Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie centralne, piec gazowy/ grzejniki od czego zacząć?

zagaj80 08 Gru 2013 20:18 2415 11
  • #1 08 Gru 2013 20:18
    zagaj80
    Poziom 6  

Witam , jestem tu nowy i chciałbym prosić o radę :
    Mam mieszkanie 35m2 w którym aktualnie jest piec kaflowy. Szykuję sie do generalnego remontu , mam zamiar zainstalować piec gazowy, grzejniki itp. Jestem w tym temacie zupełnie zielony , nie wiem jaki piec wybrać , jakie grzejniki i w ogóle od czego zacząć. Chciałbym żeby to było zrobione raz na wiele lat przy w miarę rozsądnym budżecie.
    Proszę o radę i wskazówki!

Poprawiono temat!
    [_P_]

0 11
  • #2 09 Gru 2013 13:53
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Obawiam się, że do tak małego mieszkania trudno będzie dobrać kocioł gazowy, gdyż większość z nich będzie miało zbyt dużą moc. Szczególnie w okresach przejściowych (listopad, marzec) zapotrzebowanie na moc będize tak małe, że nawet najsłabszy kocioł będzie "taktował". Można by sę zastanowić nad czymś innym. Mianowicie, czy nie dałoby się (porozumieć się z kominiarzem, czy są do tego warunki) zamontować do pieca kaflowego odpowiedniego palnika gazowego (zamiast węgla piec kaflowy byłby opalany gazem). Takie palniki istnieją. Jeśli nie ma możliwości, to można do pieca kaflowego zamontować wkłady elektryczne, ale one muszą mieć taką moc, że potrzebują zasilania 3-fazowego. Uważam, że zrobienie centralnego ogrzewania miałoby sens wtedy, gdyby robiono je na cały budynek.

0
  • #3 09 Gru 2013 14:40
    jack63
    Poziom 42  

A ja proponuję klimatyzator do -5 oC a dla niższych temperatur "farelka".
    Grzanie klimatyzatorem (pompą ciepła) daje mnożnik ok. 3 w stosunku do grzałek i nie wymaga instalacji 3f.
    Zabawa z kotłem i instalacją CO przy takim małym mieszkaniu i problemach z kominem nie bardzo ma sens. Duże koszty inwestycyjne.
    Natomiast wkładanie palnika gazowego do pieca kaflowego uważam za totalne nieporozumienie. Piec się rozpadnie razem z kominem - wilgotne i kwaśne spaliny!

0
  • #4 09 Gru 2013 14:50
    Gorgol12
    Poziom 8  

Jeżeli zastanawiasz się nad instalacją CO to zobacz na kotły kondensacyjne np windsor z grupy SBS. Kondensacyjne spalają mniej gazu niż te starego typu, więc może się zwrócić inwestycja.

0
  • #5 09 Gru 2013 21:36
    zagaj80
    Poziom 6  

piec kaflowy wygląda jak zabytek,poza tym zajmuje zbyt wiele miejsca i muszę się go pozbyć, Sąsiedzi mają podobne mieszkania i jakoś ten problem rozwiązali. Myślę że w XXI wieku grzejniki to po prostu wygoda i gaz jest zdecydowanie tanszy niż prąd.To ma być inwestycja na lata dlatego szukam optymalnego rozwiązania

0
  • #6 09 Gru 2013 23:03
    bartekfigura
    Poziom 26  

Dlaczego sądzisz, że gaz jest zdecydowanie tańszy niż prąd?

0
  • #7 10 Gru 2013 23:39
    zagaj80
    Poziom 6  

myślę tak bo teraz mam wszystko na prąd i rachunki rzędu 300-400 zł na podobnym metrażu. Nie wliczam ogrzewania bo zima dopiero się zaczyna.Tyle to chciałbym płacić zimą z ogrzewaniem i nie martwić się czy mam węgiel , drewno itp.
    Z tego co się orientuje to polecają piece kondensacyjne ale do mieszkań powyżej 100m2. Pytanie czy do mojego piec rzędu 6KW wystarczy ??

0
  • #8 10 Gru 2013 23:53
    W0jtek92
    Poziom 36  

Kondensat to doskonała alternatywa dla małych mieszkań z racji ich niskiej mocy minimalnej. Tobie 6kW może wystarczy, jaki to typ budownictwa? Które piętro? Ile lat ma budynek? Ma izolację? Jakie są okna? Czy sąsiedzi grzeją od ścian i stropów?

0
  • #9 11 Gru 2013 06:50
    irus.m
    Specjalista - systemy grzewcze

[quote
    Z tego co się orientuje to polecają piece kondensacyjne ale do mieszkań powyżej 100m2. Pytanie czy do mojego piec rzędu 6KW wystarczy ??[/quote]

Tobie wystarczy z naddatkiem.
    Szukaj kotła, który ma jak najmniejszą minimalną moc na co(np.1.9-2 kW). To powinno być dla Ciebie główne kryterium. Każdy większy kocioł będzie taktował.

Rozpatrz też możliwość zastosowania podgrzewacza powietrza(kondensat) marki Moora z wyrzutem przez ścianę. Tanie rozwiązanie, nie jest potrzebna cała instalacja co.
    pozdrawiam

0
  • #10 11 Gru 2013 16:26
    wnoto
    Poziom 32  

zagaj80 napisał:
    myślę tak bo teraz mam wszystko na prąd i rachunki rzędu 300-400 zł na podobnym metrażu. Nie wliczam ogrzewania bo zima dopiero się zaczyna.Tyle to chciałbym płacić zimą z ogrzewaniem i nie martwić się czy mam węgiel , drewno itp.
    Z tego co się orientuje to polecają piece kondensacyjne ale do mieszkań powyżej 100m2. Pytanie czy do mojego piec rzędu 6KW wystarczy ??

Bez ogrzewania masz rachunki po 300 zł miesięcznie !! ??
    Wkładać gaz do 35m2 to nieporozumienie. Chyba że jest bardzo duże zapotrzebowanie na ciepło.
    Przykładowo przy starym budownictwie itp przyjmuje się 100W na m2 powierzchni to daje sumarycznie 3,5 kW przy -18 C. Piec gazowy zataktuje się na śmierć :)

Jak Ci radzi jack63 poczytaj o grzaniu klimatyzatorem. W twoim przypadku rewelacja.
    Zastanów ile będzie Cię kosztowała instalacja gazu , grzejników itp. Ograniczenia i estetyka związana z rurą gazową.
    Zbierz wszystkie elementy do kupy (koszty). Poczytaj o ogrzewaniu elektrycznym (m.in. klimatyzator) i wtedy podejmij ostateczną decyzję.

0
  • #11 11 Gru 2013 23:22
    zagaj80
    Poziom 6  

To jest mieszkanie w budynku z 1950 r.
    - cztery piętra
    - ściany zewnętrzne ok 70-80 centymetrów
    -czerwona cegła , nieocieplone
    -znajduje się na parterze , z czterech stron sąsiedzi
    -podpiwniczone.
    Jest pełna instalacja , woda,prąd,gaz,kanaliza tylko wymaga gruntownego remontu.
    W tej chwili wynajmuję gdzie indziej podobny metraż i mam wszystko na prąd(brak gazu), stąd tak wysokie rachunki.
    Wiele z prac remontowych zrobię sam ale jak rozwiązać ogrzewanie to wciąż dla mnie zagadka...

0
  Szukaj w 5mln produktów