Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega - Wybór MCU oraz podzespołów pod dalmierz

jaras91 06 Gru 2013 14:07 1578 14
  • #1 06 Gru 2013 14:07
    jaras91
    Poziom 9  

Witam,
    jestem początkujący w tej dziedzinie tak więć proszę o wyrozumiałość.
    Otóż chciałbym zrobić projekt WŁASNY, którym będzie dalmierz, a dokładniej będzie skałdać się z atmegi oraz dwóch czujników ultradzwiękowych i 4 diód led.
    Zasada działania jest prosta gdy czujnik lewy wykryje obiekt w zasięgu 2-4m to zapali się dioda lewa pomarańczowa, w przypadku 10cm-199cm dioda lewa czerwona i tak analogicznie do prawej.

Problem mam następujący chciałbym zacząć już pracować właśnie od tego projektu gdyż muszę go oddać do końca stycznia.

Tutaj zwracam sie do was z prośbą jak to wykonać w najprostszy sposób. Tzn. jaki MCU z atmegi jakie czujniki, tak abym mógł to w prosty sposób zaprogramować.

Może takie http://botland.com.pl/ultradzwiekowe-czujniki...iekowy-czujnik-odleglosci-hs-020-2-700cm.html

Dodam, że na chwile obecną nie znam dobrze C oraz budowy mikrokontrolerów, dopiero zaczynam

0 14
  • #2 06 Gru 2013 14:17
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 06 Gru 2013 14:21
    jaras91
    Poziom 9  

Fakt, miałem na myśli nie korzystanie z gotowych rozwiązań, jako całych pakietów.
    To może innaczej, chciałbym wykonać projekt WSPÓLNIE z Wami.

0
  • #4 06 Gru 2013 14:28
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 06 Gru 2013 14:36
    jaras91
    Poziom 9  

A własnie jaki dokładnie model atmegi 8,16 może wyżej.
    Jak takie czujniki podłączyć aby później napisać pod nie w najprostszy sposób program??
    Czytałem o wyjściach ICP.

0
  • #6 06 Gru 2013 14:44
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 06 Gru 2013 14:50
    jaras91
    Poziom 9  

Wolę zapytać się osób doświadczonych.
    W dalszym ciągu nie wiem czy aby najlepsze rozwiązanie.
    Jaka Atmega obsłuży mi dwa ww. czujniki.
    Nie wiem także jak takie czujniki podłączyć.

Głównie chce się dowiedzieć jaką Atmege wybrać oraz czujniki i w jaki sposób to wszystko podłączyć aby nie utrudniać sobie programowania czym będe się później zajmował.

0
  • #8 06 Gru 2013 15:14
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Podłączyć je można na na kilka sposobów. Generalnie chodzi o pomiar czasu trwania impulsu powracającego (dla tego czujnika, który wskazałeś).

Najpierw policz czasy trwania odebranych impulsów dla odległości maksymalnej i minimalnej. Na tej podstawie będziesz już mógł podejmować pierwsze decyzje. Wzory masz w linku który podałeś.

No i zacznij może od migania diodą: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/drzaskowy-pamietnik-wstep.html

0
  • #9 06 Gru 2013 15:57
    jaras91
    Poziom 9  

Ok,
    dla max czyli 7m mam 41.1764ms ----> 41176.4us
    dla min czyli 2cm mam 0.1176ms -----> 117.6us

i co dalej?

