Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ACCESS - Baza danych, pole combi i tabela, auto uzupełnianie

szukam_pomocy_daniel 11 Dec 2013 00:19 6168 11
    szukam_pomocy_daniel
    Level 10  
    Witam, mam pytanie w jaki sposób w accessie 2007 mogę sprzężyć ze sobą pola. Chodzi mi o to, żeby w formularzu, po wybraniu z pola kombi konkretnego produktu, automatyczne uzupełniała się też jego cena.
    Pozdrawiam.

Jako projekt mam zrobić sklep internetowy. W accessie mam zrobić tak, żeby można było dodawać nowych kontrahentów ( działa ) , oraz zrobić coś na wzór koszyka w sklepie internetowym, czyli, że wybierasz produkt z listy,ilość,następnie sprawdza czy dana ilość towaru jest na magazynie, kolejno wybierasz forme dostawy, płatności i wylicza Ci cenę oraz Tworzy dokument zamówienia.
    Nie liczę na to, że ktoś zrobi za mnie ten projekt, a jedynie na to, że nakieruje mnie, i odpowie na parę pytań.
    PRL
    Level 40  
    Kombi Towary, źródło danych:
    "SELECT Towar, Cena FROM Towary.

Kombi Towary, zdarzenie 'po aktualizacji':
    Private Sub Towary_AfterUpdate()
    Wartosc = Towary.Column(1) * Ilosc
    End Sub
    szukam_pomocy_daniel
    Level 10  
    Wyskakuje mi jakis błąd związany z kluczem. 'Aparat bazy danych programu(..) nie może znaleść rekordu w tabeli Towary o kluczu pasującym do pola ID_towar'.
    Mam prośbe, możesz zerknąć czy z relacjami poradziłem sobie tak jak powinienem ? Załączam screen z accessa.
    PRL
    Level 40  
    Dlaczego ceny masz w oddzielnej tabeli?
    szukam_pomocy_daniel
    Level 10  
    Mam zrobić minimum 5 tabel, starałem się rozłożyć poszczególne tabele na mniejsze. Głupi pomysł z cenami tak ?
    PRL
    Level 40  
    Quote:
    Nie liczę na to, że ktoś zrobi za mnie ten projekt, a jedynie na to, że nakieruje mnie, i odpowie na parę pytań.

W takim razie zamiast tabeli z cenami dodaj 2 tabele:
    - Faktury,
    - FakturyPozycje.

Będziesz miał o 1 tabelę więcej i o jedną funkcjonalność więcej.;)

Ceny zostaw w tabeli Towary.

A co do pierwotnego pytania, to zrób, jak napisałem i będzie działać.

P.S. Co to za szkoła?
    szukam_pomocy_daniel
    Level 10  
    Tabele stworzone. Pole combi stworzyłem, jednak nie do konca wiem, czy tak jak mi napisałeś. Kiedy rozwijam Combi, pokazuje mi się towar i obok niego w kolumnie cena, jest super. Dodałem pod tym polem Ilosc_szt, jednak nie mogę w nim nic wpisac. Chciałem żeby po wpisaniu liczby, zapisywało mi to zamówienie ( wybrany produkt + ilosc szt. do tabeli zamówienia ) co robię źle ?
    PRL
    Level 40  
    Przede wszystkim brakuje tabeli ZamowieniaPozycje.
    Czyli pokrótce tak:

Tabela Zamowienia:
    - IdZamowienia,
    - NumerZamowienia,
    - DataZamowienia,
    - IdKlienta.

Tabela ZamowieniaPozycje:
    - IdPozycjiZamowienia,
    - IdZamowienia,
    - IdTowaru,
    - Ilosc,
    - Wartosc.

Przy takiej konstrukcji budujesz formularz na podstawie tabeli Zamowienia. Wszystkie pola umieszczasz w nagłówku formularza. W szczegółach formularza przeciągasz tabelę ZamowieniaPozycje i łączysz kluczem IdZamowienia.

W szczegółach (formularze ciągłe lub arkusz danych) umieszczasz kombi oparte na tabeli Towary. Pierwsza kolumna tego kombi, to IdTowaru, które ma być związane z IdTowaru tabeli ZamowieniaPozycje.

W zdarzeniu po aktualizacjo kombi przypisujesz:
    Code: vb
    Log in, to see the code

To tak w skrócie.

Na podstawie zamówień stwórz fakturowanie i na pewno zaliczysz.:)
    szukam_pomocy_daniel
    Level 10  
    Jeśli możesz, popatrz czy dobrze połączyłem te tabele.
    Nie rozumiem troche konstrukcji formularza. W tabeli PozycjeZamowienie dodać też NazweTowaru ? Gdzie jest nagłówek formularza ? Pracuje w accessie 07' , formularz tworzyć kreatorem, czy normalnie ? Przepraszam za taka ilość pytać, ale naprawde nie wiem jak to zrobic.

Otóż to.. chce ten przedmiot jedynie zaliczyć. Bo wydaje mi się on zbędny na moim kierunku..
    Pozdrawiam
    szukam_pomocy_daniel
    Level 10  
    Znalazłem nagłówek i poukładałem to mniej więcej jak na zrzutach, jednak sama wizualizacja nie wystarczy, bo nic mi nie działa. Nie do końca potrafię zrobić to co napisałeś. Będę walczył z tym po pracy. Mogłem wcześniej tutaj napisać, bo na początku walczyłem sam z tym projektem, a dopiero teraz po Twoich podpowiedziach, coś się tworzy.
    Tymczasem dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
    PRL
    Level 40  
    W związku z tym, że jest to 'coś do zrobienia', to zapraszam na PW.
    Nie będziemy na forum pisać podręcznika, jak zrobić działającą bazę.;)

P.S. Tylko u mnie zniknęły obrazki?