Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mini siłownik elektromagnetyczny

Piątas 06 Gru 2013 13:30 1806 3
  • #1 06 Gru 2013 13:30
    Piątas
    Poziom 9  

Witam potrzebuję pomocy w zrealizowaniu małego projektu DIY. na wstępie zamieszę rysunek.
    mini siłownik elektromagnetyczny

Chodzi o to żeby kubek otwierał się automatycznie na minutę i po tym zamykał. Pomysł mam taki, żeby zrobić mały siłownik elektromagnetyczny, do którego dopływ prądu będzie sterowany sterownikiem czasowym, takim zwykłym do-gniazdkowym. Chodzi o to żeby pojemnik uchylił się na jakiś 0,5-1 cm. Jak zbudować taki siłownik i jak go zasilić?

Ja to widzę tak, że sterownik czasowy puszcza napięcie, transformator/zasilacz AC/DC zasila siłownik który otwiera pojemnik.

Ważne jest żeby siłownik był jak najmniejszy, unosił ok 300-500 g jeśli da radę. I dało się go wykonać w domu jak najniższym kosztem.

Albo może kupić jakiś gotowy, np. dedykowany do zdalnie sterowanych modeli, tylko jaki?

Na końcu dodam do czego to ma służyć. To będzie "karmnik" dla drzewołazów, w pudełku mają siedzieć muszki, i gdy pudełko się otworzy część muszek wyjdzie. I żabki będą miały co jeść.

0 3
  • #2 07 Gru 2013 23:05
    Piątas
    Poziom 9  

Po całodniowym szperaniu w internecie udało mi się znaleźć moim zdaniem idealne rozwiązanie mojego problemu. Postanowiłem się podzielić moim pomysłem, może się komuś przyda w przyszłości.

Siłownik:
    EMA-1632S-12
    Elektromagnes pchający 12V 5,5/22 W siła: 800 g skok: 6 mm

Zasilacz:
    NFM-20-12
    Zasilacz impulsowy otwarty 22 W 85-264 V AC Wyj: 12 V 1,8 A

Spełnia to moje wymagania co do wymaganego skoku siłownika, siły i wymiarów siłownika. Oraz całość zamyka się w 100 zł co też mnie bardzo cieszy.

Z czasem dołączę zdjęcia z realizacji.

0
  • #3 08 Gru 2013 11:01
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ale zaglądałeś do datasheet? bo TME nieco oszukuje w parametrach technicznych, przecież liczy się tylko o to żeby produkt sprzedać. Drobne oszustwo polega na tym że elektromagnes osiąga takie parametry, ale nie jednocześnie.

EMA-1632S-12 zasilony z 12V będzie pobierał tylko 5,5W i możesz go podłączyć na pracę ciągłą to zalety, ale w odległości 6mm da nie 800 a 30 gramów siły.

Wziąłeś 4x za duży zasilacz.

Cytat:
    w pudełku mają siedzieć muszki, i gdy pudełko się otworzy część muszek wyjdzie.
    Sprawdzałeś czy na pewno wyjdą i czy zawsze będzie to właściwa ilość.

0
  • #4 08 Gru 2013 11:59
    Piątas
    Poziom 9  

jarek_lnx napisał:
    bo TME nieco oszukuje w parametrach technicznych
    Dziękuję za sugestie, sam na to nie wpadłem.
    jarek_lnx napisał:
    odległości 6mm da nie 800 a 30 gramów siły
    W związku z tym, wybiorę silniejszy elektromagnes EMA-0837S-12 o udźwigu 2,4 kg co przy skoku 3-4 mm daje nadal ok 400g, co powinno w zupełności wystarczyć. Pokrywka sama w sobie nie będzie ciężka. Ciężar będzie stanowiło "maskowanie" żeby nie rzucała się w oczy, więc ono będzie dostosowane do udźwigu.
    jarek_lnx napisał:
    Sprawdzałeś czy na pewno wyjdą i czy zawsze będzie to właściwa ilość.
    Tak sprawdzałem i jedna porcja muszek wychodzi ok 4-5 dni w zależności od ich ilości, wiadomo na początku gdy jest ich dużo wychodzi więcej ale to nie kłopot. Bo najwyżej się rozbiegną po terrarium.
    jarek_lnx napisał:
    Wziąłeś 4x za duży zasilacz
    To fakt zasugerowałem się maksymalną pobieraną mocą.

0