Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz napięcia - obniża napięcie

09 Gru 2013 12:39 2970 6
  • Poziom 2  
    Witam
    Zbudowałem powielacz napięcia, na 6 razy, z diód 1N4007 (połączonych szeregowo po 12) i kondensatorów 3kV 10nF (4 szeregowo). Docelowo ma on powielić napięcie 10kV, lecz dla testów podłączyłem niższe, 11V (przemienne oczywiście). Na wyjściu nie było żadnego napięcia. Dlatego z tych samych części (tutaj natomiast ani diod, ani kondensatorów nie łączyłem już) zbudowałem jeszcze jeden powielacz, lecz składający się z dwóch progów. Podłączając do niego 11V na wyjściu zyskałem niecałe 5. Nie wiem czemu tak się dzieje, schemat, podłączenia sprawdziłem już kilkanaście razy, i wydaje mi się, że wszystko jest dobrze. Nie mam już pomysłu co zrobić, dlatego zwracam się do Forumowiczów o pomoc.
    Z góry dziękuję!

(załączam jeszcze zdjęcie powielacza, z góry przepraszam za nie najlepszą jakość)
    Powielacz napięcia - obniża napięcie
  • Poziom 2  
    Częstotliwość właśnie 50Hz, w takim razie jaką pojemność powinny mieć kondensatory? Czy dobrze będzie, jeśli kolejne 4 szeregowo włączyłbym równolegle do każdego stopnia? (czyli na stopień byłoby ich 8 lub więcej, zależy od wymaganej pojemności)

Edit: oczywiście pamiętam o tym, że przy szeregowym łączeniu kondensatorów ich pojemność maleje
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Szeregowe łączenie diod w stanie przewodzenia powoduje większy spadek napięcia. A wiesz, co się stanie w stanie zaporowym (bez rezystorów wyrównujących)? Mało tego, nawet jak zastosujesz rezystory, to i tak diody będą się przebijać, bo potrzeba ich więcej. Poczytaj na temat krotności napięcia wejściowego na kondensatorach i diodach w powielaczu. Ze względu na niebezpieczne napięcie i niewielką Twoją wiedzę, chcę, abyś sam o tym doczytał.
  • Moderator Projektowanie
    Jaka pojemność? - to zależy od poboru prądu. Przy pojemnościach rzędu nanoFaradów wydajność prądowa rzędu mikroAmperów.
    Dla 50Hz i wysokich napięć taki powielacz jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania, gdyż kondensatory o odpowiedniej pojemności i na tak wysokie napięcia będą ogromne i bardzo drogie.
    Zapomnij o tym. Tylko generator/przetwornica o dużej częstotliwości, co pozwala na zmniejszenie pojemności.
    Poczytaj, np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic933672.html http://www.ue.pwr.wroc.pl/wyklad_I/ue1_prostowniki_filtry_tetnien_stabilizatory.pdf
  • Poziom 43  
    Do sprawdzania takich układów przydaje się symulator, z symulacji wynika że przy zasilaniu 10kV 50Hz dla obciążenia prądem 30uA napięcie spadnie o 10%.

30uA przy 54kV odpowiada 1,8GΩ tego rzędu mogą być rezystancje obciążenia, dotyczy to również sond wysokonapięciowych jeśli byś chciał zmierzyć to napięcie.

Symulacja od rzeczywistości różni się tym że nie pokaże mi jakie będą upływności i a ile strat na wyładowania ulotowe.
    Jednak mogą powiedzieć że z rezystorami wyrównawczymi 10MΩ układ nie zadziała, to zbyt mało.

Zaryzykował bym testy bez rezystorów wyrównawczych, choć jest ryzyko że coś się uszkodzi, jak na razie masz tam same tanie elementy.

Jakbyś chciał testować przy niskich napięciach, to tak ze 100V, niestety układu o tak małej wydajności prądowej nie zmierzysz multimetrem o rezystancji 10MΩ tu trzeba sprzętu który ma GΩ na wejściu.