Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z grzejnikami !!!!!!!

24 Mar 2005 07:50 20089 12
 • Poziom 10  
  Witam , mam zainstalowane grzejniki firmy PURMO, zasilane piecem JUNKERS, dzieje sie z nimi coś dziwnego a mianowicie od dołu są znacznie chłodniejsze niż od góry różnica temperatur jest znaczna i jest tak mniej więcej do połowy wysokości grzejników. Dodam że pierwsze dwa grzejniki (od pieca) funkcjonują normalnie, problem jest z kolejnymi dwoma (znacznie większymi). za ewentualną pomoc z góry dziękuję
 • Poziom 39  
  Wygląda to na zbyt wolny obieg wody w tych dalszych, te bliżej zabierają cały jej ruch. Najpierw spróbuj przykręcić te co grzeją mocno ( czy masz na grzejnikach zawory termostatyczne ?) i zaobserwuj co się dziej z tymi dalszymi. Oczywiście odpowietrzyłes układ ( mam nadzieję) i pompa w piecu jest sprawna. Acha też mam Junkersa i on ma pompę o regulowanej sile tłoczenia ( wydajności) Może wystarczy przestawić na szybszy bieg. Funkcja jest dostępna dla użytkownika, trzeba tylko poczytać instrukcję.
  Pozdr.J.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Witam,
  1. Pytanie podstawowe – jaka temperatura jest w pomieszczeniu, w którym są te grzejniki. Jeżeli jest taka jaka wynika z nastawy na głowicy – to wszystko jest w porządku. Grzejnik nie musi być gorący od góry do dołu. Jeżeli dostarcza do pomieszczenia tyle ciepła ile wynika z chwilowego zapotrzebowania i nastawy głowicy, to może być chłodniejszy na dole.
  Nie jest to też kwestia „zbyt wolnego przepływu” – strumień wody grzewczej jest regulowany uniesieniem grzybka zaworu termostatycznego – czasem zawór jest dławiony i wtedy strumień jest mniejszy. Woda wychładza się w grzejniku i chłodniejsza spływa do przewodu powrotnego grzejnika – stąd może być zimniejszy dół.
  2. Jeżeli grzejnik jest zapowietrzony, to zasadniczo nie dół jest chłodniejszy, ale góra grzejnika. Powodem jest to, że powietrze zbiera się w jego górnej części.
  Innym sygnałem o zapowietrzeniu grzejnika jest jego głośna praca. Proszę spróbować zakręcić głowicę do położenia „gwiazdki” (ok. +5 st.C), pozostawić na ok. 10 s., a następnie szybkim ruchem przekręcić głowicę na „max.” Jeżeli po przekręceniu będzie słychać chlupot wody (szum, dźwięk lejącej się wody z kranu), to prawdopodobnie grzejnik złapał powietrze. Oczywiście, żeby to usłyszeć w pomieszczeniu powinno być cicho (można też „przyłożyć” ucho w okolice głowicy). Przy idealnie odpowietrzonym grzejniku nie powinny być słyszane przy takiej „operacji” praktycznie żadne podejrzane dźwięki.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Jeżeli masz zawory na wyjściu grzejników (przy dolnym odprowadzeniu) to spróbuj na tych ciepłych trochę przykręcić, a na tych zimnych odkręcić. Zwykle jest tam śruba regulacyjna na klucz imbusowy. Ja na tych "bezproblemowych" grzejnikach mam odkręcone na jeden obrót, a na tych dalszych 1,5 do 2 obrotów. Po prostu metoda prób i obserwacji. Teoretycznie, przy dobrym wyregulowaniu, wszystkie grzejniki na tej samej nastawie powinny mieć podobną temperaturę. Oczywiście teoretycznie, bo w każdym pomieszczeniu są inne warunki. Mnie udało się doprowadzić instalację do takiego stanu. Pozostaje też sprawa izolacji rur doprowadzających, czy są gołe czy zaizolowane termicznie. Powodzenia w eksperymentach.
 • Poziom 10  
  Grzejniki odpowietrzyłem , niestety nie posiadam na nich głowic. Wczoraj był u mnie fachowiec który przestawił ustawienie kryz na końcowych grzejnikach na największy przepływ, natomiast pierwsze grzejniki zostały zdławione, przyniosło to efekt w postaci spadku temp. pierwszych grzejników i niewielkiego wzrostu temp. dolnej części dalszych grzejników.
 • Poziom 39  
  czyli sytuacja przedstawiona w mojej pierwszej odpowiedzi.
