Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat połączenia - stycznik/czujnik indukcyjny - trójfazówka

mmauriced 10 Dec 2013 14:45 6174 9
 • #1
  mmauriced
  Level 2  
  Witam wszystkich. To mój pierwszy post na forum.
  Dopiero wchodzę w świat elektromechaniki. Mam do zaprojektowania pewien układ.

  Układ ma załączać zasilanie trójfazowe w danym odbiorniku ( nie istotne jakim ). Jest więc wejście trójfazowe i wyjście trójfazowe. Do tego powinno być sterowanie za pomocą dwóch rzeczy. Pierwsza z nich do czujnik indukcyjny, a druga to wyłącznik bezpieczeństwa (grzybek).

  I teraz moje związane z tym pytania:

  1) Przeglądając google widzę że ze stycznikami trójfazowymi nie ma problemu. Jest ich cała masa. Są one najczęsciej zasilane napięciem przemiennym 230 V. Czy mogę to napięcie "zaczerpnąć" z mojego wejścia trójfazowego, czy musze prowadzić osobny kabel 230 V do zasilania cewki stycznika? Jeśli tak, to jakby wyglądało połączenie?

  2) Czujników indukcyjnych też jest cała masa. Ale nie widzę czujników z wyjściem 230 V. Czy są takie? Jak wyjście czujnika podłaczyć do stycznika, żeby mi sterowało moim prądem trójfazowym w zależności od tego czy jest sygnał '1' na czujniku czy go nie ma.


  3) Jeśli mam zasilanie czujnika 230 V, to czy podobnie jak przy cewce mogę go zasilić "pożyczając" napięcie z któregoś z kabli trójfazówki? Pewnie wtedy będzie 400V a nie 230 V wiec spali mi czujnik albo cewka wiec nie ma mowy. Czy dobrze rozumuje?

  4) Przycisk bezpieczeństwa. Tym się zajmę w dalszej kolejności, ale także mile widziane Wasze wskazówki. Czy muszę użyć tu drugiego stycznika trójfazowego, który znajdowałby się między źródłem prądu a tym pierwszym stycznikiem?


  Najbardziej pożądany przez mnie jest cały układ, ale na to nawet nie liczę ;).

  Pozdrawiam i proszę o pomoc
 • #2
  kosmos99
  Level 38  
  Najlepiej zastosować zasilacz i wtedy sterowanie 24VDC.
  Wtedy czujnik na 24V i cewki stycznika też.
  Sygnał z czujnik podać wykorzystując przekaźnik, a grzybek w szeregu na początku układu sterującego.
 • #3
  bonanza
  Power inverters specialist
  Styczniki z cewką 24V= są nietypowe i drogie. Zastosuj zwykły na 230V AC. Czujnik na 230V AC o dwóch końcówkach kupisz w firmie SELS W-wa ul. Malawskiego. Ma tylko 2 przewody robocze (obojętne który/który), bo zasila się bardzo małym prądem z obwodu, który załącza, podobnie jak neonówka podświetlająca wyłącznik światła. I działa też podobnie - w stanie wyłączenia przepuszcza bardzo mały prąd jak neonówka, w stanie załączenia - dowolnie duży, byle nie przekroczyć max. obciążalności czujnika. 230V bierzesz z jednej fazy zasilania całości przez bezpiecznik o małym prądzie znamionowym (albo wyłącznik nadmiarowoprądowy S301B2A), przez grzybek i do czujnika. Przez cewkę stycznika i do przewodu neutralnego - wtedy uzyskasz 230V (do innej fazy zasilania byłoby 400V).
 • #4
  mmauriced
  Level 2  
  Dziękuje Wam.

  @bonanza czy masz na myśli np taki czujnik?:

  ttp://sklep.sels.pl/karta.aspx?Kod=PCIA10Z

  Mógłbyś mi jeszcze wyjaśnić dlaczego tam powinien byc wyłącznik nadmiarowoprądowy? Nie może być np ten czujnik i cewka stycznika podłączona jak na tym przykładowym schemacie, czyli po prostu z jednej strony do jednej fazy a z drugiej do neutral: ?

  https://obrazki.elektroda.pl/2918202800_1386765257.jpg
 • #5
  bonanza
  Power inverters specialist
  Taki czujnik jest OK. Na twoim schemacie Bs to bezpiecznik? Może być w tej roli wył. nadmiarowoprądowy, czyli potocznie bezpiecznik automatyczny. Styki grzybka powinny być normalnie zwarte, a rozłączać się przy naciśnięciu. Symbol na twoim schemacie działa dokładnie odwrotnie. ;) No a czujnika w obwodzie to już wcale nie widzę (np. między grzybem a cewką stycznika).
  Jest jeszcze detal, unijny wymóg, aby odryglowanie grzyba nie powodowało zarazem startu maszyny. Gdybyś miał to w poważaniu - musiałbyś zbudować układ z przekaźnikiem i przyciskiem start oraz stykiem podtrzymującym. Radziłbym tak zrobić, jeśli maszyna jest "niebezpieczna" (np. jakiś taśmociąg). Jeśli to pompa w twoim domu to bym się nie przejmował, ręki tam nikt nie wkłada (ale pięknie to nie jest).
 • #6
  mmauriced
  Level 2  
  Tak istotne są dla mnie wszystkie europejskie wymagania bezpieczeństwa.
  Dlatego musi być z safety button z dodatkowymi przyciskami.

  Tamten schemat był niepełny. Teraz zebrałem wszystko do kupy i stworzyłem nowy schemat. Bardzo proszę o uwagi co jest ok, a co zmienić. Czy podłączenia są w porządku?

  Schemat połączenia - stycznik/czujnik indukcyjny - trójfazówka
 • #8
  bonanza
  Power inverters specialist
  Ideę chyba kumasz - nie narysowałeś pomocniczego styku podtrzymującego K1, jest tylko opis (równolegle do przycisku start). Czujnik powinien być "nawleczony" na przewód, a nie narysowany nad przewodem (lepiej byłoby od strony fazy gdzieś po grzybku, a nie po stronie neutralnego). K1 niech będzie głównym stycznikiem, niepotrzebny jest drugi (ten po lewej). Formalnie w miejscu jego cewki powinna znaleźć się zworka - połączenie doprowadzające N do dolnego końca cewki K1. Ten K1 musi mieć 4 styki - 3 robocze i 1 pomocniczy do sterowania (ten nienarysowany).
 • #10
  mmauriced
  Level 2  
  Hej,

  Wielkie dzięki za odpowiedzi.

  @bonanza do rysowania wykorzystałem autosim, który nie miał opcji żeby własnie żeby narysować ten czujnik jako nawleczony. Styk podtrzymujący jest tylko ledwie go widać, o pozostałych rzeczach nie wiedziałem. Dzięki za rady.

  @szelton wielkie dzięki za gotowy schemat! Przeanalizuje sobie go, żeby wszystko do końca zrozumieć. Widzę że ten schematics duzo lepiej nadaje sie do rysowania niz mój autosim.