Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony zielony wskaźnik laserowy (JD-303; upadł)

08 Gru 2013 18:02 4515 12
  • Poziom 8  
    Witam upadł mi wskaźniki laserowy JD 303 (po wpisaniu w google tego symbolu wskakuje ogólny wygląd wskaźnika) ze znacznej wysokości. Odpadł taki mosiężny element z jakąś optyką (jak na zdjęciu) bez tego elementu laser zaświecił na chwilkę na czerwono i nie daje już żadnego znaku życia.
    Jest szansa żeby to naprawić ?
    Ktoś wie jak to dalej rozebrać ?
  • Poziom 11  
    Posiadam ten sam leserek i on jest czerwony tylko ma soczewkę która zmienia kolor na zielony która najprawdopodobniej u Cb odpadła . Przy upadku odkreślałeś cały przód?
  • Poziom 8  
    Hałys napisał:
    Przy upadku odkreślałeś cały przód
    nie rozumiem pytania :)

Jak upadło to sprawdziłem czy świeci (bez tego elementu po lewo na moim zdjęciu, który uprzednio był przyklejony) i świeciło ale tylko przez chwilę na kolor czerwony; teraz laser milczy.
  • Poziom 11  
    Na zdj jest odkręcona (ta końcówka na która dokręcasz głowice disco i gdzie jest naklejka) czy w czasie upadku była odkręcona ?
  • Poziom 8  
    Była końcówka z soczewką skupiającą/rozpraszającą; zdjąłem ją do zdjęcia żeby pokazać co odpadło
  • Poziom 8  
    Ja obstawiam że z racji tego ze w ogóle się nie świeci nic (a świeciło przez chwilę) rozleciała się dioda czerwona (sfajczyła ?!). Będąc w domu i mając narzędzia postaram się ten laser rozebrać zrobić zdjęcia dorzucić instruktażowo na forum i poinformuje co i jak :)
  • Poziom 36  
    Hałys napisał:
    Posiadam ten sam leserek i on jest czerwony tylko ma soczewkę która zmienia kolor na zielony
    *** *** jak nie wiesz o czym mówisz to się nie wypowiadaj.

Dioda laserowa w tym laserze to dioda PODCZERWONA a nie czerwona. Jeśli widać że lekko świeci na czerwono to OK, ale po pierwsze jeśli tego nie widać to nie znaczy że nie działa, a po drugie mimo że czerwony kolor widać tylko lekko to moc podczerwieni (zasadniczo niewidocznej) jest bardzo duża! Więc nie wolno pod żadnym pozorem patrzeć jak taka dioda świeci bo można sobie zrobić dużą krzywdę!!!

Element który odpadł to metalowy uchwyt w którym wklejony jest kryształ z neodymem oraz kryształ nieliniowy. To one powodują konwersję światła IR z fotodiody na kolor zielony (to na pewno nie jest soczewka ;) ).

Naprawa:
    Szansa naprawienia czegoś takiego teoretycznie jest, ale to jest bardzo trudne. Po pierwsze ten kryształ musi być ustawiony bardzo precyzyjnie nad diodą, żeby konwersja miała w miarę sensowną sprawność. Te kryształy w tanich laserach są bardzo wątpliwej jakości, więc są niejednorodne i mają obszary które w miarę działają ale też obszary, które nie działają w ogóle. Liczą się ułamki milimetra przy ustawianiu tego (mam na myśli ułamki typu jedna setna). Do tego kąt obrotu tego kryształu powinien być odpowiedni. Metal musi być dobrze przyklejony do reszty konstrukcji odpowiednim klejem, żeby zapewnić odprowadzanie ciepła. Inaczej laser może pracować bardzo niestabilnie, np. słabnąć po sekundzie świecenia. Na koniec jeśli ci to upadło i się rozsypało to bardzo prawdopodobne jest że coś jeszcze pękło, przesunęło się, lub zostało zabrudzone. A to dodatkowe problemy. Podsumowując, możliwe że udałoby Ci się doprowadzić ten laser do świecenia ale nawet jeśli tak to prawie na pewno nie osiągniesz takiej samej mocy i stabilności jak miał na początku.

