Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux na dysku zewnętrznym USB startujący bez względu na laptopa

09 Gru 2013 00:55 17550 7
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.

Jak to zrobić aby na dysku zewnętrznym 2,5 cala na USB zainstalować Linuxa np. Ubuntu w ten sposób, aby bez względu na to do jakiego komputera będzie podłączony, będzie w stanie wystartować przez botowanie z usb.

Jesli taki temat już był odeślijcie, jeśli nie - pomóżcie,

pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Instalujesz w zasadzie tak samo jak na zwykłym HDD, ale po zainstalowaniu musisz ręcznie wymusić dodanie całej masy modułów do initramfs.
    W archu jest to mkinitcpio a moduły dopisuje się w /etc/mkinitcpio.conf , w ubuntu nie wiem,
    Google nic nie wie? Cudowne zaklęcie to "ubuntu on external hard drive".
    Ja na pendrajwie mam parted magic.
  • Poziom 9  
    Linuxlive usb wykona mi plyte livecd ubuntu ktora bede mogl uzyc do instalacji lub wyprobowania linuxa. Ja chce posadzic linuxa na zewnetrznym dysku tak aby po botowaniu z usb system podnisil sie do pracy. To co napisal uzytkownik Brodi ma sens tylko jak to wykonac.
  • Poziom 10  
    unetbootin? Może da rade. Tylko miejsce na zapis bodaj do 4GB
  • Spec od komputerów
    Piszecie w kółko o tym samym czyli live z dodatkową partycją na dane na tym samym penie. Ograniczeń wielkości nie ma jeżeli zrobi się partycję NTFS na dane a fat32 na live. Co do zrobienia na penie/dysku usb pełnej instalacji uruchamianej na dowolnym komputerze to tylko jest możliwe jeżeli komputery są podobne. Przy różnych platformach zostaje live z partycją do zapisu danych automatycznie podmontowywaną przy starcie. NTFS najlepiej to i windows będzie dane widział. Oczywiście wcześniej można zrobić własne iso i doinstalować lub usunąć zbędne programy i skonfigurować co potrzebujemy i dopiero z takiego iso robić pena/dysk usb.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzieki za pomoc michcior. Zrobiłem live key za pomoca Linuxliveusb i odpaliłem instalacje z pena. Instalacji dokonałem na wydzielonej wcześniej partycji na moim dysku zewnetrznym usb i śmiga. Wczesniej jak robiłem za pomoca Unetbotin nie działało.Dlaczego? nie wiem.
    Ale teraz jest super.Botuje z dysku zew. odpala sie Grub i Ubutu smiga