Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterujący przekaźnikiem z regulacją czasu.

06 Gru 2013 23:10 1902 11
 • Poziom 16  
  Witam.

  Zakładam ten temat, gdyż mam ogromny problem. Otóż potrzebuję zrobić układ, który sterował by jednym przekaźnikiem. Sprawa narazie banalna, jednak w tym układzie MUSI być możliwość osobnej regulacji czasu dla stanu 1 jak i 0. Byłbym niezmiernie zadowolony, gdyby dało się to zrobić na układach scalonych, gdyż nie mam doświadczenia ( żadnego ) z procesorami/mikrokontrolerami.

  Działać ma to tak:
  -na wyjściu układu stan 1 ( przekaźnik włączony przez określony czas )
  -na wyjściu układu stan 0 ( przekaźnik wyłączony przez określony czas )
  ...i tak w kółko :D

  Można by to zrobić na dwóch przekaźnikach czasowych NC/NO, ale one do tanich nie należą, a tu tylko o to chodzi ;)

  Czas regulacji dla stanu 1 i 0 powinien się zawierać w przedziale 5min-30min ( jeśli będzie 1min-40min to się nic nie dzieje - ważne, żeby to 5÷30 się w tym znalazło ).


  Dla jasności - nie czekam na gotowy schemat i odnośniki do aukcji z elementami na allegro. Proszę o rady na czym można to wykonać, oraz ewentualnie o pomoc w razie problemów.

  Z góry ślicznie dziękuję.
  Pozdrawiam :)
 • Poziom 28  
  Attiny13 plus kawałek prostego programu, tranzystor, kilka biernych. Rozwiązanie niezbyt eleganckie, ale tanie, szybkie i w sumie niezawodne. Piszesz program który ustawia/resetuje wyjście co określony czas.
 • Poziom 16  
  Dzięki za odpowiedź.

  Problemem jest "program". Nigdy żadnego nie napisałem... Po drugie - trzeba jakoś wrzucić ten program do Attiny, a programowaniem też się nie zajmowałem.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Jak dokładne to ma być? Jak mało, to można zrobić na prostych układach czasowych, choć przy tym czasie, mogą być odchyłki. Jeśli to ma być dokładne, to albo procesor, albo szukaj schematu sterownika czasowego (cyklicznego). Pewnie też się na procesorze skończy w tej chwili. Jeśli nie będziesz w stanie tego wykonać, to jest cała masa takich sterowników dostępnych w handlu, od prostych domowych wkładanych w gniazdo sieciowe, po elementy automatyk przemysłowej.
 • Poziom 28  
  Jak chcesz to Ci taki prosty program wyczaruje i wrzucę do proca.
 • Poziom 16  
  Odchył czasowy to może być nawet minuta :) Bez różnicy...

  leonsocio jaki koszt?
 • Poziom 28  
  Regulacja miałaby być płynna czy skokowa czy jak mialaby sie odbywać?
 • Poziom 16  
  Jest mi to naprawdę obojętne - mogą być skoki co 5 minut, może być płynnie na potencjometrze... Chodzi tylko o to, żeby ustawić czas włączenia i czas wyłączenia i takie skoki nawet co 5 minut - były by odpowiednie.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Jeśli regulacja byłaby skokowa:
  -przyciski zwierające + i - dla włączenia oraz + i - dla wyłączenia
  -diody sygnalizujące jaki czas jest nastawiony; 5, 10, 15, 20, 25, 30 ( licznik? )

  Jeśli płynna:
  -zwykły potencjometr - jakoś sobie wykalibruję skalę.
 • Poziom 28  
  Czy regulacja mogłaby się odbywać co 5min?
 • Poziom 39  
  sebek555cool napisał:
  nie czekam na gotowy schemat i odnośniki do aukcji z elementami na allegro


  Kolego, skoro takie pytania zadajesz, to znaczy, że sam nie potrafisz tego zaprojektować a więc potrzebny Ci jest schemat z opisem do ew. modyfikacji. Najlepiej przyjrzyj się jak to zrobili inni i zrób podobnie. Np. AVT sprzedaje zestaw czasowy do samodzielnego montażu gdzie można regulować czasy załączenia i wyłączenia. Znajdź w ich ofercie ten zestaw, ściągnij pdfa z opisem i schematem i na jego podstawie zmontuj swój układ. Do tego ściągnij pdfa z opisem układu czasowego (tzw. datasheet) jaki tam jest zastosowany abyś wiedział jak dobrać elementy dla zakresu czasów jaki potrzebujesz. Przy okazji przestudiuj inne schematy czasówek z możliwie obszernymi opisami, żebyś zrozumiał jaką rolę odgrywają tam elementy nie opisane w datasheet czasówki (np. układy wyjściowe mocy, przekaźniki i ich sterowanie itd.). To nie są trudne rzeczy i po opanowaniu teorii i zbudowaniu na pająku czy płytce stykowej kilku układów nie będą już miały dla Ciebie tajemnic.