Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator niskich częstotliwości

08 Gru 2013 00:57 2727 7
 • Poziom 12  
  Witam.
  Potrzebuję zrobić generator sinus dla częstotliwości rzędu 0.001Hz do 1000Hz. Zależy mi na dokładności napięcia wyjściowego, dlatego generacja cyfrowa odpada. Układy LC i zbudowane w oparciu o kwarc nie dają zbyt dokładnych wyników. Jakie generatory nadają się do tak niskiej częstotliwości?
 • Poziom 43  
  Cytat:

  Zależy mi na dokładności napięcia wyjściowego, dlatego generacja cyfrowa odpada. Układy LC i zbudowane w oparciu o kwarc nie dają zbyt dokładnych wyników.
  Co to jest wg ciebie dokładność, czy chodzi o małe zniekształcenia, stabilną amplitudę, stabilną częstotliwość, czy niskie szumy (w tym szumy kwantyzacji), czy wszystko na raz?

  Generator LC - prawie nie wykonalne, wymagał by pojemności i indukcyjności rzędu setek faradów/henrów.
  Generator RC - wykonalne choć z układów stabilizacji amplitudy trzeba by zrezygnować więc zniekształcenia nie były by małe, no i z przestrajaniem będzie problem.
  Generator przebiegu trójkątnego z nieliniowym układem kształtowania sinusoidy, da się przestrajać, brak szumów kwantyzacji, ale THD będzie rzędu 1% jak się postarasz.

  Jeśli generator ma mieć dobre parametry i do tego miał by być przestrajany odrzuciłeś jedyne sensowne rozwiązanie, a szum kwantyzacji można zmniejszyć wybierając DAC o odpowiedniej rozdzielczości i małych nieliniowościach.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Ewentualnie generator LC z dzielnikiem częstotliwości.

  A jaki kształt mają przebiegi wyjściowe z dzielników częstotliwości? (przyznaj się bzdury piszesz)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Takie założenia to tylko cyfrowo, żadnych cewek, kondensatorów i opampów. Życzę powodzenia w uzyskaniu stabilności częstości przebiegu 0,001 Hz przy użyciu elementów biernych. Trzeba zastosować scaloną syntezę DDS, np. AD9835.

  Dodano po 2 [minuty]:

  stefanisko napisał:
  Zrób dwa generatory, jeden kwarcowy a drugi przestrajany i korzystaj z różnicy częstotliwości.


  A ten przestrajany ma mieć stabilność lepszą niż 0.001Hz -- więc powodzenia w majstrowaniu takiego generatora bez syntezy.

  Dodano po 1 [minuty]:

  darek0021 napisał:
  jarek_lnx napisał:
  Cytat:
  Ewentualnie generator LC z dzielnikiem częstotliwości.

  A jaki kształt mają przebiegi wyjściowe z dzielników częstotliwości? (przyznaj się bzdury piszesz)
  Chyba logiczne że trzeba dodać jeszcze układ przekształcania na sinusoidę.


  A zaproponuj jeszcze układ przekształcania na sinusoidę w zakresie 0.001Hz - 1000Hz.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Chyba logiczne że trzeba dodać jeszcze układ przekształcania na sinusoidę. Autorowi proponuje coś takiego.
  No właśnie to jest nielogiczne, prostokąta który nie ma ustalonej częstotliwości nie przekształcisz na sinus filtrem, policz elementy filtru dla 1Hz i sprawdź jak zadziała przy 1kHz a jak przy 1mHz.

  Układ z generatorem przebiegu trójkątnego to chyba jedyne możliwe do zastosowania rozwiązanie analogowe, ale musiał by być bardziej skomplikowany, cztery diody nie zrobią sinusa z trójkąta.

  Scalony DDS to dobre rozwiązanie, ale jeśli wymagania na "dokładność" będą naprawdę trudne do spełnienia, może trzeba będzie wybrać odpowiedni DAC i zbudować DDS'a samemu.