Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik wilgotności Dht 11

08 Gru 2013 16:43 2415 4
  • Poziom 11  
    Mam pytanie czy czujnik wilgotności Dht 11 interesuje mnie tylko odczyt wilgotności nadaje się do odczytu wilgotności na zewnątrz budynku.
    Dokumentacja:
    Załącznik:

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Pytam się bo mam dziwne odczyty:
    Oczywiście na zewnątrz budynku
    Czujnik Dht11: 52 % czujnik 30 cm poza balkonem
    odległość od siebie czujników 50 cm
    Domowa stacja pogody. chińczyzna : 71%
    na balkonie.
    Stacja meterologiczna odległa ok 3 km
    podaje wilgotność: 86%

Dodano po 49 [minuty]:

W tej chwili odczyty czujnik dht11: 48%
    Domowa stacja pogody: 70%
    Stacja meteorologiczna: 81%

Dodano po 4 [godziny] 9 [minuty]:

Czujnik wilgotności Dht 11 Czujnik wilgotności Dht 11 Czujnik wilgotności Dht 11 Czujnik wilgotności Dht 11

Dodano po 7 [minuty]:

Czujnik wilgotności Dht 11

Dodano po 8 [minuty]:

Jak posypał śnieg z deszczem to o godz: 16:30 wilgotność na czujniku dht 11 wzrosła do 68 % zdjęcie powyżej
    Chinszczyzna wilgotność : 79%
    Stacja meteorologiczna: 89%
  • Poziom 11  
    Nadal podtrzymuje pytanie czy ten czujnik nadaje się do zastosowania na zewnątrz budynku czy te dane wilgotności są miarodajne ?????
  • Poziom 38  
    Czy są miarodajne tego nie wiem jak ja budowałem miernik wilgotności to miałem dwa termometry spirytusowe dość dokładne i odczytywałem z tabel psychometrycznych to był jedyny sposób który wydał mi się miarodajny. Akurat mi zależało na pomiarze wilgotności w zakresie od 80 do 100 % a tutaj czujniki elektroniczne mają koszmarną dokładność.
  • Poziom 43  
    Zakres temperatur pracy 0-50°C wskazuje na to że nie nadaje się do pracy na zewnątrz, albo nadaje się tylko od wiosny do jesieni. Zakres pomiaru wilgotności do 90% to też za mało.

Ale jeśli nie wyszedłeś poza parametry katalogowe, to powinien dobrze mierzyć, albo jest uszkodzony, albo umieściłeś go w obudowie z grzejącymi się elementami.

P.S. Dziwne że producent wymyślił nazwę tak podobną do znanego czujnika SHT11

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Cytat:
    Brałem to pod uwagę dlatego temperature mieży mi czujnikami ds18b20 a jedynie wilgotność czujnikiem dht 11 była to propozycja osoby która wykonała stacje pogody z rejestratorem.

To zakres w którym producent czujnika nie podaje żadnych danych, nie gwarantuje niczego, nawet nie wiadomo czy czujnik wytrzyma przechowywanie w takich warunkach, tyle faktów.

Cytat:
    Ale teraz się zastanawiam czy ten czujnik będzie wpełni dobrze mierzył wilgotność w warunkach temperatury ujemnej. Czy tylko się odnosi do wzkazań temperatury.
    Producent wie, że na czujnik o szerszym zakresie znajdzie więcej klientów, a mimo to zadecydował, że gwarantuje pracę czujnika tylko powyżej 0°C, moim zdaniem to nie jest przypadek, chyba że czujnik o szerszym zakresie sprzedają drożej.

Oczywiście konstruktor stacji meteo mógł sprawdzić, czy czujnik pracuje poprawnie w temperaturach ujemnych, co nie znaczy że czujnik z innej serii produkcyjnej (twój) będzie miał takie same parametry w zakresie nie objętym specyfikacją.
    Ale konstruktor stacji mógł też udawać że problemu nie ma, albo oszukiwać samego siebie że producentowi "nie wyszedł" łatwiejszy pomiar temperatur ujemnych, a trudniejszy pomiar wilgotności w szerokim zakresie temperatur działa perfekcyjnie.
    Jak nie zapytasz konstruktora stacji, to się nie dowiesz.
  • Poziom 38  
    Gdyby nie ujemne temperatury to zaproponowałbym Ci użycie dwóch DS18b20 do pomiaru wilgotności. Jednak ten sposób działa do temperatury zamarzania wody destylowanej. Jednak jest dokładny w szerokim zakresie od 0 do 100%.