Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BUDERUS LOGANO - system hybrydowy - pytanie przełącznik sterowania

07 Gru 2013 21:07 1560 4
  • Poziom 9  
    Witam.
    Chciałbym na tym forum podzielić się moim problemem :) i zasięgnąć informacji na temat przełącznika sterowników do układu hybrydowego.

Opiszę w skrócie instalacje.
    Dwa piece:
    1. Olejowy Buderus Logano ze sterownikiem pokojowym
    2. Podłączony w późniejszym czasie do obiegu piec na paliwo stałe, Moderator 22kw

Układ zasila podłogówkę na parterze i grzejniki na pierwszym piętrze.

Jako że koszt ogrzewania olejem to rocznie dwa tankowania po 1000 litrów (czyli 8 tysięcy z hakiem), piec olejowy stał się "kulą u nogi" i główną rolę grzewczą przejmuje piec Moderator (zwłaszcza że mam bardzo dobry dostęp do drzewa).

Jednak praktycznie całe sterowanie układem odbywa się za pomocą sterownika Buderusa. Steruje on Pompą CWU, Pompą Co do grzejników i Pompą Co do podłogówki, a także zaworem mieszającym przed pompą podłogówki. Oczywiście też do niego idą wszystkie czujniki temperatury.

Zdjęcia, schemat instalacji jest tu:
    https://plus.google.com/photos/10427467914544...s/5954736027845969633?authkey=CN6QvOG9jOe6rwE

Piec Moderator został podpięty równolegle, posiada zamontowaną własną pompę i własny sterownik, który też jest podpięty do zamontowanej do pieca dmuchawy.

Układ ten sprawdza się bardzo słabo - w ciągu roku użytkowania (wprowadziłem się do domu z takim układem, więc sam go nie projektowałem) wychwyciłem kilka błędów, które powodują niepotrzebne zużycie oleju i prądu (w układzie pracuje kilka pomp).
    Można dużo pisać o wadach tego układu, ale dla przykładu - jeśli na sterowniku pokojowym ustawimy 30 stopni (max), a to jest jedyny sposób by podłogówka na parterze szybko się nagrzała, momentalnie wychładza się kocioł moderatora i wtedy włącza się buderus - chodzą oba piece. Taka bolesna dla kieszeniu sytuacja zdarzyła się kilka razy, gdy zapomniałem przed wyjazdem skręcić podłogówkę. Nie będę pisał nawet ile w tym czasie zużyło mi ropy.

Dlatego też wpadłem na taki pomysł by zastosować system przełączania.
    Latem chciałbym by Buderus tylko podgrzewał wodę CWU, a zimą chciałbym całkowicie wyłączyć Buderusa, a by całe ogrzewanie przejął Moderator ze swoim sterownikiem.

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak zrobić system przełączania.
    Dla poglądu miałoby to działać mniej więcej tak:

sterownik.jpg w katalogu podanym powyżej
    (pod tym adresem jest koncepcja układu, a także sam układ i wygląd instalacji)

Tak, wiem że jest to słabo zrobione, zdobyłem trochę wiedzy na tym forum i po tym sezonie zamierzam ją przebudować i zabezpieczyć, bo teraz jest z tym kiepsko.

Przepraszam za niefachowy język i ogólny brak wiedzy ale jestem na etapie douczania się z tego tematu.

Pozdrawiam
    Kamil
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Po prostu wyjmij wtyczkę przy palniku olejaka. Cały system będzie działał jak dotychczas, tylko palnik się nie uruchomi bo nie będzie miał zasilania i sterowania. Na całość będzie pracował kocioł stałopalny.
    pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    A w którym miejscu znajduje się taka wtyczka w buderusie?
  • Poziom 9  
    Witam,

zdjęcie samego palnika dodałem do linka ze zdjęciami. Czy chodzi o wtyczkę w górnej lewej części zdjęcia. Czy piec nie przejdzie w tryb awaryjny?