Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI GTX 670 PE OC - sposób na głośny rozruch karty...

leven 11 Gru 2013 14:22 1533 0
  • #1 11 Gru 2013 14:22
    leven
    Poziom 37  

Witam :)

Jeżeli Administracja Naszego forum nie ma nic przeciwko, pozwolę sobie opisać pozbycie się głośnego rozruchu karty MSI GTX 670 PE OC.

Od parunastu miesięcy męczyłem się (nie tylko ja) z głośnym startem karty MSI GTX 670 PE OC:

http://www.techpowerup.com/vgabios/127029/msi-gtx670-2048-120706.html

Cały problem tkwił w tym, że wentylatory karty rozpędzały się przy starcie systemu do wysokich obrotów, i stan ten trwał aż do załadowania się sterownika ekranu, po czym wentylatory zwalniały i już wszystko działało jak trzeba.

Nawet będąc w biosie płyty głównej, wentylatory karty pracowały na wysokich obrotach i praca w takich warunkach była nie do zniesienia.

Próbowałem różnych sposobów, między innymi wgrywałem biosy z różnych kart - GTX 670 PE OC/680/770 i nic to nie dawało.

W końcu po długim poszukiwaniu, znalazłem bios z referencyjnej karty MSI GTX 670 PM2D2GD5/OC (numer biosu: 80.04.19.00.0B), który pasuje bezproblemowo do MSI GTX 670 PE OC, i co najważniejsze - zachowuje się przy starcie jak i w normalnej pracy bardzo dobrze.

http://www.techpowerup.com/vgabios/126330/msi-gtx670-2048-120411.html

Jakie zmiany po wgraniu biosu REF. do PE OC ? .... po uruchomieniu komputera, wentylatory karty wykonują - nazwijmy to - dwu sekundowy "przedmuch" i RPM wentylatorów uspakaja się, wchodząc na swoje minimalne obroty (30%).

Kartę z podmienionym biosem sprawdzałem w parunastu testach oraz grach, oraz wykonałem kilkadziesiąt uruchomień komputera (wszystko działa jak należy).

Pod obciążeniem, bios karty reguluje RPM wentylatorów wedle temperatury GPU (tak jak w oryginalnym biosie).

OC karty MSI GTX 670 PE OC po zmianie biosu na opisany powyżej, jest tak samo dostępne, jak z biosem oryginalnym (testowane w AB, EP, NI, oraz w KBT).

Podmieniony bios z REF do PE OC po OC wygląda tak (edytowane w KBT - moje ustawienia):

MSI GTX 670 PE OC - sposób na głośny rozruch karty... MSI GTX 670 PE OC - sposób na głośny rozruch karty... MSI GTX 670 PE OC - sposób na głośny rozruch karty... MSI GTX 670 PE OC - sposób na głośny rozruch karty... MSI GTX 670 PE OC - sposób na głośny rozruch karty...

Modyfikacja (OC) "mojego" biosu podnosi taktowanie GPU oraz pamięci, ustala Power Target na stałym poziomie (100%), znosi Boost 1.0 (karta w 3D pracuje ze stałym taktowaniem, jak to miało miejsce, np. w rdzeniach Fermii), w trybie 3D karta pracuje z napięciem 1.21 volt, co daje możliwość uzyskania taktowania GPU powyżej 1306 MHZ (ta wartość jest zależna od możliwości OC danego GPU - o tym decyduje ASIC)).

W tabeli z napięciami obniżyłem profil 2D do najniższej wartości (0.825 Volt), co daje oszczędność energii przy pracy karty w IDLE.

ASIC mojej karty: 69.7%

GPU-Z z biosu po OC:

Nvidia Inspector z biosu po OC:

Podsumowując: można wgrać do Naszych kart MSI GTX 670 PE OC oryginalnie ustawiony bios z karty referencyjnej MSI GTX 670 PM2D2GD5/OC (dość niskie taktowania) i wykonać samemu OC do wartości, jakie miał oryginalny bios karty MSI GTX 670 PE OC, lub wykonać OC pozwalające uzyskać najwyższą stabilną wydajność (to już samemu ustalacie).

Po wgraniu biosu referencyjnego, trzeba zainstalować sterownik grafiki.

Jeżeli ktoś z szanownych użytkowników zechce wgrać sobie przedstawiony powyżej bios, proszę opisać, czy karta zachowuje się przyzwoicie przy starcie komputera i w czasie pracy (u mnie działa doskonale).

Bios z karty referencyjnej jest tutaj:

http://www.techpowerup.com/vgabios/126330/MSI.GTX670.2048.120411.rom

Bios z podniesionymi taktowaniami (moje ustawienia) w załączniku:

Testowane na konfiguracji:

Płyta główna - Asrock Z77 PRO 3.

Procesor - I3 3220.

Pamięć RAM - 2x 4GB Corsair Vengance 1866 MHZ CL 9.

Karta gr. - MSI GTX 670 PE OC.

Dysk HDD - WD 500 Blue.

Zasilacz - Zalman 600 HP.

Monitor - LG FHD 1920/1080.

System - WIN 8.1 PRO 64 BIT

Sterownik ekranu - 331.93 beta 64 bit.

Dziękuję.

EDIT: okazuje się, że można (moje testy) wgrać zwykły bios od REF. Nvidii (podany w załączniku jako biosN - dobrze zmienić nazwę biosu na bios.rom, gdy wcześniej wgrywaliśmy bios o takie nazwie)
    i nasze karty MSI GTX 670 PE OC działają cudownie.

1. nie ma "suszarki" przy starcie komputera (sekundowy przedmuch jest i wentylatory wracają do minimum RPM, tak jak w biosie, który przedstawiłem wcześniej).

2. w biosie MSI występuje trotling (spadek taktowania oraz napięcia VGPU pod obciążeniem)... tego nie da się zlikwidować w biosie MSI.

3. bios Nvidii po jego zmodyfikowaniu (bios w załączniku - biosN) nie wykazuje spadków taktowań i napięcia GPU - testowane w systemie WIN 8.1 PRO 64 bit.... zależność polega na przydzieleniu odpowiedniego Power Target.

4. regulacja RPM ustawiona na najbardziej agresywną, tzn. im wyższa temperatura, tym szybciej pracują wentylatory... do 55% (szybciej jest zbyt głośno i chłodzenie praktycznie już nie odbiera/wydala więcej ciepłą, niż w jego charakterze i w specyfikacjach podane).

Gdyby RPM było ustawione od np. 30 - 100 %, wtedy zależność wzrostu RPM do temperatury, byłaby delikatniejsza - karta byłaby cichsza, za to gorętsza.

Takie ustawienia są w zasięgu każdego użytkownika, który wyedytuje bios za pomocą KBT: http://pliki.onet.pl/Kepler.BIOS.Tweaker,Karty.graficzne.NVIDIA,Windows,112747.html

Wartości, które należy zmienić/ustawić:

To są moje prywatne ustawienia, które pozwalają na bardzo mocne obciążenie GPU bez spadków (trotling) taktowania GPU i napięcia.

EDIT: wyszedł nowy KBT, gdzie można pozbyć się trotlingu, a co za tym idzie, możemy wykorzystać bios MSI referencyjny, zamiast bios referencyjny Nvidii.

http://www.overclock.net/t/1452223/kepler-bio...r-v1-26-tdp-unlock-gtx-780ti-780-titan-gtx770

Bios referencyjny MSI do MSI GTX 670 PE OC w załączniku i nazywa się biosM.

0 0
  Szukaj w 5mln produktów