Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w radiotelefonach po włączeniu silnika itp...

bedziek 31 Gru 2006 17:35 148059 1522
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam -
    Słusznie koledzy opisują usunięcie usterki, jednak pragnę nadmienić, aby dodatkowo zastosować "filtr przeciwzakłóceniowy" zasilania CB radia. Należy go wpiąć jak najbliżej radia w przewody zasilające. Jeden na + zasilania , natomiast masę zasilania radia także przeprowadzić przez drugi przewód i po filtrze połączyć z masą. Najprostszym rozwiązaniem a bardzo skutecznym jest pospolity kondensator przeciwzakłóceniowy KPpz - 015 lub podobny, jaki znajduje się w odkurzaczach, czy urządzeniach z silnikami komutatorowymi. Ma dwa przewody wejściowe dwa wyjściowe i masę. Doskonale wycina zakłócenia.
    Jeśli jednak były by jeszcze jakieś problemy, gdyż niczego nie możemy wykluczać na 100%, przewód zasilając radio CB jak najbliżej obudowy zblokować do masy dwoma kondensatorami: ceramicznym 47 nF / 30V i KFMP-010 4n7/30V. To powinno w zupełności załatwić sprawę.

Serdecznie pozdrawiam, życząc wszystkim udanego Sylwestra i w nowym 2007 roku, wielu ciekawych pomysłów i doświadczeń.
    Trzymajcie się ciepło
    Tadeusz

Dodano po 1 [godziny] 51 [minuty]:
  • OptexOptex
    ciomateusz
    Poziom 14  
    wielkie dzienki za wyjasnienie wszystkiego!!
    Mam jeszcze pare pytań a mianowicie napisałeś ze: "Najprostszym rozwiązaniem a bardzo skutecznym jest pospolity kondensator przeciwzakłóceniowy KPpz - 015 lub podobny" czy mozna takie kondensatory kupić w sklepach elektronicznch? i czy to 015 znacza 0,15uf?? a drugie moje pytanie tyczy się tego pfiltra. Czy mozna kupić takie kondensatory regulowane? a i dodam ze w mojej antenie jest jakaś cewka (wymiarami zbliżona do tej z filtra) i kondensator ceramiczny wlutowany przed cewką od strony przewodu (nie patrzyłem jakiej pojemności ), w radyjku też ktoś dolutował kondensator ceramiczny, czy to już może być tym filtrem?? i jeszcze chciałem dodać ze swr byl mierzony i stoi na 1,4 (z tym wszystkim mam zasięg nadawania napewno nie większy niż 5km, odbiur jest jakieś 10km. Muszke jak rozbierałem to jest tam mikrofonik pojemnosciowy (taki malutki) no i przycisk nośki i tyle
    Pozdro
    i wszystkiego najlepsiejszego w nowym roku
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam wszystkich w nowym 2007 roku.

Cieszę się, że jesteś zainteresowany tym tematem, jednocześnie proszę o wybaczenie "gaffy", jaką popełniłem podając w ostatniej wypowiedzi mało przejrzystą informację. Zdałem sobie sprawę, już po fakcie.
    Pomyślałem, - nie wszyscy zainteresowani tym tematem są elektronikami i znają symbole czy opisy elektroniczne.
    A przecież zakłócenia nękają nie tylko tych, którzy znają temat, ale także tych, którzy mają inne zainteresowania a z zakłóceniami w RTX-ie (urządzeniu odbiorczo-nadawczym [transceiverze]) jakim w tym przypadku jest radio CB, także spotkali się i mają problem.
    Postaram się jak najbardziej dokładnie opisać temat aby skorzystali z niego wszyscy.
    Przeszukałem moje zasoby elektroniczne, wiedząc, że miałem oryginalny układ przeciwzakłóceniowy (zagranicznej firmy). Znalazłem go i teraz on posłuży jako punkt odniesienia, do wykonywania Filtru przeciwzakłóceniowego, w zależności kto jakimi dysponuje materiałami. Najważniejsze jest rozwiązanie techniczne, które doskonale pracowało z wysokoobrotowym silnikiem komutatorowym (posiadającym szczotki węglowe). Na jego podztawie mam wykonany Filtr przeciwzakłóceniowy do zasilania komputera, sprawuje się doskonale.
    Postaram jak najdokładniej opisać elementy w nim użyte, oraz gdzie poszukiwać zamienników o tych samych lub zbliżonych parametrach. Także jakich użyć pierścionków ferrytowych jeśli nie znamy symbolu ferroxydu (materiału ferrytowego z jakiego wykonany jest pierścionek).
    Jestem w trakcie opracowania graficznego i jeszcze dziś otrzymasz wszystko to co będzie potrzebne. Cierpliwości!.
    Odpowiadam na Twoje pytania: Jeśli masz w obudowie mikrofon pojemnościowy to dobrze, przy nim głębokość modulacji będzie dobra. oraz barwa głosu jest przyjemna dla ucha. Jeśli mogę zwrócić na coś uwagą odnośnie mikrofonu, nie zrozum mnie źle, nie słyszałem jak nadajesz. Ale uwaga dotyczy używania mikrofonu pojemnościowego.
    Jest on bardzo czuły i zapewne słyszałeś, także w zwykłym telefonie. Osoba mówiąca, nie zdaje sobie sprawy do jakiego mówi mikrofonu, zbliża go do ust, i wydychane powietrze w trakcie rozmowy u osoby słuchającej jest odbierane jako silny szum z chrzęszczeniem, bardzo utrudniające zrozumienie swego rozmówcy. Wyglada to tak, jakbyś nagrywał rozmowę mikrofonem pojemnościowym na łonie natury. Podmuchy wiatru powodują trzaski i szum. Dlatego reporterzy mają na mikrofonie nakładkę z gąbki, zapobiegającą temu zjawisku. Aby korespondent nie odczuwał dyskonfortru w odbiorze, mikrofon pojemnościowy trzymamy na wysokości brody. a nawet nieco poniżej w odległości około 15 cm od ust. wydychane powietrze nie oddziaływuje na mikrofon i wszystko jest OK. W mikrofonach telefonicznych oraz mikrofonach z wkładką dynamiczną w CB radio można mówić blisko, ponieważ ma on mniejszą czułość i ten efekt nie występuje.
    Jeśli chodzi o wielkość cewki, jak piszesz przypominającą tą, w Twej antenie, - to bardzo możliwe. Aby uzyskać dużą dobroć cewki stosuje się grubszy przewód i zwiększa się średnicę. Przy takiej średnicy cewki w Pifiltrze strojenie przebiega bardzo szybko z małymi różnicami pojemności regulowanej.
    W zależności od mocy TX-a (nadajnika) w CB radio kondensatory te róznią się między sobą. Przy małych mocach np. 4.W. Oba mogą być wykorzystane od zwykłych odbiorników radiowych z falami Długimi, Średniki i Krótkimi. Ma je każde radio z tymi zakresami fal. Jeśli nie masz możliwości zakupu w twoim mieście, poszukaj u znajomych, kolegów niepotrzebnych odbiorników radiowych. Jeśli masz komputer, zajrzyj na giełdy elektroniczne. Popytaj o kondensator obrotowy 2x 470pF. Te kondensatory mają między płytkami statora (części nieruchomej) i rotora (części obrotowej) bardzo małą szczelinę powietrzną, aby się nie dotykały w płutki statora osadzono maleńkie koreczki teflonowe. Do Pifiltru należy użyć tylko jedną sekcję (1x 470.pF). Stator do cewki a rotor do masy wraz z obudową. Drugi kondensator wykonać identycznie jak pierwszy.
    Przy większej mocy kondensatory muszą być już większe aby ich szczelina między płytkami była duża, aby nie następowało przebicie. Takie kondensatory miały stare, z lat 70-tych i jeszcze starsze odbiorniki radiowe jak: Stolica, Pionier, Promyk, Promyk Lux, Sarabanda, Menuet Czardasz, i wiele innych z tego czasu.
    Można znależć takie kondensatory w urządzeniach z demobilu: odbiorniki komunikacyjne, radiostacje, wojskowe, morskie małej mocy.
    Jeśli chodzi o ten dolutowany kondensator, to prawdopodobnie ktoś próbował niwelować zakłócenia, ale najczęściej zakłócenia przenoszone są przez przewody zasilające, oraz przez słabe ekranowanie i uziemienie urządzeń radiowych, - jak Ci koledzy już opisywali. Postaram się zebrać wszystko co mam na temat Pifiltru.
    Teraz uzbrój się w cierpliwość, powracam do opracowania graficznego filtru, zajrzyj tu jeszcze przed północą!
    Serdecznie pozdrawiam
    Tadeusz.

