Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ czasowy wyzwalany impulsem

10 Gru 2013 15:21 1986 8
 • Poziom 21  
  Potrzebuję zrobić układ, który po podaniu impulsu(dodatni albo ujemny) odliczy około 25-30 sekund i poda na wyjście impuls ok 0,5sek (tez może być dodatni albo ujemny).

  Myślałem o monostabilnym na ne555 ale nie wiem jak zrobić aby na wyjściu pojawił sie impuls po upływie 30sek a nie na 30sek. układ będzie zasilany z 12V a wyzwalać go będzie zewnętrzny impuls.
 • Poziom 29  
  Musisz zrobić 2 multiwibratory jeden 30 sek i drugi 0,5. Wyzwalasz pierwszy, a on po 30 sek ten drugi.
 • Poziom 31  
  masteriusz napisał:
  ..Myślałem o monostabilnym na ne555 ale nie wiem jak zrobić aby na wyjściu pojawił sie impuls po upływie 30sek a nie na 30sek..

  Od Twojej interpretacji zależy co będzie na wyjściu.
  Jeżeli na wyjściu pojawi się jedynka trwającą 30s, to wystarczy zmianę sygnału z 1 na 0 potraktować jako impuls pojawiający się po 30s.
 • Poziom 29  
  Dokładnie tak, drugi układ wyzwalać zboczem opadającym
 • Poziom 21  
  janszy3643 napisał:
  Dokładnie tak, drugi układ wyzwalać zboczem opadającym


  Nie mogę sobie tego wyobrazić jak wyzwolić drugi układ wyjściem pierwszego. Zakładając, że pierwszy jest na 555 - 30sek. impulsu wysokiego na wyjściu.

  Zakładam, że drugi układ będzie wyzwalany poziomem niskim - tutaj pojawia sie problem bo przed wyzwoleniem na wyjściu ne555 jest poziom niski potem 30s wysoki.
  czasami układ będzie wyzwalany kilka minut po włączeniu zasilania. Więc jeżeli pojawi się napięcie to i tak drugi układ będzie wyzwalany z pojawieniem się zasilania

  układ czasowy wyzwalany impulsem

  chodzi o zaznaczone na czerwono miejsca przebiegu, drugi ukłąd musiałby ignorować pierwszy stan niski jednak może on trwać kilka-kilkanaście minut
 • Moderator Projektowanie
  Rozwiązaniem Twojego problemu jest wyzwalanie zboczem a nie poziomem.
  Zrób to na układach TTL.
  Dwa uniwibratory - np. na 74HCT123, jeden wyzwala drugi.
  Dla 30 sek potrzebny dobrej jakości kondensator elektrolityczny, i układ z diodą.Wszystko jest w nocie katalogowej http://www.farnell.com/datasheets/7587.pdf
  Wejścia wyzwalane zboczem (narastającym/opadającym) pozwalają na łatwe obejście Twojego problemu.
  Jeden układ scalony, dwa oporniki, dwa kondensatory i dioda.
  Zasilanie 5V - nie problem, zrobisz na diodzie zenera, albo 78L05 - 74HCT pobiera znikomy prąd. Można też na klasycznym 74LS123, albo 74HC123.
 • Poziom 31  
  Jest jeszcze inne, trochę mało eleganckie rozwiązanie jakiś mały tani AVR. (np. attiny10)
  Wygląda trochę śmiesznie kiedy do tak prostego urządzenia zaprzęga się mikrokontroler, ale z drugiej strony koszt układu to jakieś 3zł, kilka linijek kodu i łatwa w wykonaniu PCB przy minimalnej ilości elementów dodatkowych.
 • Poziom 21  
  znalazłem jeszcze inne rozwiązanie chyba totalnie nie eleganckie ale bez TTL i bez AVR - tylko NE555 i tranzystor NPN :)

  schemat może razić ale działa perfekcyjnie - 32sekundy odliczania i około 0,5 sekundy impulsu

  układ czasowy wyzwalany impulsem

  testowałem kilkanaście razy działa idealnie nie ma zakłóceń więcej mi nie potrzeba :)

  Działa to tak, że po włączeniu zasilania na wyjściu ne (3) jest stan niski kondensator jest "pusty" tranzystor nie przewodzi - po wyzwoleniu 30s poziom wysoki ładuje kondensator jednocześnie blokuje otwarcie tranzystora ponieważ za diodą panuje poziom wysoki. Po 30sek pojawia się poziom niski, tranzystor zostaje spolaryzowany do masy a wyładowanie kondensatora powoduje wywołanie impulsu około 0,5s :)

  mało wyrafinowane, ale działa :)
 • Poziom 31  
  Ciekawe rozwiązanie :)