Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - Arduino - pytania początkującego

AlivederciRoma 08 Gru 2013 17:28 1005 2
 • #1 08 Gru 2013 17:28
  AlivederciRoma
  Poziom 1  

  Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich użytkowników forum.
  Zacznę od tego, że jestem początkujący w temacie elektroniki i wiele słów
  Ostatnimi czasy przeczytałem o urządzeniu Arduino. I żongluję między postami osób, które twierdzą, że jest to bardzo dobre urządzenie do szybkiego tworzenia wielu ciekawych rzeczy a postami osób, które twierdzą, ze Arduino to nic szczególnego.
  Oficjalne definicje mi niewiele mówią. Czym właściwie jest to arduino? Dobrze mi się wydaje, ze to pewnego rodzaju płyta główna, do której mogę podpiąć różne urządzenia? I do tego dokupuję najpotrebniejsze narzędzia, które mogę połączyć z Arduino. Np. zestaw diod z opornikami. Mogę wszystko polutować, ale dzięki płytce połączeniowej, przynajmniej na etapie projektowania nie muszą tych elementów lutować?
  I wraz z Arduino otrzymuję platformę deweloperską, która zawiera w sobie narzędzia do programowania i niezbędne biblioteki do urządzeń, które mogę podpiąć do Arduino?
  Wyszukuję niezbędne narzędzia, czujniki dymu, alkoholu i podpinam je do Ardu? I teraz w zależności od tego, czy jest jakaś biblioteka, czy nie do obsługi danego czujnika, piszę dla niego sterowniki lub nie?

  0 2
 • #2 08 Gru 2013 18:33
  paavo91
  Poziom 19  

  Dla mnie Arduino to płytka prototypowa z AVR na pokładzie, wygodna w obsłudze(wystarczy USB do programowania), posiada swoje środowisko które, wg. mnie jest "przyjemne dla oka", posiada bardzo duże wsparcie jeśli chodzi o biblioteki.
  Ma również swoje minusy np. ograniczona liczba mikrokontrolerów które możemy programować.
  Dużo jest zwolenników jak i przeciwników. Uważam, że to dobra rzecz np. dla informatyka lub jakiegoś hobbysty który nie umie lub nie chce operować lutownicą czy też od razu trawić płytki. Może szybciej zacząć i skupić się na programowaniu bardziej niż na kwestii sprzętowej.

  Arduino nie jest tak pro jak programowanie uC w języku C, jeśli ktoś traktuje elektronikę jako hobby to polecam.

  Co do bibliotek: to nie jest tak, że jak jest biblioteka to już nic nie trzeba robić. Biblioteki są bardzo pomocne ale nie zrobią za nas wszystkiego.

  0
 • #3 08 Gru 2013 23:16
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Witaj.

  Kolega wyżej już sporo wyjaśnił, więc dodam jedynie, że Arduino jest nie tylko z mikrokontrolerami AVR. Są także inne innych producentów.
  Ale na pewno jest to droga, którą warto polecać osobom nie mającym kompletnie wiedzy na temat elektroniki i informatyki.

  W innym przypadku polecałbym jednak drogę bardziej niezależną, czyli język C i mikrokontroler.
  Poczytaj nieco tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html

  0