Dodano po 3 [godziny] 12 [minuty]:

ciąg dalszy.
    ciomateusz
    Poziom 14  
    witam
    dzięki za wszelkie objasnienia.
    znalazlem w domu 3 pierscienie ferytowe i nawinolem te zwoje (po 16 na Tr1, na drugim pierscieniu 12, na trzecim 20) na zdjęciu to odpowiednio ten żółty njniżej, czerwony na góże i biały w środku. kondensatory jakie znalazlem to jest 2,2uf na 250v na tym drugim większym (na zdjęiu jest po prawej) pisze 1.5J400-nie wiem co to oznacza, no i ten 3 jest 0,22uf i 2*2,3nf na 250V no i mam zapytanie do ciebie. Mianowicie czy ten 2,2uf na 250v może zostac użyty jako c1 i czy nie jes zamało zwoi na pierścieniach?? co do tego pfiltra to mam pytanie o odległość między zwojami czy ma znaczenie?? (w opisie jest przekrój drutu i średnica cewki i ilość zwoii) a o odległości nic nie jest powiedziane. Co do kondensatorów rególowanych to rozebrałem stare cyfrowe radio samochodowe i nie wiem jak one wygladaja (moze go mam ale nie wiem o tym) jeszcze jutro sie spytam w sklepie z częsciami elektronicznymi może coś takiego dostane. Aha jeszcze mam pytanie do ekranu filtra zasilania, czy mozna go wykonać z foli aluminiowej?? obwinąc całość izolacja a potem folią i znowu izolacją no i folie oczywiście do masy
    pozdro!!
  • OptexOptex
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam -

Dziękuję bardzo za odpowiedź, postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Wybacz, ale jestem trochę ''przymulony" ale szczęśliwy!. Spałem tylko dwie godziny. Nie dawał mi spokoju ten Filtr przeciwzakłóceniowy, którego schemat otrzymałeś. Jest przeciwzakłóceniowym filtrem pracującym na dwa sposoby.
    Przy zasilaniu go np. napięciem zmiennym 12V, 24V itp., wtedy pracują wszystkie jego elementy, natomiast przy zasilaniu napięciem stałym np. +12.V., czy +24.V. itd. pracuje połowicznie, reszta zwierana jest po części do masy. To mnie bolało!. Z natury jestem estetą i lubię jak coś jest przystosowane do jednej czynności i wszystkie zasoby techniczne jakie posiada wykorzystuje do tego celu. To jest tak, jak z klejem który klei wszystko i zarazem niczego w stu procentach nie skleja. Bo do sklejenia gumy potrzebne są inne właściwości, jak do papieru czy metalu. Staram się używać kleju tylko do jednego celu, do którego jest przystosowany.
    Dlatego zdrzemnąłem się trochę i po przebudzeniu rozpocząłem ponownie "archeologię elektroniczną" hi, hi, (śmieję się). Przekopałem wszystko i ..... znalazłem!. Znalazłem oryginalny filtr przeciwzakłóceniowy na napięcie stałe (SIMENSA), idealne urządzenie do montażu w pojazdach. Z zasady płytki z układami trzymam tematycznie w w kartonikach. Ale nie byłem nim zainteresowany, ponieważ nie mam samochodu, dlatego pozostawał w zasobach nieokreślonych.
    Technicznie jest bardzo podobny do tego który Ci podałem, ale ten tylko pracuje przy napięciu stałym, - to jest to!!!!.
    Obciążenie ma 1,3.A, ale to można zmienić , dając grubszy drut na pierścieniach, nic poza tym.
    Opiszę Ci go po krótce. Jest prostokątny, ma pięć komór. W pierwszej jest pierścień z uzwojeniem. (Policzę ilość zwojów i podam szczegółowo grubość drutu, jaki jest w nim użyty przy 1,3.A). w drugiej są dwa kondensatory, w trzeciej ponownie pierścień z cewką, czwartej trzy kondensatory, i w piątej ponownie cewka na pierścionku. Komory filtra zamknięte są pokrywką, tak, że całość jest zaekranowana.
    Masz już pierścionki, ten żółty jest idealny. Nawiń na niego grubszy przewód, w prawą stronę, zwój przy zwoju ile się zmieści. Sprawdzałem u siebie, wejdzie 10 zwojów, to minimalna liczba, ale przy trzech stopniach filtru, powinno wystarczyć. Takiego, jak ten żółty pierścień, poszukaj jeszcze dwie sztuki i zobaczysz złożysz go sam. Kondensatory są podobne jak w tamtym, tylko jeden jest nowy, ale dobierzemy go także z krajowych zasobów.
    Wszystko podam Ci w następnych materiałach jakie niebawem otrzymasz. Z ekranowaniem będzie nieco gorzej, tu musisz zabawić się w modelarza, folia aluminiowa nie wchodzi a rachubę.
    Podam Ci rozwiązanie które stosuję do dziś, z doskonałym skutkiem. Podpatrzone od moich starszych kolegów krótkofalowców. Kiedyś było bardzo trudno o cienką stalową blachę, a już o mosiężnej można było tylko pomarzyć. Po drugie, gruba blacha ciężko się lutuje, musi być odpowiednio pobielona cyną, aby można było wycięte części polutować.
    Na początek rysuję na papierze części z których ma być wykonana obudowa, potem te narysowane elementy przenoszę na tekturę i wycinam je. Z tak wyciętych tekturowych elementów składam model przyszłej obudowy, teraz jeszcze mogę wykonać korekcję, jeśli coś by nie pasowało. Jeśli jest wszystko OK, rozkładam je i one są wzorcem do wykonania z blachy.
    Nasuwa się pytanie, ale skąd wziąć taką dobrze pobieloną cyną, niegrubą blachę, z której można wyciąć elementy a następnie polutować w całość???. Taka blacha jest bardzo blisko Ciebie i możesz ją kupić za grosze. Idź do sklepu "Gospodarstwa domowego" lub innego, gdzie możesz kupić najzwyklejszą dużą blachę do ciasta. Ale sprawdź, aby jej powierzchnia była srebrzyście błyszcząca, taka blacha jest pobielona cyną, nie jest zbyt gruba, łatwo się z niej wycina elementy, a lutowanie ich - to prawdziwa poezja. Blacha poszarzała czy matowa i szarym odcieniu nie wchodzi w rachubę, ponieważ jest albo zatłuszczona, albo nienależycie pobielona. Wyjdzie Ci obudowa jak fabryczna. Na koniec zewnętrzne jej kanty lekko obrobisz drobnym pilniczkiem i wszystko będzie dobrze. Sam stosuję tą metodę i obudowy są doskonałe. Blacha jest tak cienka, że możesz ją wycinać zwykłymi nożycami, ale ostrzegam!, nie krawieckimi mamy!. To się może dla ciebie nie dobrze skończyć! hi, hi,.
    Rozebrałem go na części i wykonam dokumentację wszystkich elementów.
    Aby ułatwić Ci pracę, a także innym kolegom, których interesuje taki filtr, postaram się wykonać model elementów z tektury w oryginalnych wymiarach, które także podam, aby był bardziej przejrzysty i zrozumiały w składaniu.
    Płytka drukowana jest standardowa z otworkami, To następna trudność do pokonania.
    Nie każdy ma możliwości wiercenia tak małych otworków, to w wielu przypadkach było powodem zniechęcenia mniej zaawansowanych konstruktorów układów elektronicznych.
    Ja osobiście już dawno nie stosuje tej metody. Stosuję druk powierzchniowy bez otworków, jest o wiele praktyczniejszy w montażu.
    Zaprojektuję płytkę filtru na tym druku, aby każdy mógł go wykonać.
    Jeśli chodzi o kondensatory obrotowe, to nie szukaj ich w odbiornikach cyfrowych, po pierwsze szkoda rozbierać taki sprzęt, a po drugie tam mogą być jedynie bardzo malutkie i delikatne kondensatory, nie jestem w temacie tak nowoczesnego sprzętu. Musisz poszukać w starszego typu odbiornikach. Ludzie teraz wyrzucają niepotrzebne radia, musisz tylko pytać, na pewno dostaniesz.
    Ten kondensator 2,2uF /250 V, jest odpowiednikiem tego ostatniego (C3 w nowym filtrze na stałe napięcie). Masz ten najważniejszy, reszta to przeciwzakłóceniowe w z starego monitora komputera czy odbiornika kolorowego TV.
    Powracając do cewki Pifiltru, bardzo słusznie zauważyłeś. Ma to duże znaczenie, dlatego po jej wykonaniu, delikatnie rozciągnij ją, aby zwoje się nie dotykały, nie bardziej. Kondensatory zamontuj na tej szerokości, aby końce cewki, oczyszczone i pobielone cyną dotykały punktów lutowniczych statorów (części nieruchomej sekcji kondensatorów).
    Cewka musi swobodnie być umiejscowiona między agregatami kondensatorów strojeniowych. Przy tak grubym uzwojeniu będzie stabilna.
    Nie martw się, jeśli czas pozwoli wykonam taki schemat montażowy Pifiltru aby ułatwić zrozumienie tematu. Sfotografuję go i otrzymasz.
    Wracam do opracowania graficznego nowego filtru przeciwzakłóceniowego (SIMENS-a). Ten już pozostanie jako docelowy!.
    Serdecznie pozdrawiam.
    Tadeusz.
    dynanometr
    Poziom 9  
    Mam pytanie może takie głupie, ale czy wejście do filtra podłącza sie od strony zasilania a wyjście na radio, czy odwrotnie wyjśćie na zasilanie a wejście na radio.
    A jeszcze 1 włączyłem w układ filtr telefoniczny od neostrady, bardzo ładnie wyciął zakłucenia z alternatora. Problemem tylko było to, że wciśnięcie nośnej powodowało to, że sygnał nie szedł na maxa tylko do połowy, tylko 2 waty. Fota gdzieś była, ale admin jak przenosił temat, to zapomniał wrzucić.
    ciomateusz
    Poziom 14  
    Witam
    Dzięki za wszystko i czekam na ten filtr simensa.
    Mam jeszcze pytanie, czy cewkę mogę wykonać z drutu izolowanego??(nie trza by było się martwić o dotykanie zwojów), ten kondensator to jest to to czym się zmienia fale w odbiorniku??,
    A co do pytania "dynamometra" to do wejścia podłączasz zasilanie a do wyjścia odbiornik. Jak byś mógł, to podziel się informacją (zdjęciami, co tam masz) na temat tego filtra telefonicznego.
    Pozdro
    lesnick
    Poziom 10  
    przeglądałem forum i dostosowałem techniki wyszukania zrodła zakluceń wystepujacych w moim CB. Okazalo sie ze szumi alternator, sygnał zakłócajacy przenika przez dobrze zestrojoną antene. Podlaczylem kondensator elektrolityczny 4700 uF 50V do przewodu ( jest to cienki przewód - 1mm^2 obok dwóch grubych prądowych) na którym napiecie pokazywało sie dopiero po uruchomieniu silnika. Radio przestało szumieć aż miło. Problem w tym że kondensator ten powoduje skoki napiecia bądż nateżenia prądu (nie wiem dokładnie bo sprawdzałem żaróweczką która bardzo jasno świecila i zaczynała mrugać jak podlaczyłem kondensator) i w efekcie brak ładowania akumulatora. Moje pytanko jaki filtr mam zastosowac (moze inny kondensator).

