Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATMEGA][C] - Tuner radiowy FM + potencjometr cyfrowy + wzmacniacz audio

06 Gru 2013 23:26 5658 15
  • Poziom 24  
    Witam
    Zamierzam zabrać się za zrobienie radyjka ( do łazienki) .
    Zacznę od moich wymogów i założeń:

1.Całość ma być sterowana kilkoma "przyciskami" Qtouch ( tu nie ma problemu bo wiem co i jak i je stosowałem wielokrotnie) , poprzez szybkę z plexy aby odizolować układ od wilgoci.
    2.Ma posiadać klawisze VOL+ , VOL- , TUNE+, TUNE- , POWER , ewentualnie MUTE. To wszystko co mi potrzeba.
    3.Musi zawierać cyfrowy potencjometr aby pozbyć się zwykłych potencjometrów.
    4.Musi posiadać wzmacniacz stereo o mocy kilku wat aby jakoś to grało (i co ważne nie szumiało)
    5.Wszystko łącznie z tunerem musi być sterowane z AVR (chyba użyję Atmega32) , chyba najlepiej po I2C.

I teraz pytania do kolegów. Jaki powinienem zastosować tuner (myślałem o TEA5767) , jaki potencjometr cyfrowy ( nie mam kandydata na razie) i jaki wzmacniacz audio (myślałem o jakimś około 5W ale powinien posiadać funkcję MUTE).

Podejrzewam że niektórzy z Kolegów robili już takie układy i mogą coś mi podpowiedzieć z własnej autopsji.
    Czekam na porady i rady.
    Cały projekt zamierzam umieścić w tym temacie . Projekt będzie zrealizowany od początku do końca i opublikuję wszystko łącznie z kodem.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 24  
    No to jest nawet więcej niż potrzebuję! Wszak o RDS-ie także myślałem. Nie mogę tylko dokopać się schematu.

edit. OK znalazłem. Dokumentacja podzielona jest na dwie części. Zmajstruję swój schemacik na podstawie tego i wstawię tutaj. Nie mogę przecież zamieszczać schematów AVT.
  • Poziom 26  
    A swoją droga mógłbyś napisać coś o Qtouch bo ja akurat nigdy tego nie stosowałem a obejrzałbym jakieś proste przykłady. Jeśli zaś chodzi o Si4703 to pytaj, gdybyś miał problemy z uruchomieniem, choć w artykule masz gotowe przykłady...R
  • Poziom 20  
    Sam myślałem o konstrukcji małego radyjka. Jednak zauważyłem że jest problem z dostępnością układów scalonych. Teraz jak znalazłem symbol w układzie to na TME znalazłem Si4703. Ale ogólnie tego jest mało i ciężko znaleźć. Już myślałem budować sam odbiornik całkowicie od podstaw z heterodyną. :P
  • Poziom 24  
    Co do Qtouch to proszę bardzo.Ale ja korzystam z gotowych układów serii AT. Próbowałem samodzielnie oprogramować kilka pinów w atmega ale efekty mnie nie zadowoliły a układy dedykowane do tego są dość tanie więc szkoda czasu na zabawy. W sumie wstawię cały mój regulator z sypialni. Mogę nim zarządzać dwoma punktami świetlnymi na 230V (łącznie ze ściemnianiem oraz trzema taśmami ledowymi na 12V oraz automatycznie załączać osobne trafo od taśm ledowych.
    Od razu ucinam dyskusje na temat co można by zmienić w tym sterowniku. Układ zawiera to czego ja potrzebowałem,jest zmontowany i działa :)

[ATMEGA][C] - Tuner radiowy FM + potencjometr cyfrowy + wzmacniacz audio [ATMEGA][C] - Tuner radiowy FM + potencjometr cyfrowy + wzmacniacz audio [ATMEGA][C] - Tuner radiowy FM + potencjometr cyfrowy + wzmacniacz audio

Przepraszam za jakość foto.. Docelowo miałem okleić panel folia "lustro-weneckie" ale nie działa przez nią dotyk. Okleiłem na razie białą folia ale mam zamówione już folię do przyciemniania reflektorów. Używałem jej już i efekt jest super.
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    robiw napisał:
    Hej,
    Wszystko w jednym i spełniające Twoje wymagania a do tego nowoczesne masz tutaj: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT5401.pdf
    robiw

Autor.... :)

robiw napisał:
    A swoją droga mógłbyś napisać coś o Qtouch bo ja akurat nigdy tego nie stosowałem a obejrzałbym jakieś proste przykłady. Jeśli zaś chodzi o Si4703 to pytaj, gdybyś miał problemy z uruchomieniem, choć w artykule masz gotowe przykłady...R

