Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konektory - Lutować czy zaciskać

06 Gru 2013 17:45 6267 7
 • Poziom 9  
  Witam
  Potrzebuję zacisnąć konektory na przewodzie zasilającym 2GA (35mm2).
  Przewód jest miedziany do dyspozycji mam miedziane i złote konektory.
  Posiadam zaciskarkę do konektorów oraz lutownicę z cyną oraz kwas.
  Przez przewód popłynie prąd w granicach 10-14,4V o max natężeniu 120A.

  Których konektorów użyć? Wystarczy samo zaciśnięcie czy zrobić lutowanie przed lub po zaciskaniu? A może samo lutowanie zrobić?
 • Sklep HeluKabel
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To konektory zaciskane tylko na przewodzie? Typowe do CA? Więc zagnieć i porządnie zalutuj. Od razu potrzebować będziesz mocnej lutownicy. Takiej do rynien. Zapomnij, że rozgrzejesz to transformatorową. Możesz też posłużyć się palnikiem, nawet kuchenki gazowej.
 • Poziom 9  
  Posiadam takie konektory
  Konektory - Lutować czy zaciskać
  Lutownicę mam małą i drugą podobną do tej
  Konektory - Lutować czy zaciskać

  Czyli najpierw mocno zacisnąć i później porządnie zlutować czy w odwrotnej kolejności to robić?
  Czytałem różne artykuły że nie lutować bo cyna jest twardsza niż miedź i może się ułamać bo będzie za sztywno. Czytałem też że cyna z miedzią to nieodpowiednie połączenie. Co o tym sądzicie?
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 18  
  Zaciśnij i sprawdź czy uda ci się wyrwać kabel z konektora. Jeżeli się uda to dodatkowo lutuj ;) Na dwóch kablach mam porządnie zaciśnięte, a na pozostałych dwóch dodatkowo lutowane gdyż nie miałem do dyspozycji zaciskarki, więc używałem młotka i imadła.
 • Poziom 9  
  Czyli lutowanie nie jest konieczne?
  Posiada ktoś może jakiś film instruktażowy jak poprawnie zacisnąć przewód?
  Znalazłem tylko filmy dla cienkich przewodów, a chciałbym zobaczyć jak poprawnie zacisnąć konektory na przewód 2GA lub 4GA.
 • Pomocny post
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Lutuj. Przy takich prądach, wszelki luz na połączeniu, wszelkie utlenienie, to wydzielanie się sporej mocy i ciepła. Ta lutownica jest bardzo dobra. Zaciśnij porządnie końcówkę, grzej ją od strony oczka do momentu, aż zaciśnięty przewód zacznie "pić" cynę. I nasącz złącze do momentu, aż cyna zacznie wypływać z drugiej strony. Fakt, usztywni to minimalnie końcówkę, ale nie na więcej niż 0.5 cm, co przy takiej lince nie gra żadnej roli. Lutowanie na pewno zabezpieczy złącze przed luzowaniem, utlenianiem i zmniejszy oporność połączenia.

  Końcówki możesz zacisnąć, czy też zaprasować nawet w imadle. Jeśli chcesz, to możesz wzdłuż tulejki od góry na łączeniu, na czas zagniatania dołożyć coś, co dodatkowo zagnie tulejkę w "dupkę".
  Możesz też zapytać jakiegoś elektryka, pewnie ma specjalne kleszcze do zaciskania końcówek kablowych i pewnie ci i te zaciśnie.
 • Poziom 9  
  Dzięki ;)