P.S. Nie chce narazie wymieniac szczotek bo alternator bez kondensatora ładuje OK. No chyba że to ewidentnie wina szczotek to nie bede bawil sie z filtrami.

pozdrawiam i dziekuje za odpowiedź [/youtube]
    ciomateusz
    Poziom 14  
    witam jeszcze raz
    pogzebalem troche w rupieciach i znalazlem taki oto kondensator Zakłócenia w radiotelefonach po włączeniu silnika itp...
    czy to o taki chodziło??
    i czy potrzebuje jeszcze jeden (w tym są dwa kondensaory połaczone jedną okładziną)??
    a co do pytania "lesnick'a" to wydaje mi sie że ten kondensator jest uszkodzony ale nie jestem pewien (kondensatory nie zwierają do siebie biegónów z czystej teori są rozwarciem dla obwodu) jesli sie myle to mnie poprawcie, ja osobiście czekam na opis filtra Pana Swadzyniaka Tadeusza - wydaje mi sie ze ten człowiek zna sie na zeczy i mam nadzieje ze mi pomoże i wreszcie bende mugl pouzywac swojego CB w 100% bo jak narazie to jest prawie bez zaklucen no ale i prawie bez nadawania (stwierdzilem ze jest okolo 3km) (odbiór jest jakieś 10km) mysle ze to jest wina anteny i po wykonaniu tego pfiltra będzie dobze
    wielkie dzieki dla Swadzyniaka Tadeusza aha jeszcze mam pytanie bo rozebralem stary zasilacz komputerowy (z niego pochodzą te feryty) czy moge wykonac obudowe filtra z obudowy zasilacza komputerowego??
    jeszcze raz dzięki
    Pozdro!!
    Pozdro!!
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich zainteresowanych -

Nie martwcie się, schemat już gotowy. Bardzo dokładnie zapoznajcie się z materiałem, tam wszystko jest podane. Z lewej strony "plus" i "minus" 12.V. oznacza zasilanie z instalacji pojazdu. po prawej stronie na wyjściu filtra widnieje opis RTX. ( w slangu krótkofalarskim oznacza urządzenie radio-nadawcze) w tym przypadku CB radio. Sam filtr musi być wpięty bardzo blisko radia, aby na odcinek przewodu między wyjściem filtru a radiem nie indukowały się zakłócenia. Bardzo serdecznie dziękuję za zainteresowanie, i postaram się krok po kroku objaśnić budowę tego urządzenia, aby każdy, nawet najmniej wtajemniczony w elektronikę użytkownik CB radia mógł samodzielnie go wykonać. Wierzcie mi!, to wcale nie jest trudne. Bardzo dokładnie przekażę całą wiedzę odnoście tego filtru oraz Pifiltru dopasowującego antenę. Pytacie się koledzy o kondensatory obrotowe i o wielkość cewki oraz materiał z jakiego ma być wykonana.
    Już mam materiały na stole. Kondensatory są mniejszego typu. Ten, jaki widnieje na zjęciu kolegi też byłby bardzo dobry, tylko musiałby być jeszcze jeden taki sam.
    Teraz zakończę objaśnianie, wysyłam opis filtru przeciwzakłóćeniowego, za pół godziny otrzymacie materiały fotograficzne do budowy Pifiltru . Pokazane są kondensatory obrotowe, nawet gałki pasują na pokrętła. Kondensatory te mają po dwie sekcje. Większą 380.pF i mniejszą 320. pF. Do Pifiltru będzie wykorzystana większa sekcja (380.pF). Nie miałem innych o pojemności 470.pF, ale tu tolerancja może być uwzględniona. Natomiast zwiększyłem dobroć cewki, wykonując ją z drutu miedzianego w emalii, może także być zwykły miedziany drut o grubości 2. mm. nawijając ją na pręcie grubości 20. mm. Pokazana jest na fotografii.
    Będę tak, jak Filtr przeciwzakłóceniowy, wykonywał krok po kroku montaż a wszystko w postaci dokumentacji będziecie otrzymywali w postach. To bardzo ułatwi skonstruowanie obu tych urządzeń.
    Na razie urywam się na około pół godziny, może nieco więcej, aby jeszcze dziś mogliście zapoznać się z budową Pifiltru. Sam wiem z doświadczenia, że przed zaśnięciem rozmyślam o tym co chce się wykonać, kiedy widzi się elementy, nachodzą wtedy różne ciekawe pomysły.
    Potem powrócę i odpowiem na dalsze pytania.
    Trzymajcie się ciepło!
    Tadeusz.

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Serdecznie pozdrawiam wszystkich -

Odpowiadam na zapytania kolegi "ciomateusza". W twoim przypadku sprawdził bym współczynnik fali odbitej (SWR-em), jeśli nie masz, poproś kolegów aby Ci sprawdzili antenę oraz połączenie na wtyczce. A także połączenie na wtyczce przy radyjku. Z doświadczenia wiem, że te nowe wtyczki, montuje się inaczej jak wtyczki typu BNC używane w urządzeniach elektronicznych. W przypadkach problemu z anteną, kiedy kolega nie posiadał miernika fali stojącej, pierwsze co robiłem, to sprawdzałem wtyczkę czy jest prawidłowo zarobiony kabel.
    Przesyłam ci rysunek.

Zarobiony kabel, jak na rysunku, powinien mieć bardzo dokładnie zawinięty oplot na zewnątrz kabla. Musi on być błyszczący o miedzianym połysku. Oplot zszarzały, czy nawet o lekko czaro -zielonkawej barwie wskazuje, że działała na niego wilgoć, - tworzyła się na nim patyna (warstwa tlenków), które skutecznie potrafią odizolować ekran od obudowy wtyczki, która w radiach CB nie jest lutowana , a nakręcana na kabel, wcina się w oplot ekranu. Jeśli nawet ekran kabla jest czysty przy montażu, już po niedługim czasie miedziany ekran zaczyna ciemnieć, a potem czernieć. Wilgoć wchodzi do środka wtyczki i z czasem styk ekranu z obudową wtyczki staje się utrudniony. Przy niedostatecznym styku ekranu, antena "szaleje", a łączność staje się niemożliwa. SWR powyżej 1,5 ..1,7. Wystarczyło odciąć kawałeczek kabla i odcinając ochronną powłokę kabla, ekran wywinąć, jak na rysunku powyżej, odciąć kawałek izolacji aby odsłonić środkową żyłę, wprowadzić ją w otworek bolca wtyczki. Bardzo mocno nakręcać w prawo, aż gwint oprawy wtyczki wetnie się na odpowiednią głębokość. Resztki oplotu wyglądają poza wtyczkę. Natomiast środkowy przewód powinien wystawać z bolca wtyczki. Aby go polutować wpuszczamy kroplę topiku (tj. kilku grudek kalafonii rozpuszczonej w denaturacie) tak wykonany topik jest gęstawy i lepki. Kropla wpuszczona do środka bolca w którym jest środkowa żyła, spowoduje bardzo łatwe pobielenie miedzianej żyły i mosiężnego golca wtyczki. Teraz lutownicą, najlepiej pistoletową pobrać kropelkę cyny i podgrzewając bolec, poczekać aż uzyska odpowiednią temperaturę i kropelka sama spłynie do środka bolca doskonale łącząc wszystko.

