Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Mastercook PFD-1477 Głośna praca- wymiana łożyska

teridar 09 Gru 2013 10:29 3090 9
  • #1 09 Gru 2013 10:29
    teridar
    Poziom 18  

Witam.
    Zmuszony jestem podejść do tematu wymiany łożyska w PFD-1477, i chciałbym się do tego przygotować aby po rozgrzebaniu nie było żadnych niespodzianek. Pytanie moje brzmi: na ilu łożyskach jest bęben i czy oprócz simmeringu coś jeszcze będę potrzebował ? Czy oprócz fabrycznej hurtowni która przestała działać tak jak cały mastercook można gdzieś wszystko tanio kupić oprócz north ?

0 9
  • #2 09 Gru 2013 13:23
    gabares
    Poziom 18  

Masz w pralce 2 łożyska i zimering z kołnierzem zgarniającym.Możesz to dostać w każdym sklepie z łożyskami .

0
  • #3 09 Gru 2013 13:50
    teridar
    Poziom 18  

Dzięki za odpowiedź. Jeszcze zapytam: czy te dwa łożyska są takie same i jak się do nich dobrać ? Czy trzeba rozpoławiać obudowę bębna ? A jeśli tak, czy trzeba później jakoś ją specjalnie uszczelniać ?

1
  • #4 09 Gru 2013 14:18
    gabares
    Poziom 18  

musisz wyjąć bęben ,w tym celu wyjmujesz zbiornik z obudowy ,rozpoławiasz i wyjmujesz bęben ,w tym celu odkręcasz koło pasowe i nakręcasz na ośkę nakrętkę by zabezpieczyć gwint ,poczym walisz młotem ..Łożyska Wybijasz dorniem (wybijakiem) .Prawdopodobnie łożyska 6205 i 6204 ale najlepiej weż je na wzór i do sklepu

0
  • #5 09 Gru 2013 23:39
    h jaworski
    Specjalista AGD

gabares napisał:
    Prawdopodobnie łożyska 6205 i 6204 ale najlepiej weż je na wzur i do sklepu
    Nie zapomnij zabrać ze sobą simmering i też go wymienić.

0
  • #6 13 Gru 2013 12:02
    teridar
    Poziom 18  

W końcu zmierzyłem się z tą pralką. Trzeba było wyjąć zbiornik z obudowy. Żeby to zrobić trzeba odkręcić pokrywę górną, odkręcić szufladę na proszek, elektrozawór, przeciwwagę górną, fartuch gumowy. Od dołu przeciwwaga dolna i silnik. Wtedy zbiornik wychodzi górą, tylko trzeba uważać na elektronikę pulpitu. Koło pasowe po odkręceniu stawiało opór, ale podgrzałem opalarką elektryczna i zeszło. Nie zdejmować go ściągaczem do łożysk, gdyż jest bardzo kruche i można uszkodzić. Zbiornik rozpoławia się poprzez ściągnięcie spinek. Ponieważ jest to pralka na 7 kg wsadu, są tam dwa identyczne duże łożyska 6206Z i simmering. W wybiciu łożyska przy simmeringu a właściwie pierściena zewnętrznego które zostało ze starego łożyska pomogło spryskanie na 15 minut WD40. Potem dokładne wyczyszczenie osi i łoża łożysk papierem ściernym, nabicie łożysk. Tu pomocny okazał się wspomniany wcześniej pierścień ze starego łożyska jako pobijak, tylko trzeba go też wyczyścić i posmarować aby się nie zaklinował nad łożyskiem. Poskładać, sprawdzić szczelność i pralka dostała drugie życie.

0
  • #7 29 Paź 2014 19:33
    teridar
    Poziom 18  

Zmagań z pralką ciąg dalszy. Ponieważ czuję do niej sentyment, postanowiłem ją naprawić. Tym razem pękła obudowa bębna zwana też wanną. Sytuację firmy fagor mastercook wszyscy znamy, syndyk położył łapę na magazynach i nie można kupić części. Pomyślałem o przełożeniu z innego egzemplarza. Czy może ktoś ma wiedzę w jakich jeszcze modelach jest ten zam zbiornik bębna ?

0
  • #8 29 Paź 2014 20:28
    Atoni
    Poziom 10  

Poszukaj na składach złomu.Tam często są uszkodzone pralki z których można wymontować potrzebne części mechaniczne.A jak zależy ci na nowych można szukać w marce brand, siemens czasami polar.

0
  • #9 29 Paź 2014 22:12
    zhudomel
    Specjalista AGD

Atoni napisał:
    jak zależy ci na nowych można szukać w marce brand, siemens czasami polar.
    Brand - może, ale pozostałe nie.

0
  • #10 30 Paź 2014 07:20
    teridar
    Poziom 18  

Dziękuję za sugestie. Chodziło mi bardziej o inne modele mastercooka. Z tą pralką jest problem, ponieważ jest na 7 kilo wsadu i jest mało popularna. Identycznie z zewnątrz wyglądają PFD-84, PFD-104. Mają ten sam pulpit sterujący, ale są na 5 kg. Może jest ktoś kto dysponuje np danymi fabrycznymi czy obudowa bębna stosowana jest w innych modelach tego producenta. Chodzi o jak najmniej przeróbek.

0