Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zelio oprogramowanie - Moduł rozszerzeń analogowych i język FB

Mariusz_71 10 Gru 2013 15:40 1536 7
  • #1 10 Gru 2013 15:40
    Mariusz_71
    Poziom 6  

Witam
    Jestem tutaj pierwszy raz po rejestracji i chciałem zapytać o programowanie sterownika Zelio. Mam wersję softu 4.5. Chciałem użyć do programowania ladera ale niestety po dodaniu modułu rozszerzeń analogowych we/wy pozostał mi tylko język FB. Czy nie da się tego zmienić?
    Do zrealizowania mam proste sterowanie dwoma pompkami na przemian jedną lub drugą i ciężko to idzie w FB. Zasada jest taka, że załączam P1, potem P2 jak potrzeba. Po wyłączeniu obu jako pierwszą muszę załączyć P2 a potem P1. Nie potrafię sobie poradzić z tą zamianą.
    Pytanie drugie to kwestia funkcji matematycznych, są do tego bloki ale nie widzę możliwości wpisywania w nich działań matematycznych, w czym może być problem.

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    Mariusz

0 7
  • #2 10 Gru 2013 19:03
    Rafik4
    Poziom 26  

Podaj jaki sterownik i moduł, postaram się pomóc.

0
  • #3 10 Gru 2013 20:57
    Mariusz_71
    Poziom 6  

Sterownik ZELIO SR3B261BD z modułem rozszerzeń SR3XT43 BD

0
  • #4 10 Gru 2013 22:08
    Rafik4
    Poziom 26  

Przy dodaniu modułu możesz programować tylko w FBD, troszkę mało opisałeś schemat działania układu, do czego wejścia analogowe, czym chcesz załączać te pompki, wejścia czy jakoś z automatu?

Bloki matematyczne działają tak jak schemat na nich, to co podasz na odpowiednie wejścia zostanie policzone, jeżeli chcesz pomnożyć wartość z wejścia analogowego przez np. wartość stałą, to do bloczku podłączasz wejście analogowe i wartość stałą (NUM numerical constant).

0
  • #5 10 Gru 2013 22:42
    Mariusz_71
    Poziom 6  

Na wejście analogowe podaję pomiar ciśnienia
    Jeżeli falownik jest ok i ciśnienie poniżej ustawionego, załączam stycznik pompki P1 - wyjście2 i po czasie np 5 sekund podaję na wyjście 1 sygnał do startu falownika.
    Jeżeli pierwsza pompa pracuje z falownika i jest za niskie ciśnienie, to po określonym czasie dołączam drugą bezpośrednio - wyjście 3, falownik pierwszą pompą doregulowuje ciśnienie.
    Pompki są po 0,75 kW.
    Jeżeli nie mam gotowości falownika lub mam jego awarię (wejście 1 lub 8) to po spadku ciśnienia sterownik załącza pierwszą pompę bezpośrednio - wyjście 4 a jeżeli nadal za niskie ciśnienie, to załącza drugą - wyjście 5.
    Jeżeli w trakcie takiej pracy bez falownika jest awaria pompy z termika to ją wyłączam.

Muszę też na ekranie wyświetlić ciśnienie aktualne no i chciałbym dać możliwość wyświetlenia na ekranie i wpisania ciśnienia zadanego.

0
  • #6 10 Gru 2013 23:45
    Rafik4
    Poziom 26  

Ciężko będzie coś takiego zrobić, w Zelio nie ma regulatora PID, prawdopodobnie masz regulator w falowniku, trzeba go wykorzystać do tej aplikacji, a przez Zelio sterować setpointem falownika i wyświetlać wartość ciśnienia. Jaki masz falownik?

0
  • #7 11 Gru 2013 08:58
    Mariusz_71
    Poziom 6  

Dokładnie będę to tak robił jak napisałeś. Mierzone ciśnienie wyjściowe, które falownik ma utrzymać podłączam na wejście analogowe do falownika i z separatora sygnałów też na wejście analogowe sterownika. Falownik będzie regulował ciśnienie a sterownik na podstawie pomiaru będzie wystawiał tylko sygnały do załączania i wyłączania pomp. Ciśnienie zadane będę ustawiał w sterowniku i z wyjścia analogowego sterownika idzie do drugiego wejścia analogowego falownika.
    Falownik mam ATV212H075N4.
    Jeżeli ciśnienie spadnie poniżej ustawionego minimum, to załączam stycznik pompy i po zwłoce czasowej startuję falownik. Jeżeli ciśnienie przekroczy ustawione maksimum, zatrzymuję falownik i po zwłoce czasowej stycznik pompy.
    Jak falownik będzie miał awarię albo brak gotowości, to pompy załączam na wprost.
    Wczoraj udało mi się już ten algorytm zrobić. Muszę teraz ciśnienie aktualne oraz te dwie wartości które chcę zadawać wyciągnąć na wyświetlacz Zelio. No i żeby z ekranu dało się te dwie wpisywać.

Na koniec jeszcze sygnał od suchobiegu muszę uwzględnić, niestety też mi to dał jako analoga zamiast stykowy ale nic na to nie poradzę.
    Do tego czujniki ciśnienia mam 4-20mA a wejścia w Zelio, w module rozszerzeń są 0-20mA ale ten dół sobie jakoś utnę może.

0
  • #8 23 Cze 2014 10:32
    gervee
    Specjalista Automatyk

No i jak Kolego poradziłeś sobie z tematem oprogramowania tego sterownika? Jakie masz spostrzeżenia po wykonaniu zadania? Dobrze działa?

Ps. pozdrowienia z Krakowa ;)

0