Teraz, aby zabezpieczyć kabel przed wilgocią, należy taśmą samowulkanizacyjną owijać kabel. Należy tę czynność wykonać we dwoje, gdyż jeden musi trzymać kabel z wtyczką, a drugi taśmować. Taśma gumowa ma ciekawe właściwości. Na zwoju jest gruba, ale kiedy się ją naciągnie i tak naciągniętą owinie kabel, od razu skleja się. Robi to tak skutecznie, że oderwanie nie jest możliwe. Wtyczkę w domu należy zaizolować tak, jak to pokazuje rysunek powyżej, Natomiast wtyczkę przy antenie tak samo sprawdzić!, jeśli jest ekran sczerniały, odciąć kawałek i zarobić na nowo, tak jak przy radiu, z tym, że po skręceniu

zataśmowąć wtyczkę i gniazdo anteny taśmą wulkanizacyjną. Po tak wykonanym zabiegu będziesz pewien, że nawet obfity deszcz nie zaszkodzi połączeniu na długie miesiące, a nawet lata, chyba że uszkodzi się antena, ale to całkiem inna kwestia. Jeśli jeszcze będą problemy , przy pomocy kolegów zestrój antenę ponownie, i sprawdź SWR. Jeśli Twoja antena nie daje się zestroić, bo i takie przypadki miałem w swej praktyce. Musisz zrobić Filtr typu PI do zestrojenia anteny. Przy jego pomocy nie ma takiej anteny, która w środkowym pasmie CB (kanał 20), nie zestroiła się na 1,1. Jest to tak proste urządzenie w wykonaniu, że bez trudu je wykonasz. Śledź posty, a kolejne fragmenty opisu "Filtru przeciwzakłóceniowego" oraz "Filtru typu PI do dopasowania anteny" będą się ukazywać. Nie wiem teraz czy obudowa od zasilacza ma być do Filtru typu PI, do strojenia anteny, czy do "Filtru przeciwzakłóceniowego''. Odpowiadam do Filtru typu PI, tak, do przeciwzakłóceniowego - nie, ponieważ będzie on wysoki na 4.cm długi na 20. cm, i szeroki na 5,5. cm.

Odpowiadając koledze odnośnie filtru telefonicznego, nie jest to filtr przeciwzakłóceniowy, a filtr separujący ( pasmowo zaporowy zabezpiecza łącze telefoniczne), by sygnał internetu nie wpływał na rozmowy telefoniczne. Bez niego , przy włączonym internecie nie można było by prowadzić rozmów telefonicznych. Nie należy go nigdzie używać, ponieważ został on skonstruowany do określonego celu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę dobrej nocy !.

Tadeusz.

Dodano po 13 [minuty]:

zamiast stroić antenę miernikiem SWR można inaczej. Zajrzyj...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic658465.html
    ciomateusz
    Poziom 14  
    Witam
    dzięki za objasnienia ale mam pewne wątpliwości
    po 1 jeśli antena by nie lączyla to wydaje sie mi że i odbioru by nie bylo a odbiór jest tylko nadawanie słabe. po 2 kondensator moj ma 2 takie same sekcje i dla tego sie chcialem zapytac czy nie dalo by sie na tym jednym-podwojnym kondensatoze zrobic tego filtra. Filtr ten wykonam jak tylko pozbieram częsci aha obudowe chciałem wykonać z obudowy zasilacza komputerowego a nie uzyc jej (chciałem wyciąc i zrobić 2 mniejsze do pfiltru i filtru na zasilanie) chcialem tylko wiedzieć czy blacha sie nada??
    wielkie dzięki za wstawke i cala prace
    Pozdro!!
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam -

Dziękuję serdecznie za post.
    Już Ci wyjaśniam. Radio CB odbierać może nawet na kawałku kabla, na bliskie odległości. Natomiast nadajnik radia CB musi być odpowiednio dostrojony z anteną, w przeciwnym razie, moc która ma być wypromieniowana w eter i odbierana przez korespondentów, jest silnie tłumiona w niedopasowanej lub uszkodzonej antenie. Powraca do stopnia końcowego nadajnika i odkłada się na tranzystorze mocy, powodując jego nadmierne grzanie, a nawet może dojść do uszkodzenia tranzystora mocy.
    Sprawdź SWR, jeśli będzie przekraczał 1,3, sprawdź kabel jak Ci pisałem. Twój kondensator ma dwie sekcje, ale obracają się one na jednej osi i zawsze na obu będziesz miał jednakową pojemność, tymczasem w Filtrze typu PI musisz zmieniać pojemność niezależnie. Tak więc muszą być dwa kondensatory. Mogą się różnić nieznacznie pojemnościami. Jak masz możliwości, poszukaj u znajomych czy kolegów starego radia, tam znajdziesz drugiego.
    Jeśli chodzi o blachę, mam taką także, ale czy nie łatwiej przycinać cieńszą. Twoja od zasilacza jest za gruba aby ciąć ją zwykłymi nożycami. A jeśli by nawet przycinać ją nożycami blacharskimi to pognie się w trakcie przycinania, a już o lutowaniu nie ma mowy. Musi być skręcana.To już następny problem, ponieważ musi ona być bardzo stabilna.
    Zresztą dziś się przekonasz, gdyż jestem w trakcie opracowania płytki drukowanej do Filtru przeciwzakłóceniowego (SIMENS-a). która będzie także tworzyła dno filtru. Powinienem zdążyć przed północą.
    Płytka oraz ścianki filtru wraz przegrodami będą w naturalnej wielkości.
    Do Filtru typu PI powrócę po zakończeniu tych materiałów, aby oba te urządzenia nie myliły się.
    Serdecznie pozdrawiam
    Tadeusz.

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:
    AdamMokotów
    Poziom 1  
    a może tak założyć "obrączki" ferrydowe w samym radiu na wejściu anteny i przewodach zasilających?
    ciomateusz
    Poziom 14  
    witam
    dzięki za wyjasnienia kolego
    A jak by tak pocynować ten oplot i dopiero wtedy zakręcić do radyjka (miedz nie będzie sie utleniała)i jeszcze jedno bo w tych obrotowych kondensatorach sa dwa może by tak wykozystać obydwa jako jeden przez co zwiększy się ich pojemność?? no i jeszcze jedno czy można do wykonania cewki do pifiltra uzyc drótu o mniejszej średnicy??
    no i to by bylo na tyle
    pozdro
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich -

Odpowiadam na post Adama z Mokotowa:
    Pierścionki ferrytowe na kablu antenowym nie usuną zakłóceń, ponieważ przenikają one przez przewody zasilające, i w przypadku zastosowania pierścionka ferrytowego na przewodach też może ich nie usunąć, ponieważ źródło zakłóceń jest bardzo silne i musi to być odpowiednia "pułąpka" indukcyjno-pojemnościowa zamknięta w ekranowanej komorze zwartej do masy.
    Firma SIMENS wykonała ten Filtr z pięcioma komorami , tj. kombinacja przewodów nawiniętych na pierścienie i pojemności odseparowanych od siebie. Im członów filtru jest więcej, tym jest skuteczniejszy.
    Nie wiem w jakim urządzeniu prądu stałego on pracował, ponieważ otrzymałem płytę z częścią obudowy urządzenia z której wywnioskowałem producenta. Na tej płycie zamontowany był także filtr w metalowej obudowie, ale nie chciałem przekazywać jego danych w oryginale, ponieważ byłby duży kłopot z wykonaniem obudowy, oraz płytką drukowaną, o czy już wspominałem w poprzednich postach. Jeśli z tyloma komorami spełniał swoją rolę w tamtym urządzeniu, to jego parametry były na odpowiednim poziomie.
    Przekazuję dalszą dokumentację filtru przeciwzakłóceniowego (SIMENS). W "2" numerze opisuję wymiary komór oraz osadzenie elementów na płytce z drukiem powierzchniowym, (bez otworków).
    Jeśli będziesz miał zapytania odnośnie tego tematu - serdecznie zapraszam, chętnie odpowiem.
    Serdecznie dziękuję Adamie za post z zapytaniem i serdecznie pozdrawiam Mokotów.
    Trzymaj się ciepło

Tadeusz.

