Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zapowietrzająca się instalacja co

Bellial 08 Dec 2013 20:56 4029 13
    Bellial
    Level 2  
    Witam, mam problem z zapowietrzaniem się instalacji co.
    Zapowietrza się wężownica bojlera oraz kaloryfer z łazience. Kaloryfery w pokojach grzeją bez problemu.
    Podejrzewam że spowodowane jest to podłączeniem zbiornika wyrównawczego rurką 1/2c, ale chciałbym się upewnić i dlatego proszę was o radę.

Kocioł Galmet KW10, pompa 3 zakresowa ustawiona na 1 bieg, bojler 80L.
    Jak dobijam wodę do instalacji odkręcam odpowietrznik przy wężownicy, zacznie kapać zakręcam, czekam chwile, słyszę że woda ze zbiornika wyrównawczego przelewa się do kanalizacji i zakręcam. Potem rozpalam, załącza się pompa to słychać że jeszcze trochę wody ze zbiornika wyleje się do kanalizacji. Po pewnym czasie w wężownicy słychać jak woda się przelewa, więc odkręcam odpowietrznik, trochę syknie powietrze ale woda już nie poleci. Wygląda jakby całe powietrze z instalacji gromadziło się w wężownicy, a z powodu zbyt małego przekroju rurki prowadzącej do zbiornika wyrównawczego w czasie pracy pompy woda w wężownicy nie uzupełnia się. Po wyłączeniu pompy jak odkręcę odpowietrznik woda w wężownicy uzupełni się. Podobnie zapowietrza się kaloryfer w łazience. Odpowietrzniki manualne.
    Zapowietrzająca się instalacja co
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam, na jakiej wysokości w stosunku do pompy jest dno naczynia wzbiorego? Poza tym układ ten jest nie bezpieczny...
    User removed account
    User removed account  
    saskia
    Level 39  
    Ja bym to zmienil tak aby rura do zbiornika szla od kolanka (zmienic na trojnik) nad obejsciem pompy, lub od boilera w miejscu odpowietrznika.
    W0jtek92
    Level 37  
    A jeśli na by passie jest zawór różnicowy? ? Ja bym tak tego nie podłączył...
    saskia
    Level 39  
    Zawor roznicowy nie zablokuje powietrza.
    W ogole, to rura do zbiornika, oprocz zapewnienia bezpieczenstwa, ma zapewniac odpowietrzenie juz od samego kotla.
    Wszelkie podlaczenia z boku pionu, nie odpowietrzaja ukladu.
    W0jtek92
    Level 37  
    A jak kulka zaworu się od temperatury rozciśnie w korpus? Bo zdarza się to czasem. Jak zadziała podłączenie naczynia gdy braknie prądu?
    saskia
    Level 39  
    W prawidlowo wyprodukowanym zaworze roznicowym masz 3-4 zebrowania, ktore robia przejscie obok kulki, a sama kulka nie ma jak zablokowac sie w pozycji zamknietej.
    Jesli sie przyklei do gniazda to i tak powietrze i nieznacznie zwiekszone cisnienie z kotla ja odklei z latwoscia.
    Bellial
    Level 2  
    Zbiornik jest około metr nad pompa.
    Odpowietrzam wężownice raz w tygodniu, już przywykłem do "ciurlającej" wody.
    Jaki odpowietrznik w zbiorniku? Nie wiem, zbiornik jest "schowany", jeśli to istotne to sprawdzę.

Co do schematu zapomniałem napisać, gruba kreska to rurka 5/4, cienka 1/2.

Myślałem tak, za pompą dać rozgałęzienie do zbiornika i odpowietrzniki automatyczne do łazienki i wężownicy, albo od wężownicy puścić rurkę do zbiornika.
    Które było by lepsze, bezpieczniejsze?
    saskia
    Level 39  
    O ile bedzie to rura 1" i zrobisz pewnosc ze zbiornik jest otwarty od gory, tzn. ma otwarte odpowietrzenie na gorze.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Bellial
    Level 2  
    Na teraz zamontowałem odpowietrznik automatyczny w łazience, po sezonie grzewczym przerobie wężownice tak, aby zamiast odpowietrznika dać rurkę do zbiornika, tylko czy muszę redukować ja do 1cala czy mogę zostawić 5/4??
    Nie będzie zbyt dużego ciśnienia na zbiornik? woda nie będzie się przelewała do kanalizacji??
    saskia
    Level 39  
    Nie musisz jej redukowac, chodzi o to ze nie moze byc mniejszy przelot niz 1".
    Ciekawe czy zbiornik ma calowa koncowke, ale z pewnoscia nie bedzie mial 5/4"