Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja obrotów silnika elektrycznego

Duszek93 09 Dec 2013 18:25 17541 10
 • #1
  Duszek93
  Level 8  
  Witam, jestem ciemny jak czarna dziura w temacie elektroniki.(Proszę więc o wyrozumiałość i komunikację w języku zrozumiałym :) ).

  Niedawno zdemontowałem silnik elektryczny z kosiarki elektrycznej.
  Chciałbym móc zmieniać jego ilość obrotów z podanych niżej na niższą wartość a najlepiej w okolicach 800-900. Prosiłbym, więc o wytłumaczenie schematu jak to zrobić i z jakich materiałów korzystać(jeśli to tylko możliwe).  Dane silnika(są na zdjęciu):
  Nazwa: NUOVA IBMEI (ITALY)
  Napięcie: 220/230V
  Moc: 800W
  RPM: 2790
  Natężenie: 4.2A
  Częstotliwość: 50Hz?

  Do silnika jest podłączony kondensator którego dołączam również na zdjęciu.

  Regulacja obrotów silnika elektrycznego Regulacja obrotów silnika elektrycznego


  Silnik będzie używany do młyna kulowego(stąd konieczność regulacji obrotów)
 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Z załączonych obrazków wynika że jest to silnik indukcyjny, o stałych obrotach wynikających z jego budowy i częstotliwości napięcia zasilającego. Regulacja poprzez zmianę częstotliwości napięcia - falownik.
 • #3
  Duszek93
  Level 8  
  janszy3643 Obojętnie jaki falownik? Czy jakiś konkretny z przeznaczeniem typowo do tego urządzenia? O odpowiednich parametrach regulacyjnych i opornych?
 • #4
  AndrzejS47
  Level 1  
  Masz silnik indukcyjny jednofazowy z uzwojeniem rozruchowym w pracy ciągłej (przez kondensator). Zmiana obrotów tego silnika możliwa jest wyłącznie poprzez jego przezwojenie (wymianę uzwojenia stojana) teoretycznie, bo praktycznie może się to okazać niemożliwe z powodu małej ilości żłobków stojana - oryginalne obroty 2790 czyli synchroniczne 3000, jest to najprostsze uzwojenie, im mniej obrotów tym bardziej skomplikowane uzwojenie. Nawet po przezwojeniu można uzyskać obroty nieco poniżej 1500; 1000; lub 750. Innym sposobem regulacji obrotów są falowniki, inaczej przemienniki częstotliwości ale nie spotkałem się z jednofazowymi. Są natomiast falowniki z zasilaniem jednofazowym z wyjściem na silnik trójfazowy, mam taki do 1,5 kW ale zdechł jeszcze nie diagnozowałem. Dobrym rozwiązaniem byłby motoreduktor, mam taki z silnikiem 2,2 kW obroty na wyjściu około 80.
 • #5
  Duszek93
  Level 8  
  AndrzejS47 Czyli jednym słowem mówiąc, taniej wyjdzie kupić silniczek elektryczny z gotową regulacją i wymaganymi przeze mnie obrotami, niż modyfikacja tego?
 • #7
  Duszek93
  Level 8  
  Używam obecnie wiertarki(ale jest za głośna).
  Młynek mam zrobiony pod różnego rodzaju pojemniki.
  Dla pojemników o różnych gabarytach, potrzebne są różne prędkości obrotowe.
  Stąd regulacja sprawdza się w takiej konstrukcji.
  Mała puszka będzie za szybko się obracać i nie będzie spełniać funkcji młyna kulowego. Zaś dla dużych pojemników z większym obciążeniem, małe obroty nie wprowadzą w wystarczającym stopniu obrotów wymaganych do mielenia.
 • #9
  Duszek93
  Level 8  
  W takim razie, nie pozostaje mi nic innego jak zostawić silnik do czegoś innego i poszukać alternatywnych rozwiązań z innymi źródłami napędu.

  Dziękuję za pomoc!
 • #10
  jarek_lnx
  Level 43  
  Przypuszczam że wystarczy kilkustopniowa regulacja, kiedyś powszechnie stosowano sposób z kilkoma kołami pasowymi różnych średnic, zakładając pasek na odpowiednią parę kół uzyskiwało się odpowiednie obroty, współcześnie chyba jednak taniej kupić silnik, niż zapłacić za wytoczenie kilku kół pasowych.
 • #11
  Duszek93
  Level 8  
  Fakt, koła pasowe są jednak droższym interesem niż zakup silnika z gotową regulacją obrotów.

  Stąd też temat może zostać zamknięty.