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Ponownie serdecznie witam wszystkich -
    Odpowiadam na post "ciomateusza":
    Wiesz!, także myślałem o pobieleniu cyną oplotu, ale po wyłożeniu go na powłokę kabla, mógłby stać się za gruby i trudno było by wkręcić na niego kołnierz wtyczki. Ale jest inne wyjście, aby temu zaradzić!
    Zarób na nowo kabel odcinając kawałek zaśniedziałego, wywiń czysty oplot ekranu kabla, jak pokazywałem Ci na pierwszym rysunku, przytnij izolację środkowej żyły aby było ją widać na około 10. mm, włóż żyłe do bolca i całość nakręcaj na oplot kabla. kiedy już dokręcisz do oporu, utnij wystający drut środkowej żyły równo z bolcem wlej tak kroplę topiku, o czym już Ci pisałem i polutuj.
    Jeśli nie masz pod ręką taśmy samowulkanizacyjnej , a musisz zabezpieczyć przed wilgocią szczelinę między kablem a wtyczką, skąd wystają jeszcze resztki oplotu. Należy zastosować inne dostępne środki.
    Należy wykorzystać materiał gumowy o dużej rozciągliwości, który pocięty na paski około 3. cm, przy taśmowaniu naciągając go jak tylko można, ale z czuciem aby nie pękł, dokładnie uszczelni kabel i wtyczkę.
    Do tak delikatnych materiałów z gumy można zaliczyć balony karnawałowe, dostępne w kiosku oraz inne baloniki, które także są w kiosku, ale nie będę o nich wspominał na forum. Tamten balonik po obcięciu przodu i tyłu oraz przecięciu go wzdłuż, da dwa prostokąty materiału. Na wtyczkę przy radiu wystarczy jeden, a przy antenie z drugiego kawałka spokojnie uda ci się zataśmować całą wtyczkę, tak że wilgoć nie dostanie się do środka.
    Aby guma się nie rozwinęła, całość jej nawinięcia otaśmujemy barwną taśmą samoprzylepną, będzie to wygladało bardzo estetycznie. Tylko jedna uwaga!, zrób to bardzo dokładnie, a przez długi czas nie będziesz musiał niczego poprawiać.
    Może moje porady wydadzą się pocieszne, ale kiedy ja pierwszy raz zakładałem antenę do krótkofalarskiego odbiornika nasłuchowego, nie było takich materiałów, jak dziś. Dlatego staraliśmy się wykorzystywać wszystkie możliwe rozwiązania i okazywały się doskonałe.
    W myśl maksymy: "Potrzeba jest matką wynalazków".
    Jeśli chodzi o kondensator obrotowy, to na jego obudowie jest wyciśnięty napis mówiący o pojemności obu sekcji, z fotografii mogłem wywnioskować, że obie sekcje są równe to napis będzie (2x ..... pF).
    Połączenie obydwu dałoby za dużą pojemność. Do Pifiltru potrzeba dwóch kondensatorów o około 380 do 470.pF. Z Twojego wystarczy jedna sekcja.
    Można zmienić grubość cewki ale w niedużych granicach, ponieważ cewka choć będzie przylutowana do płytki drukowanej, czy może być także do samego styku w agregacie kondensatora o dużych wymiarach (takich jak Twój).
    Musi ona jednak być mechanicznie bardzo stabilna. Natomiast nie musi ona być w emalii, jak na fotografi. Akurat miałem takiej grubości przewód miedziany. Jeśli masz możliwość zdobycia zwykłego, grubego drutu miedzianego, jedną stroną przywiąż go, i naciągając go dokładnie wyczyść do połysku papierem ściernym, a potem nawiń z niego cewkę, będzie dobra.
    Kiedy przekażę materiały o wymiarach obudowy Filtru (SIMENS-a), nauczę Cię oraz zainteresowanych kolegów tematem, wykonywania płytek drukowanych domowym sposobem, aby wyglądały na profesionalne.
    Na podztawie wykonywania płytki do filtru przeciwzakłóceniowego.
    Sam stwierdzisz, że potrafisz wykonać ją na wysokim poziomie.
    Serdecznie dziękuję za zapytania.
    Trzymaj się ciepło!
    Tadeusz.
    krzysztof_077
    Poziom 9  
    Kurcze dwa dni temu podlaczylem wzmacniacz do samochodu i cb nie da sie sluchac. Tylko przy wlaczonym wzmacniaczu. Czy zwoje, kregi badz inne rzeczy pomoga, a jezeli tak to gdzie je ulokowac?

Wzmacniacz jest podpiety bezposrednio do aku - naturalnie.

Ktos pomoże?
    ciomateusz
    Poziom 14  
    Witam
    i kolejny raz dzieki za objasnienie na moim kondensatoze pisze: u2p50k i nie wiem co to oznacza i czy wogule sie nada jak bys mugl to wyjasnij mi ile to jest pojemności.
    czekam na dalse twoje materiały i z góry dziękuje
    pozdro
    dynanometr
    Poziom 9  
    tadeusz czy płytka laminatowa do wytrawienia ma być dwustronna?(tzn czy ma być pokryta miedzią z 2 stron?) i wytrawiona tylko z 1?
    bo nie bardzo rozumie piszesz że do tej niewytrawionej zostaną przylutowane jakieś ścianki . (tzn że te elementy mają byś jeszce czymś osłoniete ? )
    jak powiercić te otwory na tej płytce?
    czy pierścienie ferrytowe ze starego zasilacza komputerowego sie nadadzą?
    masz może foto tego filtra:D?
    dzieki i pozdrawiam
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam wszystkich -
    Odpowiadam Krzysztofowi - 007:
    Drogi kolego bardzo Cię przepraszam , ale bardzo niejasno opiałeś swe problemy. Napisz mi, co to jest za wzmacniacz, czy wzmacniacz mocy do CB radia, czy wzmacniacz Audio, do kolumn w samochodzie?.
    Napisz dlaczego nie da się słuchać, jakie są objawy utrudnienia odbioru radia CB?
    Podaj więcej szczegółów, a postaram Ci się na to coś poradzić.
    Serdecznie pozdrawiam
    Tadeusz.

Dodano po 10 [minuty]:

Dodano po 33 [minuty]:

Ponownie witam bardzo serdecznie wszystkich zainteresowanych.
    Odpowiadam "ciomateuszowi":
    Udało mi się wykonać "eksponat poglądowy dla Ciebie. Nie miałem wtyczki antenowej od CB radia, to wykonałem na złączce BNC. Nie chodzi tu o typ połączenia, ale o samo wykonanie uszczelnienia.
    Z balonika wyciąłem paski około 3 cm, i mocno nawinąłem na złącze.
    Sam zobacz, jak dokładnie przylega ta " nowoczesna taśma ", hai ,hai (śmieję się).
    Wiesz!, nie spotkałem się jeszcze z takim oznaczeniem, ale zrobimy to inaczej, postaraj się zmierzyć , tak w przybliżeniu wielkość statora (części nieruchomej kondensatora - długość i szerokość i policz ile on ma płytek, to w przybliżeniu da nam orientacyjną pojemność. Z fotografii wygląda mi na duży, taki jak w bardzo starych radiach, gdzie obie sekcje miały prawie równe pojemności, gdzieś około 470 pF. To byłby dobry. Zanim skończę redagować materiały o filtrze przeciwzakłóceniowym, Ty rozejrzyj się jeszcze za podobnym kondensatorem.
    Dziękuję za post z zapytaniami i serdecznie pozdrawiam.
    Trzymaj się ciepło - pozdrowienia dla Krosna.
    Tadeusz.