Na mojej stronie masz trochę napisane o tym jak taki laser jest zbudowany i jak działa:
    http://c4r0.elektroda.eu/_hv/index.php?page=lasers/greenpointer&lang=0
    Obrazek w podlinkowanym wcześniej temacie został stamtąd podkradziony :)

Edytowano zbędne "ozdobniki słowotwórcze".
    Proszę panować nad emocjami.
    ANUBIS
  • Poziom 8  
    c4r0 napisałem tutaj zanim dotarłem do Twojej strony ale już wiem co i jak. Dioda nie świeci wcale i po przyłożeniu kryształu konwertującego też. Mam pomysł na wylutowanie tej diody i zastosowanie czegoś z blue-ray :)
  • Poziom 36  
    Elektronika z zielonego lasera nie nadaje się do zasilania diody z blu ray. Taka dioda ma prawie trzykrotnie większe napięcie pracy niż dioda IR więc po prostu nie będzie działać.

c4r0 napisał:
    *** *** jak nie wiesz o czym mówisz to się nie wypowiadaj.
    [...]
    Edytowano zbędne "ozdobniki słowotwórcze".
    Proszę panować nad emocjami.
    ANUBIS
    No ok, rozumiem że użycie czteroliterowego słowa na D może nie jest najładniejsze ale teraz z tymi gwiazdkami to wygląda jak bym rzucił najgorszym wyzwiskiem :P
  • Poziom 8  
    c4r0 a czy dioda z nagrywarki DVD będzie działać poprawnie ?
  • Poziom 36  
    To zależy od konstrukcji elektroniki wskaźnika i od napięcia zasilania. Pewnie nie będzie. Poza tym jak byś chciał zrobić z tego wskaźnik to do diody blu ray lub dvd (w zasadzie do każdej innej diody) będziesz potrzebował innej optyki.
  • Poziom 18  
    c4r0 napisał:
    Hałys napisał:
    Posiadam ten sam leserek i on jest czerwony tylko ma soczewkę która zmienia kolor na zielony
    jak nie wiesz o czym mówisz to się nie wypowiadaj.

Naprawa:
    Szansa naprawienia czegoś takiego teoretycznie jest, ale to jest bardzo trudne. Po pierwsze ten kryształ musi być ustawiony bardzo precyzyjnie nad diodą, żeby konwersja miała w miarę sensowną sprawność. Te kryształy w tanich laserach są bardzo wątpliwej jakości, więc są niejednorodne i mają obszary które w miarę działają ale też obszary, które nie działają w ogóle. Liczą się ułamki milimetra przy ustawianiu tego (mam na myśli ułamki typu jedna setna). Do tego kąt obrotu tego kryształu powinien być odpowiedni. Metal musi być dobrze przyklejony do reszty konstrukcji odpowiednim klejem, żeby zapewnić odprowadzanie ciepła. Inaczej laser może pracować bardzo niestabilnie, np. słabnąć po sekundzie świecenia. Na koniec jeśli ci to upadło i się rozsypało to bardzo prawdopodobne jest że coś jeszcze pękło, przesunęło się, lub zostało zabrudzone. A to dodatkowe problemy. Podsumowując, możliwe że udałoby Ci się doprowadzić ten laser do świecenia ale nawet jeśli tak to prawie na pewno nie osiągniesz takiej samej mocy i stabilności jak miał na początku.

Po tych paru latach nie pisania na elektrodzie widzę, że poziom użytkowników spadł na totalnie :| Wszechobecne 'nie znam się, ale się wypowiem' zaczyna przerażać.

Karol (C4r0) dobrze mówi, jednak ustawienie KTP nie jest tak tragicznie trudne jak to wszyscy podają. Na co dzień 'poprawiam' chińskie moduły DPSSów 0,1-1W. Żeby wyciągnąć jak najwięcej mocy, która z pewnością przy zakupie nie była najwyższa z możliwych, wypadałoby mieć odpowiednią ławę optyczną. Chińczyki o dziwo kleją kryształy i optykę na żelowym kleju (swoimi małymi sprytnymi paluszkami z precyzją dziesiątek mikrometrów), który wraz ze wzrostem temperatury potrafi się nieźle rozjechać - rząd x-xx µm, co w efekcie potrafi zbić moc do 50% maksymalnej, zaowocować pracą w innym modzie itd. Wszelkie uwagi C4r0 są prawidłowe i w pełni profesjonalne.

Z obserwowaniem pracy pompki, która jak zostało wspomniane, świeci delikatnie na czerwono (808nm) należy dość uważać. Oko moc przyjmie, mimo że nic nie zobaczycie, to z pewnością choć trochę przysmażycie sobie wasz receptor ;) A pompki są mocne, biorąc pod uwagę niską sprawność kryształów.
    100mW 532nm ma pompę conajmniej 1W.. Uważajcie.