Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie napędu rolet antywłamaniowych na elektryczne

08 Dec 2013 09:30 14157 4
  • Level 14  
    Witam

Chciałbym przerobić stare rolety antywłamaniowe podnoszone ręcznie (coś jak dwa pierwsze rysunki tutaj) na napęd elektryczny. Może ktoś wykonywał taką przeróbkę i podzieliłby się jaki silnik optymalnie zastosować? Problemem jest brak dokumentacji do rolet i nieznajomość siły potrzebnej do zaciągnięcia rolety i jej utrzymania - doświadczalnie powiedziałbym, że chodzi to dość ciężko.

Za jakiekolwiek wskazówki byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam / regards
  • Level 18  
    Witam, ja wykonywałem taką przeróbkę i jestem zadowolony. Silniki kupiłem najtańsze jakie były (ale z 5-letnią gwarancją) i działają od roku. Tylko raz zadziałało zabezpieczenie termiczne. Silniki kosztowały ok. 115 zł za sztukę. Drugie tyle wydałem na sterownik wraz z pilotem (sterowanie radiowe i manualne).

Przeróbka zajęła mi trochę czasu, bo byłem słabo zorganizowany.
    Poza podstawowymi rzeczami potrzebujesz:

- nitownicy
    - wiertarki
    - przewód - najlepiej 8x1,5 - wtedy jeśli masz 2 silniki ciągniesz tylko jeden kabel i rozdzielasz go już na zewnątrz.

Mnie dużo czasu zajęło samo zdjęcie płaszcza rolety.
  • Level 10  
    Przede wszystkim średnicę wału musisz znać i pamiętać że większość nowych silników jest sprzedawana bez zabieraka więc musisz dobrać zabierak taki by pasował na wałek silnika i rolety jednocześnie. Moja kolejna rada to nie kupować silników z wbudowanym sterownikiem i odbiornikiem radiowym. Lepiej zwykły silnik i sterowanie na zewnątrz. Ze swojej strony polecam najtańszy silnik a jeżeli chodzi o sterownik to ''DTM System Varia''. - Bardzo dobra polska produkcja piloty niezniszczalne, bezawaryjne. U mnie chodzi 8 lat bez wymiany baterii i zasięg spokojnie 200m bez zewn anteny.Sterownik mieści się w zwykłej natynkowej puszce elektroinstalacyjnej
  • Level 14  
    Witam

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

metalMANiu, optotriak1 - nie zrozumieliśmy się. Ja nie chcę wstawiać do środka silnika typowo do rolet na wał nawijający roletę (nawet to technicznie trudno by robić, bo mieszkam na parterze ale pod moimi oknami jest spadek pod wjazd do garaży. Pamiętam, że goście co montowali sporo się narobili przy tym). Chciałbym rozwiązać to możliwie prosto, czyli w mieszkaniu zamiast puszki ze sznurkiem zamontować silnik krokowy i odpowiednim kołem na które by nawijać i rozwijać sznurek.

Sterownik mnie nie interesuje, mam zamiar zrobić go samemu ;-)

Robił ktoś coś takiego? Jaki w tym przypadku należało by dać silnik?

SerPoz