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Jestem ponownie i odpowiadam koledze z Lublina:

Drogi kolego!, W pierwszym numerze opisu filtru przeciwzakłóceniowego, pokazałem obie strony płytki drukowanej. Jeśli możesz wybierać odnośnie laminatu obustronnego, grubszy czy cieńszy to w tym wypadku lepiej zastosować obustronny grubszy, będzie bardziej stabilny. Nie martw się.
    Wszystko będzie opisane w najdrobniejszych szczegółach poparte materiałami graficznymi (rysunkami) oraz fotograficznymi. Ale jeśli już będziesz miał wszystkie materiały do tego urządzenia, zawsze możesz się zapytać w poście, - nie widzę problemu.
    Codziennie opracowuję jedną stronę, dbając o estetykę i szczegóły. Program graficzny w dużym stopniu ułatwia mi to zadanie.
    Następny numer zawierać będzie dużo szczegółów odnośnie wykonania wyjściowych i wejściowych układów połączeń do przewodów. Następnie cały etap wykonania ścieżek drukowanych metodą powierzchniową (bez otworków w płytce).
    Po jej wykonaniu, następny etap to montaż ścianek szczytowych z blachy i lutowanie ich do płytki drukowanej, tak, że całość stanie się bardzo sztywna i stabilna.
    Odrobinkę cierpliwości!, wszystko ukaże się na Twoim ekranie komputera, i jeśli będziesz postępował zgodnie z informacjami tu zawartymi, wykonasz filtr, który nie będzie różnił się od fabrycznego.
    Ja ze swej strony także buduję ten filtr i każdy detal ujrzysz na fotografii. Mam w tym kierunku doświadczenie i chciał bym, aby wykonany przez Was samych filtr, przynosił satysfakcję oraz zadowalająco pracował!.
    Moja rada jest taka!
    Na dole po prawej stronie są cyfry 1.2.3.4.5.6.7.8.9.10 to są strony, "kliknij" na "9", to strona na której zaczął się temat. Odszukaj początek postów o nim. Tam także znajdziesz schemat i czytając po kolei posty o filtrze, ściągaj je do swego komputera, będziesz miał wszystkie materiały, które już się ukazały. Kiedy dojdziesz do samego dołu, "kliknij" "następna" i wskoczy Ci 10 strona na której obecnie jesteśmy. Ale radzę pośpieszyć się, bo jeśli wszystko będzie przebiegać w takim tempie, to niebawem znajdziemy się na 11 stronie.
    Oryginalny filtr miał płytkę tradycyjną, z otworkami. Ja już od lat nie stosuję tej pracochłonnej metody. I wiem z doświadczenia, że trudność wykonywania otworków w płytkach , zniechęciła niejednego początkującego elektronika. Wykonuję wszystkie układy na druku powierzchniowym, tak, że i to urządzenie będzie na tym druku. Nie trzeba wiercić żadnych otworków w płytce, a punkty widniejące obok elementów - są znacznikami, wskazującymi, w którym miejscu będzie przylutowany element.
    Oczywiście! pierścienie będą doskonałe!, Takie pierścienie są także na płycie monitora.
    Serdecznie pozdrawiam dziękuję za post z zapytaniami.
    Trzymaj się ciepło i pozdrowienia dla Lublina.
    Tadeusz.
    ciomateusz
    Poziom 14  
    Witam
    mam następne pyania do ciebie i jak zwykle z góry dzieki zawyjasnienia i czekam na opis tego pi filtra (bo w moim przypadku wydaje mi sie ze to pomoże).
    Niestety ten kondensator na zdjęciu jest chyba uszkodzony bo jak dotkne mierniikiem obydwuch biegónów to pokazuje zwarcie ( a kondensatory raczej tak nie dzialają:D) jesli sie myle to mnie popraw. Zdobylem dzisiaj radyjko i popatrzylem do niego tam byl taki malutki kondensatorek o wielkości 1cm^3 (to radjo bylo prawie przenośnym radjem) czy taki kondensator też może być?? a jesli ten duży sie okaze zły to postaram sie załatwić jeszcze taki jenden aha jeszcze jedno mam drót na cewke o polu przekrooju 6mm^2 z tego by wynikało ze srednica to nie cale 2mm czy sie nada??
    jak zwykle dzięki i pozdro!!
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Serdecznie witam Mateuszu -

Widzę że pilnujesz tematu hi!,hi!. Wyśledziłeś mnie i opłacało się.
    Odpowiadam, kondensator jest tak duży, ze zwarcie można zlokalizować. Sprawdź, dokładnie czy płytka rotora (części ruchomej) nie dotyka statora (części nieruchomej). Przy powolnym pokręcaniu sprawdzaj czy nie czujesz jakby gdzieś coś ocierało.
    Pamiętaj rotor jest zawsze połączony z masą, także z metalowymi częściami obudowy kondensatora, natomiast statory obu sekcji są na takich izolatorkach. Zrób tak, ja się kiedyś uczyłem sprawdzania kondensatora obrotowego, czy jest sprawny.
    Bateryjka z obwodem w którym jest żaróweczka jeśli przewody zwierasz, żaróweczka świeci się!. Teraz jeden z przewodów lutujesz do punktu który jest połączony z masą - to rotor..
    Drugi przewód podłączysz do punktu lutowniczego odizolowanego od reszty - statora. Teraz bardzo powoli pokręcaj ośką kondensatora do końca i obserwuj żarówkę. Jeśli nie zaświeci się to ta sekcja jest dobra. Teraz przelutuj przewód na stator drugiej sekcji i wykonaj czynność jak poprzednio. Nawet jeśli na jednej było by zwarcie to i tak tylko jedną sekcję wykorzystujemy do PI-filtra.
    Nie martw się, PI-filtr dostroi Ci antenę. Krótkofalowcy do dzisiaj stosuja to urządzenie, w slangu krótkofalarskim zwane "Skrzynką antenową" lub "Maczerem".
    Ten malutki kondensator nie nadaje się. Cieszę się że masz drut na cewkę, jest doskonały!. Teraz go dokładnie oszlifuj papierem ściernym bardzo drobnym, potem na jakimś pręcie czy rurce powolutku nawijaj zwój blisko zwoju.
    Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu wspaniałych pomysłów,
    Dobrej nocy.
    Tadeusz.
    krzysztof_077
    Poziom 9  
    Witam i dziekuje za zainteresowanie,

Jest to wzmacniacz audio do glosnikow, moc max 500 W Blaupunkta, W momencie wlaczenia radia samochodowego i zarazem tegoz wzmacniacza, skala w radiu cb podskakuje o 1 lub 2 kreseczki a z glosnika mozna "obserwowac" prace silnika. Kazde jedno nacisniecie na pedal gazu powoduje "wycie " radyjka.
    Dzieje sie to tylko i wylacznie przy wlaczonym wzmacniaczu. Bez niego radio dziala bez zarzutow.

Pozdrawiam!
    ciomateusz
    Poziom 14  
    Witam
    dzieki za kolejne wyjaśnienia
    mam pytanie czy drót na cewke moze zostać w izolacji (odizolowal bym tylko ostatnie zowje) wtedy nie bylo by problemów z dotykaniem sie zwoii. A i jeszcze chciałem się zapytać czego ten kondensator sie nie ndadaje?? dolanczam jego zdjecie oto ono
    jesli sie nie nada to bende dalej szukal.
    a i jeszce jedno Mógl byś wyjaśnić mi jak dobrać odczep i zestroić antene tym filtrem (trzeba rególować długość anteny??) następne moje pytanie to czy ten filtr (pi) wycina jakieś zakłucenia czy tylko dostraja antene?? A co do tego dużego kondensatora sprubuje go naprawić. Mam jeszcze pytanie co do kondensatorów do filtra przeciwzakłuceniowego czy muszą być aż na takie duże napięcie??
    tak sobie patrze na te wzory plytek co podaleś i widze ze chyba zrobiłeś błąd w tej plytce (zwarłeś + i - pierścieniem) jesli sie myle to mnie popraw ale skoro kondensator jest przylutowany do jednej i drugiej ścieżki to przewód na ferycie powinien być wpięty szeregowo na + a u ciebie jes tak samo wpięty jak kondensator
    Pozdro!!
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    E R R A T A !.
    Szanowni koledzy -
    Do materiałów "Filtr przeciwzakłóceniowy (SIMENS-a) wkradł się poważny błąd w schemacie druku powierzchniowego. Bardzo serdecznie dziękuję koledze Mateuszowi za zwrócenie mi uwagi, dzięki czemu zaraz skorygowałem, wycofując błędną grafikę, i zastąpiłem ją już nową bez błędu.
    Bardzo serdecznie wszystkich za to przepraszam.
    Z wyrazami szacunku
    Tadeusz.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 2 [godziny] 18 [minuty]:

Serdecznie witam wszystkich -

Odpowiadam na post Mateusza -

Bardzo Ci dziękuję za zwrócenie mi uwagi na błąd, bardzo się cieszę, że jesteś czujny. Dwie noce z rzędu opracowywałem materiały i byłem tak potwornie zmęczony, że popełniłem gafę,publikując materiał który w 100% nie był sprawdzony, ale dzięki Tobie szybko dało się to naprawić i materiały już są w porządku.
    Mateuszu drogi - cewka będzie bardzo sztywna, na pewno zwoje nie będą się dotykać. Przy tej grubości cewki, nawet przy rozciąganiu jej nieco po nawinięciu, silnie sprężynowała. A jeszcze licz się z tym, że musisz wykonać na sześciu zwojach miejsca pobielone cyną na odczepy. Zwróć uwagę na moją cewkę, kiedy pobielałem cyną te miejsca, emalia odporna na temperaturę w tych miejscach oderwała się. Kiedy będziesz pobielał cyną te miejsca, temperatura stopi izolację i nieciekawie będzie to wyglądało.
    Wracając do tego miniaturowego kondensatora obrotowego, nie nadaje się z dwóch powodów: po pierwsze, jak zauważyłeś, na jego szczycie, są cztery kółeczka to - kondensatory nastawcze (trymery). nie mogą one tam się znajdować, a usunięcie ich z tak małego kondensatora - to już przerabiałem. Skończyło się na rozebraniu go tylko po to aby odzyskać miniaturowe śrubki. One są tam zamontowane na stałe.
    Po drugie, choć widziałem już takie maleńkie kondensatory w fabrycznych filtrach typu PI - zwanymi też Maczerami, ale nie jestem pewien, czy producent wykorzystywał do ich budowy specjalne, czy takie jak w radiach.
    Jeśli chcesz znać moje zdanie, to będę spokojniejszy, jeśli zdobędziesz drugiego dużego i na nich wykonasz.
    Ja bardzo lubiłem te duże, także w klubie mieliśmy na nich dostrajanie anteny. Są bardzo stabilne i odporne na przebicia, no ale w ramach przyzwoitości, potem to już żaden nie wytrzymuje.
    Pamiętam taki przypadek młodego adepta popisującego się wiedzą, różnymi formułkami, Prawem Ohma. No to starsi koledzy z klubu spytali go czy świetlówka bez przewodów będzie świeciła. Nie! odpowiedział zaskoczony młodzieniec.
    Dali mu w dłonie świetlówkę 40.W, jeden z kolegów nacisnął klucz, a
    świetlówka świeciła jasnym światłem. On zesłupiał!, jakby energia w.cz (wysokiej częstotliwości) miała wpływ także na niego. Przy takich mocach, kondensatory sa już wykonywane specialnie z bardzo dużymi szczelinami powietrznymi między okładzinami statora i rotora.
    Odczep będziesz musiał dobierać eksperymentalnie. Wlutujesz go na pierwszy zwój od początku, cewka będzie miała wtedy 12. zwojów. Podłączysz go do anteny jak na schemacie i teraz włączasz radio, szukasz pustego kanału, słuchasz jeszcze przez chwilkę, bo ktoś może na moment przestał rozmawiać, jeśli jest cicho, naciskasz przycisk w mikrofonie lewą ręką - prawą kręcąc pokrętłem jednego kondensatora, obserwujesz wychylanie skazówki miernika SWR, kręcisz w tą stronę przy której skazówka pokazuje zmniejszającą się falę odbitą np. z 1,4 spada do 1,3. Ale poczułeś opór, kondensator już dalej się nie obraca, a do odbitej 1,1 jeszcze daleko. Chwytasz pokrętło drugiego i także nim obracasz obserwując wskazówkę, ale ona tylko nieco opadała, i dalej nie rusza się. Wyłączasz radio w cewce PI filtru zmieniasz odczep na jeden dalej, teraz cewka będzie miała 11 zwojów. Włączasz ponownie radio, naciskasz przycisk mikrofonu i od nowa prawym pokrętłęm kręcisz do najmniejszego wychylenia się wskazówki SWR - metra. Jeśli nadal nie możesz uzyskać najmniejszego wychylenia, łapiesz pogrętło lewego kondensatora PI-filtru i powoli obracając nim obserwujesz wskazówkę miernika, jeśli jest poprawa, to już wiesz , że idziesz w dobrym kierunku. Ponownie przelutuj odczep na mniejszy i ponownie próbujesz regulować raz jednym, potem drugim kondensatorem PI filtru.
    Za którymś razem po zmianie odczepu, zauważysz, że zaczynając obracać pokrętłem kondensatora, wskazówka miernika zaczyna żywo reagować i obniża się odbita, teraz spróbuj drugim także dostroić do minimum, skazówka spada jeszcze bardziej. Wykonaj poprawkę prawym, jeśli jeszcze obniżył odbitą, popraw ponownie lewym kondensatorem, a 1,1 na pewno uzyskasz. Potem, jak już będziesz miał go dokładnie ustawione z odczepem, sprawdzenie jak zachowuje się antena będzie bardzo proste. Naciskasz przycisk mikrofonu i obserwując wskazówkę miernika, raz prawym potem lewym kondensatorem kręcisz aby wskazania na mierniku były 1,1. Puszczasz przycisk mikrofonu i antena zestrojona.
    Pytasz, czy PI - filtr poprawi pracę radia. Kilka dni temu miałem rozmowę na Forum, z korespondentem, który zarzucił mi, że dążenie do jak najmniejszej odbitej, to przesada. Jak mówił odbita 1,5 to norma. Wyjaśniłem mu na ile to było możliwe:
    Po pierwsze, przy odbitej większej niż 1,1 część energii nie jest wypromieniowana w eter , a cofa się i odkłada się na tranzystorze mocy stopnia końcowego nadajnika. Im większa odbita tym mniejsza moc wypromieniowana, ale także rośnie temperatura tranzystora, zmienia on punkt pracy, "produkując" śmiecie (różne częstotliwości harmoniczne, kombinowane), tak że, w zależności jak dużą jest odbita nadajnik "śmieci" w eterze. Jeśli wszyscy będziemy pracować z niedostrojonymi antenami, zwiększając tylko moc nadajników, to sobie niedługo nie porozmawiamy, taki będzie śmietnik w eterze.
    Nestorzy krótkofalarskiej braci przekazywali nam wiedzę: Jeśli sam korzystasz, pozwól aby inni także mogli korzystać z fal eteru. Bardzo dbali aby ich sygnał był zbliżony do ideału, nadajniki, własnego wykonania, pracowały jak szwajcarskie zegarki , hi! hi!. Nawet na Forum zdarza się poczytać o skrzynkach antenowych, bo tak krótkofalowcy nazywają PI - filtry. Używają ich także.
    Nadajnik przy dobrze dostrojonej antenie nie wypromieniowuje tylu harmonicznych i częstotliwości kombinowanych, co nadajnik na niedopasowanej antenie.
    Dziękuję jeszcze raz Mateuszu za zwrócenie mi uwagi o błędzie.
    Serdecznie pozdrawiam Krosno.
    Trzymaj się ciepło
    Tadeusz.

Dodano po 21 [minuty]:

Witam serdecznie Krzysztofie -
    Czy ja dobrze przeczytałem 500.W?. Jeśli to prawda, to wszystko może zaistnieć. Nie włączaj tej ''pięćsetki'', kiedy masz włączone radio CB, bo będzie się wzbudzać!.A także może dość do uszkodzenia odbiornika. Przy tak dużej mocy i bliskiej odległości urządzeń odbiorczych, nic nie zdoła temu przeciwdziałać, to jest potworna moc!
    Serdecznie pozdrawiam
    Tadeusz.
    ciomateusz
    Poziom 14  
    WItam
    Mam następne pytania o Ciebie kolego
    oto one:
    Czy mogę wykonać ten filtr na zasilanie o mniejszych gabarytach ?? (wszystkie komory zrobię tylko upchnę to w mniejszej obudowie) zalezy mi na miejscu bo w aucie nie mam zaduzo miejsca a jak przewiduje ten pi filtr tez do małych nie bendzie należał
    w moimpytanu dotyczący tego czy pifiltr wycina jakieś zakłucenia nie chodziło mi o zakłuceniach przy nadawaniu (bo to normalne ze im leprzy swr to leprze nadawanie) tylko chodziło mi czy on wycina zakłucenia przy odbioze (podejzewam ze gdybym przyciol antene o 0,5cm to by dala sie zestroić na 1,2) wiec może niepotrzebnie bende robil ten pifiltr skoro on nie wytnie zadnych zakłuceń. Apropo tego duzego kondensatora to menczylem sie z nim ale niestety nie udalo sie mi tak ustawic plytek zeby nie dotykały sie. Czytałemtwoje wyjasnienia na temat tego małeko kondensatora i nadal nie wiem czego on sie nie nadaje skoro był w radju (jest sprawny bo byl w sprawnym radju) to nie wiem czego sie nie nadaje??
    Rozebrałem ten malutki kondensatorek zeby sprawdzić co sie w nim znajduje i stwierdziłem ze zajduje sie w nim dokładnie to samo co w tym duzym ino pomniejszone (tez jest 2 kondensatory ale nie wiem o jakiej pojemności ) łącząc je równolegle wydaje sie mi ze otrzymali bysmy pożadana pojemność. Jesli ktoś wie ile pojemności ma taki kondensator to niech napisze na forum.
    Pozdro!!
    Czekam z niecierpliwością na kolejne posty Tadeusza
    Pozdro
    dynanometr
    Poziom 9  
    no teraz laminat wygląda oki zastanawiałem sie w poprzednim o co tam chodzi a dokładnie jak tam wlutować dławiki ale teraz oki bo w poprzednim układzie dławiki nie robiły nic innego tylko zwarcie. Będe dalej obserwował temat jak to wyjdzie w końcowym efekcie.
    pozdrawiam

czyli rozumie z tego wszystkiego że każda sekcja ma być od siebie oddzielona metalową ścianą a to wszystko jeszcze do tego zamknięte w szczelnej obudowie gdzie przewody dodatnie doprowadzone są do środka i zaizolowane szczelnie a ujemne przykręcone do obudowy filtru
    TAk?
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Serdecznie witam wszystkich zainteresowanych -

