Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWE 4316/P - Wymiana łożyska biernego

Yuppy 10 Dec 2013 19:57 3891 8
 • #1
  Yuppy
  Level 15  
  Pralka jak w temacie, nawaliło prawdopodobnie łożysko. Podczas prania przy obracaniu bębna zaczęło głośno stukać. Jak obracam bęben ręką, to widać że od strony łożyska biernego nie porusza się osiowo (od strony czynnej jest ok) i momentami prawie ociera o plastikową część fartucha. Przez pół obrotu czuć spory opór przy obracaniu.

  Zdjąłem lewy bok, no i widać, że łożysko przy obracaniu bębna w pewnym momencie przestaje się kręcić, po czym po chwili znowu się obraca. Próbuję właśnie je wyciągnąć, odkręciłem trzy śruby przytrzymujące łożysko, ale nie mogę wykręcić tej środkowej (klucz 10-tka). Przy wykręcaniu śruba cały czas się obraca z dość małym oporem, a obstawiam, że raczej tak nie powinno być :) W jaki sposób mogę je wyciągnąć? Czy obędzie się bez wyciągania całego bębna? Pierwszy raz zabieram się za naprawę pralki, więc nie chcę przedobrzyć i czegoś urwać.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Yuppy wrote:
  Czy obędzie się bez wyciągania całego bębna?
  Raczej nie bo pewnie padło ci nie łożysko tylko oś na bębnie.
 • #3
  Yuppy
  Level 15  
  Jeśli ośka się urwała, to mimo wszystko łożysko mogę spróbować wyciągnąć razem z tą śrubą tak? Czy lepiej od razu rozbierać pralkę i wyciągać cały układ piorący? Jeśli uda mi się to wyciągnąć, to czy ta ośka jest wymienialna?
 • #4
  Gobro
  Level 31  
  Trzeba wyciągnąć bęben ze zbiornika , bez wyciągania zbiornika. Ośka (krzyżak) jest wymienialna.
 • #5
  Yuppy
  Level 15  
  To dobra informacja, myślałem, że trzeba ściągać całą górę pralki i wyciągać cały układ. Czyli muszę zdjąć pasek, odkręcić koło pasowe i od strony czynnej rozkręcić zbiornik, bo chyba od tamtej strony jest dojście do bębna. Zabiorę się za to wieczorem. Może jakieś istotne wskazówki, na co mam zwrócić uwagę, jakie narzędzia się przydadzą oprócz torx'ów, kluczy, śrubokrętów i młotka? :)
 • #6
  Yuppy
  Level 15  
  Bęben wyciągnięty, faktycznie ośka jest urwana. Z tego co widzę w sklepach, to krzyżak i łożysko jest takie same dla Whirlpool AWT, AWE i Polar PWA tak? Krzyżak dla strony biernej jest nieco krótszy, ale łożysko z obu stron idzie już takie samo.

  Na allegro za krzyżak i łożysko wyjdzie trochę ponad 50zł, więc tragedii nie ma.
 • Helpful post
  #7
  Gobro
  Level 31  
  Jeszcze śrubki nierdzewne do krzyżaka trzeba kupić.
 • #8
  Yuppy
  Level 15  
  Tak, wiem. Są już akurat w zestawie z krzyżakiem.
 • #9
  Yuppy
  Level 15  
  Pralka naprawiona. Trochę się zeszło, ale dopiero po nowym roku miałem okazję się za nią zabrać. Przy okazji odkamieniłem grzałkę, po czym zaczęła lekko przeciekać, ale już uszczelnione i nic nie cieknie. Łożysko prawdopodobnie jest sprawne, ale jako że nowe już miałem, to wymieniłem. Stare zostawiłem sobie na przyszłość :) Za to z krzyżaka wyrwała się ośka.

  Tak jak czytałem już w innych tematach, jest mały problem ze śrubkami przy krzyżaku. Te z zestawu były za długie, próbowałem je skracać, ale dalej obcierały. W końcu udało mi się kupić takie, które kończyły się idealnie z brzegiem nakrętki, jednak same nakrętki również tarły o kosz bębna. Wkręciłem je odwrotnie, tj. nakrętkami do wewnątrz. Póki co po kilku praniach jest ok i raczej nie czuć, żeby się odkręcały.