Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora przez przetwornicę

kaka0204 07 Gru 2013 15:07 1140 5
 • #1 07 Gru 2013 15:07
  kaka0204
  Poziom 28  

  Witam.
  Czy ładowanie akumulatora poprzez przetwornicę o częstotliwości np. 50kHz daje jakieś niepożądane skutki? Czy w ten sposób skraca się żywotność akumulatora i czy w takim wypadku daje się kondensator filtrujący na wyjściu, czy wystarczy sam dławik, czy może bez dławika?
  Pozdrawiam.

  0 5
 • Pomocny post
  #2 07 Gru 2013 15:38
  D214d3k
  Poziom 39  

  Chcesz ładować prądem zmiennym lub przemiennym?

  0
 • #3 07 Gru 2013 15:50
  kaka0204
  Poziom 28  

  Jeśli dobrze wiem to prądem przemiennym odsiarcza się akumulator. Taka funkcja nie jest mi potrzebna, więc takie ładowanie odpada. Jeśli dobrze wiem to akumulator ładuje się napięciem tętniącym, a więc zmiennym, ale tutaj częstotliwość jest o kilka rzędów większa.

  0
 • Pomocny post
  #4 07 Gru 2013 16:03
  Gronczyński

  Poziom 19  

  Nie można podciągać wszystkich akumulatorów pod wspólny mianownik, dla jednych impulsowe ładowanie będzie szkodliwe, a dla innych pomocne. Wszystko zależy od typu akumulatora jaki ma być ładowany.

  kaka0204 napisał:
  czy wystarczy sam dławik, czy może bez dławika?
  Dławik pełni rolę nieliniowego ogranicznika prądu. Bez takiego elementu, przy średnim prądzie ładowania znacznie poniżej znamionowego prądu ładowania akumulatora, szczytowy prąd jaki popłynie z przetwornicy może znacznie przewyższać dopuszczalny prąd ładowania akumulatora. (zdanie tasiemiec)

  0
 • #5 07 Gru 2013 16:23
  kaka0204
  Poziom 28  

  Gronczyński napisał:
  Nie można podciągać wszystkich akumulatorów pod wspólny mianownik, dla jednych impulsowe ładowanie będzie szkodliwe, a dla innych pomocne. Wszystko zależy od typu akumulatora jaki ma być ładowany.

  Szkodliwe? Co przez to rozumiesz? Zmniejsza się wtedy żywotność akumulatora?

  0
 • Pomocny post
  #6 07 Gru 2013 17:25
  Gronczyński

  Poziom 19  

  Akumulator jest chemicznym magazynem energii.
  Podczas ładowania zachodzą reakcje chemiczne (elektroliza), składniki, produkty elektrolizy są różne w zależności od typu akumulatora (elektrolitu). Łatwo można to zaobserwować w akumulatorze kwasowym, takim jak w samochodzie. Podczas ładowania wydziela się gaz, każde ładowanie i rozładowanie powoduje starzenie się zarówno elektrolitu jak i płyt (anody i katody). Z tego samego powodu przy akumulatorach podana jest ilość cykli ładowania i rozładowania. Te bezobsługowe akumulatory nie mają możliwości "naprawy", wymiany elektrolitu na świeży celem podniesienia parametrów.
  Co do jednoznacznego stwierdzenia, które ładowanie jest lepsze / czy też bardziej szkodliwe, chyba nie dostaniesz odpowiedzi. "Problem, czy ładować prądem stałym, czy pulsującym, od dawna zaprząta uwagę użytkowników. W literaturze, zwłaszcza amatorskiej, pojawiło się mnóstwo publikacji o „cudownych” sposobach ładowania impulsowego różnych akumulatorów. Tymczasem niektórzy producenci zdecydowanie zalecają ładowanie prądem stałym z zawartością tętnień poniżej 10%!" Spotkałem się ze skrajnie różnymi opisami każdego z tych sposobów ładowania. Najlepiej sprawdzić to w opisie konkretnego akumulatora, co podaje producent lub nawet jemu zadać takie pytanie.

  0