Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA7294 mostek 160W czy da radę na 3-4 TS50/56 ?

kolo9 08 Gru 2013 09:57 1695 10
  • #1 08 Gru 2013 09:57
    kolo9
    Poziom 11  

Witam. Kupiłem tani typowy kit E12 Elektra i uruchomiłem go na toroidzie 200VA 2x24v, pożyczonym, który muszę zwrócić.
    Układ działa bardzo dobrze, ale muszę oddać trafo przed świętami :( Jest fajny bo da się go wsadzić w każdą obudowe. Problemem jednak jest budżet. Kupiłem kiedyś u nich w promocji po 12zł 4 trafa ts50/56 które podobno się nadają, ale kompletnie nie wiem jak to możliwe? Jeśli ktoś mógłby mi to narysować -byłbym wdzięczny.

0 10
  • #3 08 Gru 2013 11:43
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kolo9 napisał:
    Kupiłem tani typowy kit E12 Elektra i uruchomiłem go na toroidzie 200VA 2x24v

Do muruchomienia może być, do pracy z pełną mocą potrzebny jest transformator o mocy 300..350VA.

kolo9 napisał:
    Kupiłem kiedyś u nich w promocji po 12zł 4 trafa ts50/56

TS50/56 daje:
    25V-1,9A
    9V-1,2A
    2x12,5V-2x0,1A

Możesz więc wykorzystać uzwojenia 25V parzystej ilości transformatorów, dla każdej pary radzę zastosować oddzielny mostek prostowniczy, taka para transformatorów da 95VA mocy pozornej.

0
  • #4 08 Gru 2013 11:53
    kolo9
    Poziom 11  

Dzięki panowie za punkty i podpowiedź. Zgadza się tam są takie połączenia w koszulkach poza kołkami.
    jdubowski -czy na 3 by mocą wydało bo jeden jest taki jakiś pozalewany na ciemnobrązowo czymś twardym, jakby przypalonym?

0
  • #5 08 Gru 2013 12:18
    jdubowski

kolo9 napisał:
    Zgadza się tam są takie połączenia w koszulkach poza kołkami.

Ale tych ci nikt nie sugeruje dotykać.

kolo9 napisał:
    jdubowski -czy na 3

A 3 to jest u ciebie parzysta liczba?

kolo9 napisał:
    by mocą wydało

Mocą by "wydało" na sześciu.

0
  • #6 08 Gru 2013 12:31
    kolo9
    Poziom 11  

jdubowski napisał:
    Ale tych ci nikt nie sugeruje dotykać.
    Wiem, ale skoro jest parzysta ilość cewek wyglądających tak samo to korci mnie spróbować poszukać co potrafią, czy aby nie poszłoby na 3 (3x47,5vA)? Słyszałem jednak że to może być trudne mechanicznie tak to poprzełaczać żeby nie wywalały korki.

0
  • Pomocny post
    #7 08 Gru 2013 12:54
    jdubowski

kolo9 napisał:
    Wiem, ale skoro jest parzysta ilość cewek wyglądających tak samo to korci mnie spróbować poszukać co potrafią, czy aby nie poszłoby na 3

Pokaż schamat jak byś to chciał połączyć.
    Potrzebujesz napięcia symetrycznego, więc użyć możesz albo dowolnej liczby takich samych transformatorów posiadających odczep środkowy w uzwojeniu wtórnym albo parzystej liczby transformatorów posiadających uzwojenia pojedyncze.

kolo9 napisał:
    Słyszałem jednak że to może być trudne mechanicznie.

Mechanicznie trudne? W jakim sensie?

kolo9 napisał:
    tak to poprzełaczać żeby nie wywalały korki.

Woltomierz starczy by to właściwie połączyć.

0
  • #8 08 Gru 2013 13:49
    kolo9
    Poziom 11  

Na tym toroidzie 200VA miałem mocy aż za dużo. wystarczało gdy był lekko ciepły. Więcej nie musiałem odkręcać. Jakby tak stykło na te 142VA bez grzania to byłoby z górką.
    Ta podpowiedź o parzystej ilości skojarzyła mi się z koniecznością symetrii i 2 cewkami. Kombinuję z podłaczeniami czy z automatu czegoś nie dostanę symetrycznie. Na początek połączyłem połówki pierwotnego na jednym i wywaliłem kory ...
    Przełączyłem teraz odwrotnie jedną cewkę i cicho mruczy czyli chyba dobrze. Porozcinam te po drugiej stronie i spróbuję to rozrysować z pomiarami woltomierzem.

0
  • #9 08 Gru 2013 15:28
    gilus1
    Poziom 28  

Na następny raz pamiętaj, że przy uruchamianiu niepewnych połączeń możesz zastosować żarówkę. Montujesz ją w tym przypadku szeregowo z cewką uzwojenia pierwotnego. Jeśli żarówka się zaświeci, to na cewce jest zwarcie.

0
  • #10 08 Gru 2013 16:38
    _jta_
    Specjalista elektronik

Pewnie z tym połączeniem równoległym TS50/56 chodzi o taki układ, że jeden koniec uzwojenia do masy, drugi przez diody do + i - zasilania; myślę, że do każdego transformatora odrębne diody, i ilość nie musi być parzysta.

A ile ich potrzeba, to zależy od sygnału, jaki będzie na wzmacniaczu. Teoretycznie sprawność wzmacniacza sięga 70% (przy sinusoidzie), sprawność zasilacza jest jeszcze gorsza, więc do wzmacniacza, który daje 160W, powinien być transformator o mocy (albo transformatory o łącznej mocy) 350 do 400W. Praktycznie, zmierzyłem kiedyś prąd pobierany przez wzmacniacz o mocy około 1.8W (a może i ciut mniej) pracujący w radioodbiorniku z głośnikiem 4R, przy pełnym wysterowaniu. Było około 100mA przy audycji mówionej, około 200mA przy muzyce, teoretycznie powinno być 335mA dla sinusoidy - napięcie zasilania było około 10V. To by oznaczało, że te cztery transformatory od biedy wystarczą.

Co do oceny, to weź pod uwagę, że transformator nagrzewa się powoli - temperatura na dobre ustali się po paru godzinach. A może zastosować wentylator (to znacznie polepsza chłodzenie), może dać czujnik temperatury i sygnał, jak jest za ciepło, żeby wtedy zmniejszać moc, albo robić przerwę na ostygnięcie transformatorów?

0
  • #11 08 Gru 2013 19:49
    kolo9
    Poziom 11  

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi bo każda coś mi podsunęła. Rozciąłem te koszulki mostków poza karkasem o których pisał Alemucha i pomierzyłem jak kazał jdubowski (jedną szt bo reszta leży u kolegi). Chyba było warto bo wyszło mi że w środkowej koszulce siedzi potencjalny środek i masa zasilania. Dolny mostek łączący części 7,5V rozłączyłem i podpiąłem do kołków 15V. Mierząc na jałowo narysowałem i powieliłem to do do moim zdaniem "pracy równoległej". Sprawdźcie proszę i nie bierzcie pod uwagę odwrotnego oznaczenia prawej części 15V -bo tak mi się ułożyło ale jest zgodne z rzeczywistością.
    TDA7294 mostek 160W czy da radę na 3-4 TS50/56 ?
    Łączenie trzech dopiero w tygodniu, ale ten pomysł gilus1 z żarówką -niegłupi, zapamiętam, bo rodzina chciała mnie uuu...ć
    Nie śmiejcie sie z mojego painta bo rzadko rysuje i w innej dziedzinie a tu sie opieram głównie o podpowiedzi wasze i znajomych

0