Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pie - Spuszczenie wody z instalacji

neerq 07 Gru 2013 23:07 2178 5
  • #1 07 Gru 2013 23:07
    neerq
    Poziom 10  

Witam.

Mam zamiar niebawem wyjechać na 5 dni.
    Zastanawiam się co zrobić z instalacja C.O.
    W głowie urodziło mi się kilka propozycji, bynajmniej nie do końca jestem przekonany, lub też czegoś mogę nie wiedzieć.

Najlepszym pomysłem wydaje mi się spuszczenie wody, jednak mogę to zrobić z poziomu pieca, gdzie woda zejdzie z kaloryferów, ale niestety zostanie w instalacji ( w rurkach ) które idą w posadzce domu.

Kolejnym rozwiązaniem jest spuszczanie wody z pieca na paliwo ( w którym pale drzewem ) odcięcie dopływu wody na zaworach, a w okładzie zamkniętym pozostawienie wody, który to obsługiwany jest przez piec gazowy ( opcja, która zabezpiecza przez zamarznięciem wody ) Ale awaria prądu możne namieszać.

Ostatnim elementem możne być zostawienie włączonej pompy ( z tego co słyszałem, woda w ruchu nie zamarza ) ile z tego prawdy, nie mam pojęcia.

Najlepszy wydaje mi się rozwiązaniem jest spuszczenie wody, ale obawiam się, ze ta która zostanie, zamarznie i uszkodzi rury ( miedziana instalacja )

Proszę o pomoc i doradzenie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

P.S.
    I jedno tez pytanie odnośnie instalacji, zastanawiam się czy można i jak długo może pracować, pompa podłączona do akumulatora przez przetwornice ( pompa która pobiera moc 35 W ) Takie rozwiązanie na wypadek awarii prądu.

0 5
  • #2 08 Gru 2013 09:39
    grzesiek234
    Specjalista - systemy grzewcze

Kolego a po co aż tak kombinujesz? wychłodzisz chałpe i jak wrócisz kocioł wejdzie na najwyższe obroty i jeszcze więcej gazu pójdzie aby dogrzać. Ustaw na kotle temperaturę antyzamarzeniową lub na regulatorze pokojowym o ile jest takowy i koniec. Spuszczając wode z układu mając jeszcze podłogówkę sam sobie szczelisz w kolano. Później będziesz cały dzień to odpowietrzał i może się uda.

0
  • #3 08 Gru 2013 10:07
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Szczerze mówiąc to skoro chcesz wyjechać na 5 dni, to nie ma sensu nic kombinować. Nawet gdyby troszkę przymroziło, to chyba nie aż do tego stopnia, żeby Ci woda zamarzła. Na bank po powrocie będziesz miał jeszcze a plusie.
    O ile dobrze zrozumiałem, to masz tylko ogrzewanie paliwkiem stałym.

0
  • #4 08 Gru 2013 13:40
    neerq
    Poziom 10  

Witam

Mam dwa piece które mogę przełączyć na zaworach.
    Gazowy, na którym mogę ustawić temperaturę na zamarzniecie, ale obawiam się, ja wyłączą prąd będzie jakiś problem.

Mam tez drugi piec, gdzie pale drewnem, węglem, on jest w chłodniejszym miejscu ( na werandzie )

Dodano po 53 [minuty]:

Jeden z użytkowników tego serwisu zaproponował dolanie do instalacji 10 l płynu do spryskiwaczy, a po 5 dniach spuszczenie i napuszczenie na nowo.

0
  • #5 08 Gru 2013 15:05
    SadekMB
    Poziom 15  

Kolego a jak wygląda sytuacja aby ktoś z rodziny/znajomych mógł nadzorować czy piec gazowy pracuje ?
    jeżeli myślisz o spuszczeniu to już bym zalał "glikolem" lub innym płynem dedykowanym do c.o. aby na przyszłość nie mieć problemów ale nie zapominaj że zostaje woda użytkowa i takie urządzenia jak pralka, zmywarka, spłuczki itp. rury zasilające też by należało opróżnić z wody.

Zeszłej zimy nowy dom siostry po sprawdzeniu instalacji C.O. jak i wody użytkowej została woda spuszczona wszystkie rurki przedmuchane a podłogówka jak i rurki od wody zalane płynem do spryskiwaczy. Wszystko zakończono sukcesem ale wymaga to pracy jak i koszt (płyn do spryskiwaczy).

0
  • #6 11 Sty 2014 16:52
    neerq
    Poziom 10  

Witam

Dolałem płynu do spryskiwaczy, ale okazało się, że temp i tak była wystarczająco wysoka.

Wiec wszystko dobrze wyszło, a ja spokojnie odpoczywałem poza domem.

Pozdrawiam

0