Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel-lista towarowa-remanent

Mesjash 06 Dec 2013 19:19 2628 4
Wago
 • #1
  Mesjash
  Level 9  
  Witam serdecznie wszystkich. Mam ogromną prośbę o pomoc z dwoma problemami.
  Chodzi o to że w załączonym szablonie w ARKUSZ1 wpisuję stan towarowy skrótowo przykładowo "Jaśki" a szablon sam korzysta z nazwy zawartej w ARKUSZ2 a cena netto oraz brutto liczy się automatycznie.
  Chodzi o to czy umiałby ktoś poradzić jak zrobić aby szablon korzystając z ARKUSZ2 automatycznie wpisywał pełną nazwę w kolumnie F w ARKUSZ1
  Przykładowo:
  w ARKUSZ1 w E1 wpisuję "adwokatki" a automatycznie się wpisuje w komórce F1 "[CIASTKA] - EXID - ADWOKATKI 210gr (ARTUR)" korzystając z nazwy w ARKUSZ2

  Drugi problem natomiast dotyczy "nauczenia" excela aby w razie wątpliwości nie wpisywał automatycznie byle czego tylko prosił o sprecyzowanie lub zawężał wybór

  Jeśli np wpiszę w ARKUSZ1 w E6 Ciastka (a ciastek mam przykłądowo 20 rodzajów) to żeby nie wpisywał mi losowo tylko kazał mi sprecyzować o jaką konkretnie nazwę mi chodzi...

  Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że uda się Wam pomóc w rozwiązaniu zagwozdki.
 • Wago
 • Helpful post
  #2
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Dobry wieczór,
  Propozycja rozwiązania w załączniku.
  Formuły wprowadzone do 17-go wiersza (poz. 12). Dalej trzeba skopiować.
  Proponowałbym usunąć listy rozwijane z kolumny F, bo jak się coś wprowadzi z tej listy, to zrobi się bałagan, wystarczą listy w kolumnie E.
  Formuły w kolumnie O są w zasadzie niepotrzebne, pełnią tylko funkcję informacyjną - jeśli nazwa jest niejednoznaczna, to w tej kolumnie widać, ile pozycji pasuje do wzorca.
  Proponowane rozwiązanie wykorzystuje funkcję LICZ.JEŻELI i to co już było oprogramowane.
  Pozdrowienia.
 • Wago
 • #3
  Mesjash
  Level 9  
  Bardzo dziękuję. Niestety nie wiem jak usunąć listę rozwijaną z kolumny F :(
  Generalnie chodzi o to, że wysyłając szablon do księgowej po prostu skasuję to co wpisuję w kolumnie E i zostaną pełne nazwy co pozwoli księgowej sprawniej wszystko zaksięgować. Ideałem by było gdyby dało się tak zawęzić listę rozwijaną w kolumnie F, żeby ograniczała się tylko do słowa kluczowego czyli przykładowo: "CIASTKA", "RYBY NA WAGĘ", "KAWY I HERBATY" itp... Może masz jeszcze jakieś rozwiązanie, które mogłoby ułatwić pracę ?
 • #4
  Maciej Gonet
  VBA, Excel specialist
  Nie bardzo rozumiem, jaki problem jest z usunięciem listy rozwijanej z kolumny F.
  Usuwa się podobnie jak się zakłada - nie wiem której wersji Excela Pan używa, ale np. Dane/Poprawność danych/Wyczyść wszystko.
  Jeśli w komórce jest formuła, to nie powinno być ustawionej kontroli poprawności danych, bo kontrola poprawności uruchamia się dopiero przy edycji komórki, a wprowadzenie danej z listy zniszczy formułę. Z założenia u Pana dane wprowadzać się powinno w kolumnach E i G, a pozostałe kolumny powinny być wypełniane automatycznie za pomocą formuł. Nie bardzo rozumiem ideę, po co w kolumnie F miałaby być lista kategorii, skoro nazwa towaru jest wyszukiwana w bazie danych na podstawie wpisu w kolumnie E. Kolumny E nie można też usunąć, jeśli wpisy w F mają pozostać, można ją natomiast ukryć po zakończeniu jej wypełniania.
  Uprościłem trochę formuły w kolumnach H:J, wykorzystując wynik z kolumny F.
  Pozdrowienia.
 • #5
  Mesjash
  Level 9  
  Macieju dziękuję za pomoc. Problem miałem ponieważ nie ja tworzyłem ten szablon a raczej przerabiałem go zgodnie z moimi wątpliwymi umiejętnościami metodą prób i błędów :) Przy okazji zapytam czy orientuje się ktoś czy jest jakaś aplikacja na tablet z androidem która obsługuje obsługę makr w office ?
  Albo czy ewentualnie można ten szablon zrobić za pomocą komend obsługiwanych przy pomocy np office suite, którego mam kupioną pełną wersję.