Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Powermed Mediline - wyłącza się, uszkodzona elektronika?

08 Gru 2013 18:01 9312 27
  • Poziom 11  
    Witam! Na gwarancje nie mam już co liczyć, a z serwisem nie chce się użerać. Odkurzacz działał pięknie, aż pewnego dnia po włączeniu wyłączył się po kilku sekundach i tak już się dzieje cały czas. Maksymalny czas pracy to 5-20 sekund bez względu na prędkość obrotów. W instrukcji nic nie jest napisane prócz porady o zbyt dużej ilości wody w zbiorniku (wylanie części nic nie dało).

Postanowiłem zajrzeć do środka gdzie jest jedna płytka tylko ciężko mi znaleźć który element może powodować efekt wyłączenia. Dodam, iż dioda zasilania w momencie wyłączenia silnika gaśnie i po ułamku sekundy zapala się ponownie.

N - złącze z włącznika przy kablu zasilającym,
    drugi kabel idzie to styku przy zbiorniku z wodą aby nie włączyć odkurzacza bez osadzenia na zbiorniku.

Dalej z styku idzie czerwony kabel do złącza L
    N1 i L1 - złącza do kabla elektroszczotki
    M1 i M2 - silnik

Odkurzacz Powermed Mediline - wyłącza się, uszkodzona elektronika?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    Wszystko pięknie, a model sprzętu kto poda?
  • Specjalista AGD
    DominoAZS napisał:
    dioda zasilania w momencie wyłączenia silnika gaśnie i po ułamku sekundy zapala się ponownie.

I... co dalej się dzieje :?: Zmierz, czy na ZD1 i ZD2 nie "siada" napięcie podczas pracy silnika.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 11  
    movzx napisał:
    Wszystko pięknie, a model sprzętu kto poda?

Wychodziłem z założenia, że to nie ma znaczenia jaki to model, chyba, że ktoś lubi wiedzieć ogólnie jak urządzenie wygląda ;) Powermed Mediline - symbol mogę podać jak będe w domu.

peter falk napisał:
    I... co dalej się dzieje Question Zmierz, czy na ZD1 i ZD2 nie "siada" napięcie podczas pracy silnika.

Z mechanicznego punktu widzenia silnik przestaje pracować, dioda po zgaśnięciu zapala się ponownie i świeci. Aby ponownie uruchomić urządzenie trzeba nacisnąć przycisk wyboru szybkości obrotów i odkurzacz uruchamia się, ale po kilka sekundach sytuacja się powtarza. Jak będe w domu, to zmierze napięcie i podam co i jak.
    Dziękuje
  • Poziom 39  
    Na płytce nie mogę dopatrzeć się elementu wykonawczego, czyli triaka. Ala pa podstawie zdjęcia zająłbym się elementem oznaczonym E4 oraz w dalszej kolejności E2 oraz E3. Być może niknie napięcia zasilania układów regulacji.
  • Specjalista AGD
    K. elektrolityczne zostawiłbym w spokoju. Żóltymi trzeba się zająć :)
    mczapski napisał:
    Na płytce nie mogę dopatrzeć się elementu wykonawczego, czyli triaka

V1 - musi ;)
  • Poziom 11  
    A triak to nie ten element z czarnym radiatorem po lewej?

Sprawdzę wszystkie podane elementy po powrocie do domu.

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

peter falk napisał:

I... co dalej się dzieje :?: Zmierz, czy na ZD1 i ZD2 nie "siada" napięcie podczas pracy silnika.

Napięcie na diodach jest niezmienne czy silnik włączony czy nie i bez względu na prędkość obrotów: ZD1 5,6V, ZD2 4V.

Co ciekawe, jak teraz włączyłem odkurzacz, to na najwolniejszych obrotach chodzi "normalnie", już pare minut, ale po włączeniu na bieg jeden wyżej siada po paru sekundach.
  • Specjalista AGD
    DominoAZS napisał:
    ZD1 5,6V, ZD2 4V.

Coś mi tu nie gra :? . Jakie jest napięcie pomiędzy punktami GND a VCC na płytce - od strony druku?
    I po co ten przekładnik T1 :?: i jego wtórne ściśle powiązane z napięciem zasilania procesora.
  • Poziom 39  
    A wiesz w jakim stanie jest silnik? Sprawdź co się dzieje kiedy zewrzesz M1 z N. A ten przekładnik to raczej trafo zasilające układ sterowania. Dalej sprawdzałbym napięcia na kondensatorach E.
  • Poziom 11  
    Dokonałem dzisiaj kolejnych pomiarów - mam nadzieję, że coś przybliżą i pozwolą namierzyć usterkę.