0
  • #10 06 Gru 2013 16:33
    tmf

Jeśli myślisz, że ten czujnik zapewni ci pomiar w zakresie 2-700 cm to możesz się zdziwić. Od ściany być może tak, ale od obiektu mniejszego niż kartka A4 może do 2, góra 3m coś złapie. A i tak będzie sporo szumu.
    Co do czasów - jak widzisz potrzebujesz mieć możliwość określenia czasu z rozdzielczością około 1 us, to daje wymóg na taktowanie MCU równe co najmniej 1 MHz. I tyle. Reszta to konfiguracja timerów - a tu najpierw trzeba sięgnąć do podstaw, dostęnych np. na wskazanej przez kol. Dondu stronie. Chyba, że oczekujesz, że ktoś to zrobi za ciebie, ale wtedy umieść ogłoszenie w dziale ogłoszeń/dam pracę :)

0
  • #11 06 Gru 2013 17:19
    jaras91
    Poziom 9  

Obiektami w tym przypadku będą samochody ,tak więc chyba będzie dobrze.
    Ok taktowanie MCU 1MHz i takie mam szukać to wystarczy?.
    Może kolega coś doradzić tak abym nie miał później problemów.
    Strone widziałem i na pewno z niej skorzystam, a raczej już korzystam.
    Teraz mam problem doboru sprzętu.
    Chciałbym już zakupić, abym już testować.
    Z początku jakieś proste programy, ale MCU chciałbym już pod projekt mieć.

Proszę o rady jaki MCU, a może lepsze czujniki?

0
  • #12 06 Gru 2013 19:39
    tmf

Jeśli odbijającą dźwięk przeszkodą ma być samochód to cię bardzo zmartwię, jeśli zakres do metra uzyskasz to będzie naprawdę nieźle. Samochód ze względu na obłe, nieregularne kształty raczej rozprasza dźwięk, odbija go w kierunku odbiornika raczej w niewielkim stopniu. Na małe odległości (kilka-kilkanaście cm) będzie ok.
    Co do taktowania - 1 MHz to raczej minimum, więcej będzie pożądane - każdy współczesny mikrokontroler oferuje 8 i więcej MHz, więc może być dowolny, najlepiej jeśli będzie miał co najmniej jeden 16 bitowy timer. I to wszystko. Także praktycznie każdy mikrokontroler będzie ok.
    Z ciekawostek - gotowy przykład kodu mierzącego odległość z wykorzystaniem podobnego (funkcjonalnie zgodnego) modułu masz w darmowych przykładach do mojej drugiej książki - co prawda oparty o XMEGA, ale to też AVR, jeśli akurat tę rodzinę wybierzesz...
    Co do czujników - można zbudować swój, dodać dodatkowe tory wzmacniające sygnał i interpretować przez MCU nie tylko powrót ale także amplitudę odbitego sygnału. Tyle, że to znacznie komplikuje układ, który obecnie masz, a bez przynajmniej podstawowej znajomości elektroniki i programowania mikrokontrolerów może skończyć się niepowodzeniem.

0
  • #13 06 Gru 2013 19:47
    jaras91
    Poziom 9  

Nie ma na rynku czujników które bedą spełniać zadanie bez utrudniania programu?

0
  • #14 06 Gru 2013 20:35
    tmf

Są, ale nie kosztują paru złotych. W tej cenie masz zabawki, takie jak ta do której link podałeś. Spodziewaj się więc zabawkowego działania. Jeśli interesuje cię tylko stwierdzenie czy obiekt jest do ok. 2m czy dalej i nie musi mieć to 100% pewności działania, to tego typu układ zapewne się nada.

0
  • #15 06 Gru 2013 20:46
    jaras91
    Poziom 9  

Wpadłem na inny projekt, w sumie prostszy.
    Jest nim laska dla niewidomych, będzie na kółku.
    Pojawi się przeszkoda to uruchomi się wibracja im bliżej tym mocniej(z dwa poziomy)
    Pytanie mam do kolegi, ceny specjalnie nie grają roli tzn jak czujnik będzie kosztował 50zł to może być.
    Czy zda to egzamin, wkrywania przeszkód(ludzie,psy,koty,śmietniki itp) na odległość 15cm do 1.5m.

Jaki najlepiej MCU(Atmega8?), czujnik, tak jak pisałem cena specjalnie nie gra roli. Język C.

Widziałem książki i tak teraz skojarzyłem autora;) Jak temat przejdzie u Promotora to pewnie kupie.

0