Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother DCP-115c szybko pije tusz

Pawelpt 08 Gru 2013 07:36 2790 14
  • #1 08 Gru 2013 07:36
    Pawelpt
    Poziom 11  

Witam. Mam problem z drukarką Brother DCP-115c. Po włożeniu do niej pojemnika z tuszem i włączeniu, wypiła cały tusz (19 ml). Nawet nie zdążyłem nic wydrukować. Może wyjaśnię wszystko po kolei.

Drukarka ma 6 lat i od kupienia była używana około 15 razy (w roku w którym została zakupiona). Zostało w niej trochę oryginalnego tuszu czarnego, więc dolałem wczoraj do niego około 8 ml wody (żeby go rozcieńczyć). Włączyłem opcję automatycznego czyszczenia głowic 5 razy. Drukarka zaczęła drukować (co po 6 latach nieużywania jest dziwne). Dodam jeszcze, że pojemnik z tuszem miał uszkodzony odpowietrzacz. Wydrukowałem około 6 stron i drukarka przestała drukować. Zostało jeszcze trochę tuszu w pojemniku, wiec znowu dolałem wody. Zaczęła drukować. Kupiłem zatem w sklepie zamiennik do niej. ZAPOMNIAŁEM ODKLEIĆ ŻÓŁTEJ NALEPKI Z NAPISEM PULL. Włożyłem do drukarki i drukarka nie drukuje. Wziąłem strzykawkę z wodą, wyjąłem pojemnik z tuszem, i wpompowałem (ze średnią siłą) trochę wody w bolca, który wchodzi w tusz (ten do pobierania tuszu). Wyciągnąłem z powrotem tą wodę. Czynność powtórzyłem ze 4 razy. Włożyłem atrament i drukarka nie drukuje. Pomyślałem, że może trzeba odkleić tą żółta naklejkę z napisem Pull, więc odkleiłem (Ta naklejka daje dostęp powietrza do tuszu). Włączyłem drukarkę i pojawił się napis, że czarny tusz jest na wyczerpaniu. Zdziwiłem się, wyjąłem go i okazało się, że rzeczywiście jest prawie pusty. Przetoczyłem do niego 9 ml tuszu, włączyłem drukarkę i znowu wszystko wypiła.

Nie wiem co w takiej sytuacji robić. Może uszkodziłem coś przez to, że chciałem drukować z wodą, albo nie potrzebnie wstrzykiwałem i wyciągałem wodę do drukarki. A może poprzez odklejenie żółtej nalepki Pull, ciśnienie w zbiorniczku zrównało się z tym jakie mam w domu i tusz gdzieś sobie ucieka. Nie wiem co teraz robić. Czy próbować nalać wody do tego tuszu, czy kupić nowego tuszu i nalać? Może ciśnienie w zbiorniczku z tuszem nie powinno być takie same jak w domu, może nie powinienem odklejać tej nalepki Pull?

Proszę zatem o jakieś rady, sugestie.

0 14
  • #2 08 Gru 2013 10:24
    Richter
    Poziom 31  

Zalecana wymiana tuszu czarnego na nowy.

0
  • #3 08 Gru 2013 13:38
    Pawelpt
    Poziom 11  

Pewnie to nie pomoże, znowu drukarka wypije cały. Tusz też kosztuje. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?

1
  • #4 08 Gru 2013 16:23
    sorier
    Poziom 19  

To dotyczy tylko jednego koloru czy wszystkich?

0
  • #5 08 Gru 2013 16:54
    Pawelpt
    Poziom 11  

Jednego - tylko czarnego. Nie zamierzam drukować w kolorze, więc kupiłem tylko nowy czarny.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Gru 2013 19:10
    homman
    Poziom 26  

Co ty człowieku robisz?
    Od kiedy do brothera wody?
    Tam jest pigment rozpuszczalny alkoholem.

Dokładnie uszkodziłeś drukarkę wodą.

Jak byś znał trochę angielskiego pull znaczy zdejmij. I jest pod spodem odpowietrzacz.
    Pytanie tylko czy teraz głowica od wody się rozszczelniła 50% czy stworzyłeś podciśnienie i wali tusz do pampersa 50% możliwości.
    Po rozebraniu będziesz wiedział gdzie ucieka. Tylko jw puszczaj alkochol, izopropanol, perchydrol a nie wodę!

Tłumacząc łopatologicznie:
    Nie ściągnąłeś naklejki z odpowietrznika w związku z czym w głowicy zrobiło się podciśnienie.
    Mogło
    a) uszkodzić głowicę
    b) wyssać cały tusz z niej.
    Ty pogorszyłeś jeszcze sprawę wciskając do głowicy wodę. Która się zagotowuje w takiej głowicy. Pytanie czy była wówczas mieszanka tusz - woda czy sama woda.
    Jeśli głowica była pusta nie dziw się że wypiła pół pojemnika bo tyle mniej więcej wchodzi do głowicy.

Jedyne co możesz zrobić w tej chwili to wziąć najpierw alkochol do strzykawki I wepchać do głowicy najlepiej z 3* całą strzykawkę wypychając resztki tuszu i wody.
    Potem wsiąść tusz do strzykawki i wstrzyknąć go do głowicy tak by wypchać stamtąd alkohol. Do głowicy wchodzi jw ok 9ml tuszu. Czyli trzeba by tam wepchać z 12ml by wypchać na 90% zalegający alkochol. Który już nie będzie szkodliwy dla głowicy jedynie wpłynie na jakość druku. A z czasem wyjdzie stamtąd.
    Założyć czarny tusz.
    I wówczas zobaczyć czy drukuje. Jw cała robota może iść na marne jeśli uszkodziłeś wodą głowicę.