Odpowiadam na post kolegi z Lublina.
    Wiesz, jak się czułem wczoraj? - taki błąd!. Zbyt dużo pracy w przygotowaniach materiałów do redagowania, aby wszystko przebiegało bez problemów. Sięgałem pamięcią do tego momentu, kiedy to mogło się zdarzyć. Projektując druk powierzchniowy, nie rysuję go paskami, ale składam z kwadratów i prostokątów. Kiedy byłem w połowie pracy, po prostu zasypiałem z na klawiaturze. Zrobiłem małą przerwę, zapisując materiał. Kiedy powróciłem, zapomniałem o niedokończonym druku.
    Ale wczoraj siedziałem bardzo długo, bo przecież trzeba było jak najszybciej poprawić i zamienić błędne materiały. Miałem z początku z tym małe problemy, ale nauczyłem się, jak to się robi i poszło.
    Tak!, doskonale zrozumiałeś wszystko. Im więcej komór zaekranowanych, tym filtr jest skuteczniejszy. Już masz poglądowy model, którego elementy posłużą jako wzorce do wycinania z blachy.
    Jeśli będziesz miał zapytania odnośnie ukazującego się materiału - pytaj, postaram się na nie wyczerpująco odpowiedzieć . A może jeszcze ktoś z zainteresowanych tym tematem dołączy do Ciebie, będzie miło.
    Bardzo serdecznie dziękuję za post z zapytaniem.
    Pozdrowienia dla Ciebie z nad Zatoki Puckiej.
    Trzymaj się ciepło
    Tadeusz.

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Serdecznie witam Mateuszu -
    Dziękuję za post. Filtr nie jest duży. Długość 20,5. cm, szerokość 5,5. cm i wysokość 4. cm. Czy może być mniejszy?, nie wiem jak się zachowa.
    Jeśli tak potężna firma elektroniczna, nie zmniejszyła jego wymiarów, (a przecież większy filtr to zwiększenie zużycia materiału) - to widocznie przeprowadzone testy musiały ujawnić coś, czego my nie wiemy, dlaczego akurat ma takie wymiary, podejrzewam, że tu chodzi o efektywność, każda komora filtru to swoista Klatka Faraday'a, w której zamknięte są układy niwelujące zakłócenia.
    Wczoraj zapomniałem Ci odpowiedzieć na pytanie, czy mogą być na mniejsze napięcie?. Także i ten temat jest niewyjaśniony. Filtr pracował na 12 voltach 1,6.A, to dlaczego użyli elementów o tak wysokim napięciu?.
    Ja rozebrałem go na części, aby wykonać druk możliwy do wykonania nawet przez początkującego elektronika, zmieniłem także średnicę rdzeni ferrytowych oraz drut nawojowy na większy prąd.
    Kondensatory , oraz wielkość komór pozostawiłem niezmienione, ponieważ mogą one mieć wpływ na efektywność filtru.
    PI-filtr nie wycina zakłóceń skutecznie, lecz kiedy miałem go zamontowane w antenie, niektóre z zakłóceń osłabiał, ale nie wszystkie .
    Pasmo CB - zwane też "pasmem obywatelskim" pozostało niezagospodarowane przez inne służby łączności, ponieważ panują tu olbrzymie zakłócenia. Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie w dzień cały czas było słychać stacje włoskie oraz odgłosy zakłóceń różnych urządzeń.
    Wyjaśniając Ci dlaczego nie może być ten malutki kondensator. W radiu będzie pracował, ponieważ do niego został wytworzony, ma cztery malutkie trymerki, które w radiu są bardzo potrzebne, natomiast w PI-filtrze nie mogą być ponieważ, aby on mógł prawidłowo pracować, muszą być tylko dwa kondensatory o określonej pojemności, bez trymerków.
    W tym małym jest wszystko o wiele mniejsze i delikatniejsze, tak więc zjawisko przebicia w trakcie pracy jest o wiele bardziej możliwe niż przy nieco większych kondensatorach.
    Serdecznie pozdrawiam
    Trzymaj się ciepło
    Tadeusz.
    ciomateusz
    Poziom 14  
    Witam
    Zdobylem te kondensatory <lol> (identyczne jak na zdjenciach co zamieściłeś) ale z tym ze te male sa bardziej podatne na przebicia nie moge sie zgodzić - miedzy płytkami zastosowane są tam ciekie podkładki izolacyjne co uniemozlkiwia się ich stykanie (osobiscie twierdze ze predzej sie przebije ten duży niż ten maly ale to moje zdanie) a co do tych trymerów to mozna je jednym ruchem kombinerek wyliminowac bez uszkodzenia kondensatora więc dalej nie jestem przekonany co do ich nienadawania się, pojemnosci tych kondensatorów (małego i duzego) sa podobne (no ale skoro mam juz te duze to jak muwisz zrobię ten filtr z tych duzych kondensatorów) A co do gabarytów filtra na zasilanie to dla mnie 20cm jest duży (nie mam cięzarówki tylko male cc)Mam pytanie co do cewki czy moze byc 13 zwoii bo juz taką nawinolem i nie wiem czy odwijac ten 1 zwój czy nie (6 zwoi pocynowanych)
    Czytajac twój post zauwazyłem ze piszesz filtr jest na 1,6A moim zdaniem on wytryma bez problemu 2A powiesz wtedy ze nie chodzi o przebicie ale o to ze feryty bendą się inaczej zachowywały i sie tutaj z tobą zgodzę lecz zauważ ze nie chodzi o wyfiltrowanie napięcia w chwili nadawania kiedy cb pobera duży prad tylko w chwili odbioru kiedy cb pobiera bardzo maly prąd tak ze nie wiem czy byl sens zwiekszania grubosci zwojów jesli zle pisze to prosze wyjasnij mi to
    Czekam na twoje posty Tadeuszu
    Pozdro !!!
    Swadzyniak Tadeusz
    Poziom 11  
    Dodano po 55 [minuty]:

Bardzo serdecznie witam wszystkich
    Cieszę się Mateuszu, że dostałeś takie same kondensatory, będziesz mógł wykorzystać do nich oryginalną płytkę drukowaną , jaka pojawi się w opisie PI-filtru.
    Przy mocy 4.W. to one, jeśli by nie miały trymerków, to może i wytrzymały by, jednak mechanicznie są bardzo słabe. Piszesz, że te miniaturowe kondensatory są bardziej odporne na przebicie od tych dużych. Przekładki styrofleksowe w trakcie pracy (obracania) wycierają się i z czasem mogą ulec przebiciu. Natomiast w dużych, odległość między płytkami jest większa (takie kondensatory koledzy używali do nadajników o mocy 50.W, z doskonałym skutkiem. Duże są mechanicznie bardzo stabilne z łożyskami na ośkach rotora, co wydłuża ich żywotność.
    Jeśli chodzi o cewkę, to możesz pozostawić 13 zwojów, i tak będziesz dopasowywał odczep, jak Ci już pisałem. Pisałem na samym początku, zaraz pod schematem , po lewej stronie jest rysunek rdzenia pierścieniowego oraz przewodu nawojowego z oryginalnego filtru przeciwzakłóceniowego (SIMENS-a) który był skonstruowany na 1,6.A. Po prawej stronie na obrazku masz pokazane nowe rdzenie pierścieniowe oraz przewód o większej średnicy, tak że filtr ten może pracować o dużo większym prądzie. Tylko, że CB radio pobiera prąd przy nadawaniu także, ponieważ prąd większy przy nadawaniu, a mniejszy przy odbiorze przechodzą przez zwoje tego samego filtru.
    Mateuszu - słuszne spostrzeżenie, ale nie mam jak to sprawdzić, czy zakłócenia od urządzeń w pojeździe, przechodzące zasilaniem do RTX-a, w tym wypadku CB radia , nie odziaływują na jakość nadawanego sygnału.
    A jeśli jest tak w istocie, to nadajnik może śmiecić. Ale to tylko moje przypuszczenia. Bez profesjonalnych przyrządów pomiarowych tego nie sprawdzimy!.
    Dziś masz nowy temat w trakcie budowy filtru. Krok po kroku opis wykonywania druku powierzchniowego. Zaczyna się robić coraz ciekawiej.
    Teraz szybciej znajdziesz moje posty, po identyfikatorze.
    Serdecznie dziękuję za post z zapytaniami
    Trzymaj się ciepło
    Tadeusz.