To co ja mogę polecić to MPR121 Freescale, naprawdę działają wyśmienicie, ale to zasługa ich skomplikowania, co jest trochę wadą dla nieczujących tematu i drugą wadą jest obudowa.
  • Poziom 26  
    Ten projekt to w Eaglu? Jak wykonałeś takie łądne, okrągłe ścieżki i takie rozłożenie ledów? Skrypt czy na piechotę? A projekt samych pól Qtouch z datasheeta? robiw
  • Poziom 24  
    Tak projekt robiony w Eaglu. Oczywiście użyłem skryptu. Zajęło mi to sporo czasu. Pola dotykowe testowane wcześniej pod względem pojemności,wielkości. Zrobiłem kilka prototypów zanim doszedłem do finału. Jedno jest pewne. Nie może być wylana masa pod spodem pola dotykowego bo drastycznie spada czułość. Także samo pole dotykowe powinno być większe niż 1x1cm oraz powinno być nie w postaci polygonu pełnego lecz hatch (siatka) aby zmniejszyć jego własną pojemność.
    Ćwiczyłem z plexą i szkłem przed polami dotykowymi. Plexa spisywała się lepiej , ale finalnie użyłem laminatu tj. pola dotykowe zrobiłem od spodniej warstwy PCB a wierzchnią po prostu okleiłem folią samoprzylepną. Genialne w swojej prostocie i zapewnia bezproblemowy montaż i demontaż na ścianie. Dodatkowo w kolejnym sterowniku zrobiłem obudowę od tyłu z laminatu ,polutowałem punktowo krawędzie i powstała porządna i solidna obudowa.
  • Poziom 26  
    Fajne :-). Tyle, że na tym projekcie polygony pola nie są typu hatch :-). Skryptem rozkładałeś LEDy (bo taki znam) czy też tworzyłeś okrągłe ścieżki (bo tego nie znam)? r
  • Poziom 24  
    Zamówiłem TME układ SI4703 (z RDS) i kilka modeli wzmacniaczy audio gdyż ten z projektu AVT mi nie odpowiada mocą. Jak dojdą części to złożę prototyp i zacznę testy. Jako procesor posłuży mi Atmega128. Pewnie zaraz padną pytania po co taki procek dla takiego projektu. Odpowiem. Gdyż mam na stanie kilkanaście sztuk , ale także dlatego że musi obsłużyć RS485 pracujące na 115200 i dekodować spore ilości nadlatujących danych. Moduł który robię musi także obsłużyć podświetlaną baterię wannową(wylewkę) z plexi-glassu i wyświetlać temperaturę wody w bojlerze, wannie i wylatującą z wylewki. Już teraz działa tu stary sterownik realizujący te funkcje ale nowy będzie zawierał także radio :) Teraz zamiast siedzieć w wannie godzinę to będę siedział dwie :P

edit: Pola w tym projekcie nie są HATCH . Ale spełniają swoje zadanie dzięki dobraniu odpowiednich rezystorów i braku plexy czy szyby nad nimi. W innym sterowniku używam już hatch.
    Do rozkładania elementów,ścieżek czy polygonów używam skryptu cmd-draw.ulp

Aby nie być gołosłownym wklejam fragment :

• Poziom 26  
    Uważaj jak będziesz go lutował - ma nieprzyjazną obudowę i łatwo "przeoczy" któreś wyprowadzenie. Co do procka, spokojnie wystarczy mniejszy IMHO. Zresztą te nowsze możesz puści na szybszym zegarze przy niższym napięciu, jeśli na zegarze Ci zależy. Spytam jeszcze w czym robiłeś symulację 3D z Eagle'a? robiw
  • Poziom 12  
    adambehnke, nie licz na RDS przy antenie wewnętrznej.
    Ja męczyłem się z tym ustrojstwem ponad dwa tygodnie.
    Owszem na antenie zewnętrznej nie ma problemu, lecz przy zbyt słabym sygnale z wewnętrznej klapa. Testy robiłem na module:
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    robiw, nie neguję tego faktu.
    Moduł, który posiadam i przed chwilą podłączyłem do XMegi (aktualnie słucham ZETKI) posiada wejście antenowe na masie wyjścia audio.
    Być może to jest problemem ?
    Nie wiem.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Już dokładnie nie pamiętam jak to było z tym układem bo akurat nie siedzę przy kompie, ale jak ostatnio robiłem transmitter na układzie Si4713 to proponowane przez producenta rozwiązanie z emisja sygnału po przewodzie masowym było do niczego. Zwykły, luźny kawałek przewodu dawał najlepsze efekty. W artykule masz wszystko opisane. Robiw

Dodano po 3 [minuty]:

Aha. Przypomniałem sobie. W tamtym układzie antena jest ekran przewodu słuchawkowego. Działało to dobrze. Może to kwestia doboru elementów i projektu płytki bo ten moduł, który pokazałes i który to znam nie jest zaprojektowany tak do końca poprawnie, jeśli chodzi o sugestie producenta co do pcb... R