Jeśli nie masz tuszu w butelce (do brothera nie do hp)!
    To możesz spróbować przeczyścić głowicę alkoholem. Następnie nabierając powietrze do strzykawki wydmuchać z głowicy cały alkohol. I mając taką pustą głowicę wkładasz nowy tusz. Następnie musisz napełnić głowicę niestety nie każda drukarka ma opcję napełniania głowicy i konieczny może być program serwisowy.

Ale jeśli była w głowicy woda to jw prawdopodobieństwo uszkodzenia głowicy lub wywalenia bezpiecznika smd jest niemal pewne.

Przecież to podstawowa zasada ze brother i canon nie działa na wodzie. I że jeśli wylejesz wodę na wydruk z canona / brothera to się nie rozmaże

Poza tym piszesz o śmiesznych kosztach bo tusz kupisz za max 20pln a drukarkę za > 200.

0
  • #7 08 Gru 2013 20:14
    Pawelpt
    Poziom 11  

Napisałeś, że Brother nie działa na wodzie. Czy zatem muszę uważać jakie zamienniki kupuję? Wydaje mi się, że niektóre są na bazie wody. Może lepszym rozwiązaniem będzie kupienie butelki z tuszem?

Czy mógłbyś mi też wytłumaczyć, dlaczego nie mogę kupić tuszu w butelce na bazie wody? Przecież on tam już jest rozmieszany z pigmentem, więc głowica wg. mnie będzie tylko przepuszczała tą ciecz na kartkę. Mogę się mylić, ale jaką różnicę robi alkohol rozmieszany z barwnikiem od wody rozmieszanej z barwnikiem? To ciecz i to ciecz.

0
  • #9 08 Gru 2013 20:31
    homman
    Poziom 26  

Wszystko co kupisz do brothera jest na pigmencie rozpuszczalnym w alkoholu.

Tusz w butelce na bazie wody jest np do hp. Hp ma całkowicie inną głowicę. Sa pigmenty wodo i alkoholo rozpuszczalne.
    Canon i brother ma inną tmp wrzenia tuszu. A jak sam wiesz głowica hp drukuje podgrzewając tusz. Głowice oddzielne np brother działają na zasadzie kryształów.
    Właśnie jw robi woda wrze znacznie szybciej. A wrząca woda z tuszu wodorozpuszczalnego uszkadza głowicę brothera.

Tak na ludzki łeb wystarczy że zauważysz że epson, canon , brother ma głowicę oddzielną. A hp, lexmark ma głowicę razem z pojemnikiem.

-1
  • #10 08 Gru 2013 20:42
    Pawelpt
    Poziom 11  

Wydaje mi się, że tusz w butelkach do napełniania byłby rozsądniejszym pomysłem. Czym się zatem kierować przy kupnie takiej butelki? Czy wystarczy, że będzie tam narysowane logo Brothera albo canona, a może są jakieś specjalne oznaczenia? Interesuje mnie oczywiście zamiennik w butelce. Czy jeśli nie znajdę takowego do Brothera, nada się ten do Canona ?

0
  • #11 08 Gru 2013 20:49
    homman
    Poziom 26  

Ludzie

allegro
    Od 18pln z wysyłką za 250ml
    Tylko tak jak pisałem mogłeś ubić głowice lub bezpiecznik. Wróżem nie jestem.

Moderowany przez rys57:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Link usunięto.

0
  • #12 08 Gru 2013 20:52
    Pawelpt
    Poziom 11  

Ok, rozumiem, jutro postaram się zajrzeć do środka. Mam nadzieję, że uda się jeszcze odratować...

0
  • #13 09 Gru 2013 17:53
    Pawelpt
    Poziom 11  

Udało mi się dostać do środka. Okazało się, że przy próbie czyszczenia głowicy wodą przedziurawiłem podstawę kontenera z tuszami. Na moje szczęście cały tusz poszedł w obudowę drukarki, a nie do głowicy. Trochę się pomęczyłem z wyczyszczeniem tego wszystkiego, zakleiłem dziurę taśmą, mam nadzieję, że taśma nie puści i nie znacznie znowu uciekać tusz. Atrament kupiłem nowy i drukarka aktualnie działa.

Tu mam radę dla potomnych - nie wbijajcie nigdy igły od strzykawki do otworu, do którego wlatuje tusz. Potem jest bardzo dużo roboty, żeby wszystko doczyścić.

Mam jeszcze pytanie odnośnie butelki z tuszem do tej drukarki. Planuję ją kupić metoda tradycyjną - w sklepie. Gdyby np. nie było tuszu do Brothera, nada się jakikolwiek pigmentowy? Czy może każda drukarka ma swój tylko jedyny rodzaj tuszu z którym w pełni współpracuje?

0
  • #14 09 Gru 2013 17:59
    homman
    Poziom 26  

Teoretycznie każdy model ma swoją gęstość itd.
    W praktyce czasami idzie zastąpić. Ale lepiej tego nie robić 5pln chcesz zaoszczędzić?
    Poza tym na 99% kupisz taniej na allegro z wysyłką niż w sklepie. O ile w sklepie w ogóle dostaniesz taką butlę.

Poza tym taśma ci tego nie wytrzyma.
    Na allegro kupisz cały zestaw tuszy za 20pln z wysyłką.

0
  • #15 09 Gru 2013 18:00
    Pawelpt
    Poziom 11  

OK. Dzięki za pomoc.

0