  Jeżeli nie ma zaworów to tylko kryzowanie może wyrównać ruch medium w grzejnikach. Musisz pomyśleć o zaworach termostatycznych, wydatek zwraca się po 1 do 2 lat grzania.
  Pozdr.J.
 • Specjalista AGD
  Jak mawiał mój znajomy majster od co woda nie ma koci i wszedzie dojdzie
 • Poziom 2  
  Ja miałem to samo. Z tym dodatkiem że piec nie dogrzewał pomieszczeń (nie mógł osiągnąc temperatury ustawionej na termostacie). Niepokojąca była zbyt szybko rosnąca temperatura wody mierzona w piecu podczas grzania. Okazało się że mam za słaby przepływ wody w systemie, z powodu ... zabrudzonego filtra. Nie wiem jak ty ale ja mam filtr na rurze który jak już to wiem muszę przed sezonenm grzewczym wyczyścić. Oczywiście trochę pomajstrowałem przy zaworach na rurach przy grzejnikach (odkręciłem je maksymalnie jak to możliwe) i teraz chodzi elegancko - 2 - 3 cykle grzania i temperatura ok i co ważniejsze mniej więcej równa w 5 pomieszczeniach (wcześniej odczuwałem różnice).
 • Specjalista AGD
  Nie dokonczylem swojej wypowiedzi poniewaz wylaczono mi pradacje.
  Jezeli nie posiadasz zaworow przy grzejnikach/moga byc nawet zwykle/
  to nie wyregulujesz tego majster probowal za pomoca kryz ale jest to metoda malo dokladna poprostu pompa bedzie mieszala po grzejnikach i grzejniki polozone w poblizu pieca beda gorace a pozostale niestety nie.
 • Poziom 11  
  Jest jeszcze inna sprawa, miamowicie co z uzupełnieniem wody w sieci co.
  Moze masz jej za mało. Nic nie pisałes o budynku jakie to pietra dla poszczegolnych kaloryferow. I jakie masz cisnienie na zasilaniu i powrocie z kotla. Moze byc tak ze mala ilośc wody biegnie krotkimi obiegami o najswobodniejszym przeplywie i w momencie kiedy dwa mniejsze zamkna sie przez chwile woda idzie do duzych w tym czasie regulator z porotu krotkiego dostaje ciepla wode na powrocie i zamyka sie. Po spadku temperatury Regulator ponownie odmyka sie woda idzie do malych kaloryf. i tak w kólko.
  Jesli masz zbiornik kompensacyjny cisnienia na obiegu co trzeba czasami ustawic na nim wlasciwe cisnienie w sieci. Jest wiele sytuacji w zaleznosci od budynku i ukladu csieci co w danych pomieszczeniach. Czasem tez jezeli ktos ich skryzowal moze byc przytkana kryza ( w co raczej watpie). czasem moze tez byc jak pisali koledzy za szybka nastawa pąpki wioda wtłaczana jest krotkimi obiegami, a czasem za wolna - to trzeba wyprobowac.
  Wedlug mnie sprawdz dobijanie wody w twojej sieci (jej ilosc0
 • Poziom 14  
  Mam podobny układ centralnego ogrzewania: piec Junkers, grzejniki Purmo, zawory Herz, instalacja miedziana. Na każdym grzejniku są zainstalwane dwa zawory: jeden na zasilaniu z regulacją wstępną i głowicą termostatyczną, drugi na powrocie zawór odcinający. Z kotła poziomy wykonane są rurą Fi 22, piony Fi18, grzejniki Fi15 oraz Fi12. Cały układ jest wyregulowany na każdym zaworze regulacją wstępną, wten sposób aby zapewnić równomierny rozdział czynnika na każdy grzejnik, w zależności od mocy grzejnika jak i miejsca zainstalowania. System regulowany jest nadrzędnie regulatorem pokojowym który znajduje sie w największym pokoju na północnej ścianie. Ogrzewanie pracuje 4 sezon nie mam żadnych problemów. Wygląda że kolega mittal ma układ żle wyregulowany albo żle zrobiony.
  pozdr.
  slawo1
 • Poziom 10  
  Dzięki za pomoc. Problem zniknął po zakupie regulatora temperatury, który załącza piec przy spadku temperatury poniżej wartości zadanej. Dzięki temu można ustawić wyższą temperaturę na piecu - ok 70 st. C, co niweluje znaczącą różnicę temperatury grzejnika.