Największy kondesator C4 oraz mniejszy C2 trzymają identyczne napięcie gdy silnik niepracuje oraz gdy jest włączony na jakimkolwiek biegu (~235V). Natomiast najmniejszy żółty C1 przy wyłączonym silniku ~238V, na pierwszym biegu ~195V, na drugim ~160V, na trzecim ~158-162V, na czwartym ~98V, a na piątym ~25V.

Napięcia pomiędzy Gnd - Vcc zawsze w okolicach 3,5V.

Dzisiaj praca silnika jest już przewidywalna, tzn, na pierwszym biegu odkurzacz pracuje cały czas, natomiast na każdym kolejnym zawsze 4s. Przy czym czas "odlicza się" od momentu włączenia na drugi bieg (włącze 2 bieg i po dwóch sekundach przełączę na 5 bieg, to wyłączy się po 2s). Natomiast jeśli wrócę z powrotem na pierwszy bieg, to się nie wyłącza.
    Zwarcia M1 i N jeszcze nie próbowałem.
  • Poziom 16  
    Patrząc na zdjęcie to D1 jest wyłupana przy anodzie.
  • Poziom 39  
    mczapski napisał:
    A ten przekładnik to raczej trafo zasilające układ sterowania.
    Akurat... Zasilanie jest z R11 i trudno będzie mnie przekonać że jest inaczej.
    Cały układ od przekładnika do procesora do sprawdzenia - szczególnie przyjrzałbym się diodzie D2, rezystorom powyżej i poniżej niej, potencjometrowi (ale bez kręcenia na wszystkie strony) oraz diodzie obok J1 (oznaczenia nie widzę). Wszystkie punkty lutownicze w okolicy - do poprawienia.
  • Poziom 39  
    Raczej nie zechce mi się rozrysowywać schemat układu (trzeba trochę czasu). Ale chyba przyznam rację, że T1 to będzie przekładnik służący do pomiaru obciążenia. Napięcie z T1 jest porównywane ze wzorcem i układ doregulowuje warunki pracy silnika. Zatem ponowię potrzebę pomiarów po stronie niskonapięciowej oraz oceny pracy silnika. Zimnych lutów niby nie widać, ale jak zawsze warto upewnić się. Ponadto powtarzalność zjawiska raczej świadczy o istnieniu stałej zmiany np spadek napięcia na gałęzi regulacyjnej. Mierzmy też Q1.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie! Zgodnie z zaleceniem sprawdziłem kondensatory E1...E5 i poniżej prezentuje wyniki:

E...Silnik wył.IIIIIIIVV
    E111,3V11,3V11,3V11,3V11,3V11,3V
    E2 i E33,4V3,4V3,4V3,4V3,4V3,4V
    E40,02V0,7V1,8V->1,4V2V~2V~2V
    E50,05V0,7V1,8V->1,4V2V~2V~2V

Co do samego silnika, to nie wiem czy dobrze rozumiem, ale pracuje równo, gładko przechodzi na kolejne obroty, nie dostrzegam nieprawidłowości w samej pracy silnika.
    W następnej kolejności Q1 obmierze.
    Troche dawno kończyłem szkołe i ciężko mi coś wywnioskować z tych wyników... Działało, nagle przestało działać bez ostrzeżenia, jak to elektronika;)
  • Poziom 39  
    Zatem warto by wiedzieć co to za dioda bodajże ZD3 (ta pionowo zamontowana)? Wyniki faktycznie sugerują występowanie zabezpieczenia przeciążeniowego (rozumiem, że znak ≈ oznacza około 2 V)
  • Poziom 11  
    Właśnie ciężko odczytać, jedna para liczb to 41, ale dzisiaj po pracy postaram się odczytać coś więcej. Tak, około 2V ponieważ wartości oscylowały +/- 0,1V. Może to miernik, ale też inne pomiary były statyczne, jednak wole poinformować dla jasności.

Dodam jeszcze, iż pare dni przed usterką odkurzacz był dość mocno eksploatowany. Pracował na IV i V biegu podczas pracy, a całościowy czas to nawet 3-4h w przeciągu 5-5,5h więc może coś nie wytrzymało.

Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 39  
    Stąd moje pytania o silnik. W takiej sytuacji pierwsze z brzega podejrzenie to czystość okolic komutatora, sczotkotrzymacza i być może uzwojeń. Oczywiście pomiary pobieranego prądu, ale nie ma do czego porównać.
  • Poziom 11  
    Na diodzie mogę tylko oczytać 1N41 więcej nie widze, chyba, że ją wylutuje. Zrobiłem pomiary dla niej:

Siln. wyl.IIIIIIIVV
    3,3V2,57-2,65V1,5->2,06V0,9->1,4V~1,5V~1,3V

Ostanie dwa pomiary są nieco bardziej orientacyjnie gdyż napięcie stabilizowało się po około sekundzie, a biorąc pod uwagę, że odkurzacz działa przez 4s od drugiego biegu to nie było czasu za dużo.

Według mnie praca silnika się nie zmieniła od czasu wystąpienia usterki.

Wylutować tą diodą dla pewności oznaczenia?

_______

Wylutowałem - 1N4148
    Wymieniłem i bez rezultatu
  • Poziom 39  
    movzx napisał:
    Cały układ od przekładnika do procesora do sprawdzenia - szczególnie przyjrzałbym się diodzie D2, rezystorom powyżej i poniżej niej, potencjometrowi (ale bez kręcenia na wszystkie strony) oraz diodzie obok J1 (oznaczenia nie widzę). Wszystkie punkty lutownicze w okolicy - do poprawienia.
    Proszę wykonać w całości i dać znać o efektach. Dla rezystorów i potencjometru sprawdzenie rezystancji, podejrzane punkty lutownicze odessać i zalutować na nowo.
  • Poziom 39  
    Jak każdy inny rezonator - jest elementem układu taktowania mikrokontrolera stojącego powyżej.
  • Poziom 11  
    Pytam, ponieważ zastanawia mnie fakt 4 sekund i skąd on się bierze, szczególnie, że odkurzacz na pierwszym biegu działa bez przerwy.
  • Poziom 39  
    DominoAZS napisał:
    zastanawia mnie fakt 4 sekund i skąd on się bierze
    Prawdopodobnie zaszyty w programie czas na rozpędzenie silnika i spadek prądu do wartości dopuszczalnej, w przeciwnym razie silnik jest wyłączany.
  • Poziom 11  
    Czyli jeszcze może być tak, że wszystkie elementy będą ok, tylko coś w "sofcie"? Silnik startuje na wyższe biegu bez zarzutu, tak jakby był nowy.

Dzisiaj nie będe mieć chyba czasu, ale może jutro popołudniu sprawdzę pozostałe elementy.
  • Poziom 11  
    Próbowałem poszukać w necie od czego jest ten układ, jednak ciężko coś znaleźć, a może nie szukam gdzie nie trzeba nie znając jego zastosowania:

Cytat:
    Samsung Q149B
    S3F9434Bzz-DK94
    K7NXUM

Zrobiłem kilka pomiarów przy włączonym zasilaniu, ale bez włączonego silnika oraz kilka na pierwszym biegu. Podczas pomiaru napięcia na pierwszy biegu, pomiędzy pinem od masy, a sąsiednim z tej samej strony, napięcie było takie same, ale silnik wyraźnie zwolnił. Poniżej przedstawiam wyniki jakie udało mi się zrobić (pomiary pomiędzy masą, a kolejnymi pinami zgodnie z widokiem układu jak na zdjęciu):

3,363,28001,80,051,48000
    m1,553,323,323,323,323,323,323,320,02
  • Poziom 39  
    DominoAZS napisał:
    pomiędzy pinem od masy, a sąsiednim z tej samej strony
    Tym od rezonatora? Nic dziwnego, odstroiłeś układ miernikiem.
    Miałeś posprawdzać elementy oraz luty - od tego zacznij, bo pomiar napięcia niewiele powie bez wiedzy jakie powinny być prawidłowe wartości.
  • Poziom 1  
    Czy moglbym prosic o przeslanie instrukcji obslugi w pdf na ades e mail.
  • Poziom 19  
    ZD1 to dioda zenera 12V/1W, a ZD2 to dioda zenera 5,1V/0,5W. Odkurzacz ma zabezpieczenie przeciążeniowe silnika. Można wyregulować to potencjometrem RV1.