Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja obrotów silnika elektrycznego

Duszek93 09 Dec 2013 18:25 18165 10
 • #1
  Duszek93
  Level 9  
  Witam, jestem ciemny jak czarna dziura w temacie elektroniki.(Proszę więc o wyrozumiałość i komunikację w języku zrozumiałym :) ).

  Niedawno zdemontowałem silnik elektryczny z kosiarki elektrycznej.
  Chciałbym móc zmieniać jego ilość obrotów z podanych niżej na niższą wartość a najlepiej w okolicach 800-900. Prosiłbym, więc o wytłumaczenie schematu jak to zrobić i z jakich materiałów korzystać(jeśli to tylko możliwe).

  Dane silnika(są na zdjęciu):
  Nazwa: NUOVA IBMEI (ITALY)
  Napięcie: 220/230V
  Moc: 800W
  RPM: 2790
  Natężenie: 4.2A
  Częstotliwość: 50Hz?

  Do silnika jest podłączony kondensator którego dołączam również na zdjęciu.

  Regulacja obrotów silnika elektrycznego Regulacja obrotów silnika elektrycznego


  Silnik będzie używany do młyna kulowego(stąd konieczność regulacji obrotów)
 • #2
  janszy3643
  Level 29  
  Z załączonych obrazków wynika że jest to silnik indukcyjny, o stałych obrotach wynikających z jego budowy i częstotliwości napięcia zasilającego. Regulacja poprzez zmianę częstotliwości napięcia - falownik.
 • #3
  Duszek93
  Level 9  
  janszy3643 Obojętnie jaki falownik? Czy jakiś konkretny z przeznaczeniem typowo do tego urządzenia? O odpowiednich parametrach regulacyjnych i opornych?
 • #4
  AndrzejS47
  Level 1  
  Masz silnik indukcyjny jednofazowy z uzwojeniem rozruchowym w pracy ciągłej (przez kondensator). Zmiana obrotów tego silnika możliwa jest wyłącznie poprzez jego przezwojenie (wymianę uzwojenia stojana) teoretycznie, bo praktycznie może się to okazać niemożliwe z powodu małej ilości żłobków stojana - oryginalne obroty 2790 czyli synchroniczne 3000, jest to najprostsze uzwojenie, im mniej obrotów tym bardziej skomplikowane uzwojenie. Nawet po przezwojeniu można uzyskać obroty nieco poniżej 1500; 1000; lub 750. Innym sposobem regulacji obrotów są falowniki, inaczej przemienniki częstotliwości ale nie spotkałem się z jednofazowymi. Są natomiast falowniki z zasilaniem jednofazowym z wyjściem na silnik trójfazowy, mam taki do 1,5 kW ale zdechł jeszcze nie diagnozowałem. Dobrym rozwiązaniem byłby motoreduktor, mam taki z silnikiem 2,2 kW obroty na wyjściu około 80.
 • #5
  Duszek93
  Level 9  
  AndrzejS47 Czyli jednym słowem mówiąc, taniej wyjdzie kupić silniczek elektryczny z gotową regulacją i wymaganymi przeze mnie obrotami, niż modyfikacja tego?
 • #7
  Duszek93
  Level 9  
  Używam obecnie wiertarki(ale jest za głośna).
  Młynek mam zrobiony pod różnego rodzaju pojemniki.
  Dla pojemników o różnych gabarytach, potrzebne są różne prędkości obrotowe.
  Stąd regulacja sprawdza się w takiej konstrukcji.
  Mała puszka będzie za szybko się obracać i nie będzie spełniać funkcji młyna kulowego. Zaś dla dużych pojemników z większym obciążeniem, małe obroty nie wprowadzą w wystarczającym stopniu obrotów wymaganych do mielenia.
 • #9
  Duszek93
  Level 9  
  W takim razie, nie pozostaje mi nic innego jak zostawić silnik do czegoś innego i poszukać alternatywnych rozwiązań z innymi źródłami napędu.

  Dziękuję za pomoc!
 • #10
  jarek_lnx
  Level 43  
  Przypuszczam że wystarczy kilkustopniowa regulacja, kiedyś powszechnie stosowano sposób z kilkoma kołami pasowymi różnych średnic, zakładając pasek na odpowiednią parę kół uzyskiwało się odpowiednie obroty, współcześnie chyba jednak taniej kupić silnik, niż zapłacić za wytoczenie kilku kół pasowych.
 • #11
  Duszek93
  Level 9  
  Fakt, koła pasowe są jednak droższym interesem niż zakup silnika z gotową regulacją obrotów.

  Stąd też temat może zostać zamknięty.