Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stuki w instalacji c.o. wymiana zaworu - porada

Lukas22222 10 Dec 2013 12:41 5892 10
Ochrona Domu
    Lukas22222
    Level 8  
    Witam. Czytałem wasze posty na temat... Stukającego zaworu różnicowego i niestety nie znalazłem porady jak to wyeliminować. Problem dotyczy także mnie. chciałem poradzić się w pewnej sprawie... Zamierzam usunąć wyżej wymieniony zawór i wstawić w jego miejsce zwykły zawór kulowy( gdy będę w domu to po prostu przy zaniku napięcia go sam otworzę) jak również zamontować zawór bezpieczeństwa 1.5bar. Posiadam układ otwarty, rury miedziane, piec uwt sas 17kw, dwie pompy... C.o -Grundfos Alpha 2 iC.W.U- Diamond. Zaznaczam, że nie mam "pełnej grawitacji" , czyli przy braku prądu grzeją tylko dwa grzejniki na osiem zamontowanych. Czy to dobre zabezpieczenie kotła? I czy ten zawór mogę zamontować tam gdzie na piecu jest miejsce na manometr? Dziękuje za rady
  • Ochrona Domu
    User removed account
    User removed account  
    Lukas22222
    Level 8  
    Rozrysować schemat... Bardzo chętnie, ale jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o rysunki techniczne, a dodatkowo nie chcę się skompromitować "własną inwencją twórczą " :)
    Może spróbuję go dokładnie opisać. Zacznijmy od samego pieca. Jak już wspominałem to UWT SAS 17KW ze sterownikiem ST-32. Do kotła zamontowałem zawór czterodrogowy firmy honeywell który współpracuje z nowo zakupioną pompą Grundfos Alpha 2. I ta część instalacji jest odpowiedzialna za ciepło w domu. Posiadam również osobną pompę C Stuki w instalacji c.o. wymiana zaworu - porada .W.U jak i dołączony do pieca bojler z wężownicą. Właśnie próbowałem dołączyć obrazek, ale chyba mi nie wyszło :) Kocioł zasila 9 grzejników, w tym tylko dwa grzeją na "grawitacji". Zaraz za kotłem tj. znajdują się dwa duże pokoje, jeden nad drugim. Dlaczego o nich wspominam? Ponieważ podłoga tego na dole jest na wysokości połowy kotła, wole o tym wspomnieć.
  • Ochrona Domu
    W0jtek92
    Level 37  
    Witam. A czy kolega ma ten problem z zaworem różnicowym od początku? Czy pojawił się nagle? I jak objawia się to stukanie?
    saskia
    Level 39  
    Ten zawor czterodrogowy nie powinien byc miedzy kotlem a pompa, tylko za pompa.
    Rura do zbiornika wyrownawczego powinna byc wpieta w miejscu trojnika (powinien byc czwornik) nad kotlem,
    Lukas22222
    Level 8  
    Ta instalacja została przerabiana w tym roku. w podstawowej wersji była tylko jedna pompa, która zasilała grzejniki i bojler i wtedy problem był o wiele większy, ponieważ stara pompa na 1 biegu nie była w stanie "zamknąć" zaworu różnicowego. Po przeróbce problem pojawił się po dwóch miesiącach, ale nowa pompa radzi sobie z nim.

Dodano po 4 [minuty]:

Hmm.... Rura zbiornika wyrównawczego zaraz na wyjściu z kotła.... To ma sens... Podczas zaniku napięcia i "odpukać" awarii zaworu różnicowego nie rozsadzi mi kotła. a dlaczego miałbym umieszcza zawór 4-drogowy za pompą... To nie mam pojęcia :D
    saskia
    Level 39  
    To przygladnij sie obiegowi boilera.
    W0jtek92
    Level 37  
    Uuuuuuu... saskia ma na myśli chyba zawór zwrotny... czy tak?
    saskia
    Level 39  
    Nie chodzilo mi o zawor zwrotny, on tylko blokuje odpowietrzanie.
    Problemem jest to z kad pompa CWU ciagnie wode?
    Z kotla, czy z powrotu CO i przeciwdziala pompie CO, ktora majac zwiekszony opor nie wytwarza wystarczajacej roznicy cisnien aby porzadnie zamknac zawor roznicowy.
    Po prostu pompy bawia sie w przeciaganie liny (kulki). :-)
    Zawor 4-ro drogowy to po prostu drozsza wersja czwornika. :-)
    Lukas22222
    Level 8  
    Czyli twoim zdaniem pompy... "bawią" się ze sobą... Otóż dokładnie przed chwilą, byłem przy piecu i na sterowniku włączyłem opcję " tylko C.O ". Czyli pompa C.W.U nie gra wtedy roli. Efekt? Wali jeszcze gorzej :) Ale dziękuję za poradę. Tak naprawdę to bym dał temu spokój, tylko problem tkwi w tym, że kiedyś pompa może nie dać rady zamknąć tego zaworu, z różnych powodów i wtedy te stuki mogą narobić wiele szkód ( na początku przez nie puściło jedno złącze na konopi) Nie otrzymałem wiele propozycji rozwiązania tego problemu od was, więc dla wszystkich, którzy maja podobny problem znalazłem takie rozwiązanie.... Tak jak kolega zaznaczył, rurę od zbiornika wyrównawczego puścić przed zaworem różnicowym - czwórnikiem, lub jak kto tam woli bezpośrednio z kotła ( Przy braku prądu po prostu dana część wody się wyleje) a zawór różnicowy w moim wypadku zamienić na zwykły kulowy. Gdy nie będzie prądu to po prostu ręcznie się go otworzy.

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze jedno... Zawór 4-drogowy, to nie 'droższa wersja czwórnika' :D A dlaczego ? Hmm... Gdy ktoś tak jak ja ma okazje użytkować taki zawór to nie wyobraża sobie dokonać tych samych nastawień temperatury na kotle i grzejnikach przy pomocy na przykład zaworów kulowych. Ale to takie moje zdanie :)
    saskia
    Level 39  
    Zaloz w gornej czesci obejscia pompy najmniejszy jaki znajdziesz zbiornik przeponowy na ktorym ustaw cisnienie 0.1atm. nizsze niz cisnienie w ukladzie.

Poza tym to co opisujesz swiadczy o tym ze pompa CO nie wytwarza stabilnej roznicy cisnien, co moze swiadczyc np. o zerwaniu wirnika na osi pompy, lub podobne uszkodzenie.Albo lapie pecherzyki pary wodnej z kotla i pompuje pulsacyjnie.