to raczej taki trzeba dać. Oni chyba coś wiedzą o swoich panelach.
  • #27
    prose
    Level 35  
    koniszua wrote:
    tym samym nie wiedząc o przepaleniu się bezpiecznika uszkodzeniu będą ulegały ogniwa :/

    Ciężko co jakiś czas sprawdzić .Wstaw rezystor 100 kΩ i będzie dobrze.Lub bezpiecznik na plusie paneli z tm regulatorem, Tracer 1210RN
  • #28
    koniszua
    Level 15  
    prose wrote:
    koniszua wrote:
    tym samym nie wiedząc o przepaleniu się bezpiecznika uszkodzeniu będą ulegały ogniwa :/

    Ciężko co jakiś czas sprawdzić .Wstaw rezystor 100 kΩ i będzie dobrze.Lub bezpiecznik na plusie paneli z tm regulatorem, Tracer 1210RN


    Bezpiecznik w instrukcji jest na + do aku i + z wyjścia do zasilania urządzeń, z panela do sterownika nie było nic podane jak się paczyłem na solibro manualna montażu, i tam ciężko właśnie było coś odczytać w kwestii uziemienia z reguły dotyczy to już układu z inwerterem nie sterownikiem ładowania :/

    Czyli rezystor na - z panela i do uziemienia (w panelach Q.Cells jest podane uziemienie na - , niektóre inne firmy maja na +) bezpiecznik może być na + ale to potem jak będzie więcej paneli już podpiętych ;)

    Druga sprawa czy w miarę dodawania kolejnych paneli podłączanych równolegle dawać również diody?

    Przy połączaniach szeregowych czyli stringach jes to konieczne natomiast przy równoległych nie znalazłem info.
  • #29
    prose
    Level 35  
    Na równoległym też bym dał diody przy każdym panelu.
    koniszua wrote:
    Bezpiecznik w instrukcji jest na + do aku i + z wyjścia do zasilania urządzeń, z panela do sterownika nie było nic podane jak się paczyłem na solibro manualna montażu, i tam ciężko właśnie było coś odczytać w kwestii uziemienia z reguły dotyczy to już układu z inwerterem nie sterownikiem ładowania :/

    Niema znaczenia czy inwerter czy regulator ładowania tak samo podłączasz uziemienie do paneli.Przy szeregowym diód nie dajesz.Co innego przy stringach łączonych w jedno wyjście do regulatora czy inwertera.
  • #30
    putas
    Renewable energy sources specialist
    Ludzie, kurde piszcie po polsku. Po jakiego niby jest sprawdzanie pisowni przed wysłaniem postu!!!!
    Tego się nie da czytać.