Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pompa c.o. Wilo czy Grundfos

darce 11 Gru 2013 14:44 12690 11
 • #1 11 Gru 2013 14:44
  darce
  Poziom 8  

  Muszę wymienić w swojej instalacji (domku 140m2, piętrowy) pompę c. o. bo stara mi padła. chcę pompę nowoczesną, ogrzewam ekogroszkiem. Zastanawiam się nad Wilo Stratos Pico lub Grundfos Alfa 2. Obie mają elektronikę dopasowującą pompę do optymalnej pracy, obie 5lat gwarancji, obie taką samą cenę w sklepach internetowych. Ale może ktoś zna inne za lub przeciw bo ja kompletnie się na tym nie znam. A może jeszcze inna firma?

  0 11
 • Mierniki instalacji Metrel
 • #2 11 Gru 2013 17:21
  Piasek80
  Poziom 29  

  Ja od lat używam produktów Grundfosa i nigdy nie zawiodły.

  1
 • Mierniki instalacji Metrel
 • #3 05 Sty 2014 13:43
  darce
  Poziom 8  

  kupiłem Wilo, jeszcze nie założona.

  2
 • #4 13 Sty 2014 09:24
  Bartek eDoradca WILO
  Poziom 11  

  Witam,
  Jeżeli będzie potrzebowała Pan pomocy w ustawieniu pompy proszę pisać.
  Dla objaśnienia:
  - dla instalacji ogrzewania podłogowe definiowana jest nastaw dp-c (stałociśnieniowa)
  - dla instalacji grzejnikowych, szczególnie tych nowych z zastosowaniem grzejnikowych zaworów termostatycznych definiowana jest nastawa dp-v czyli zmiennociśnieniowa. W nastawie tej pompa redukuje prędkość obrotową, a zarazem wysokość podnoszenia wraz ze zmniejszającym się zapotrzebowaniem na ciepło (dławieniem instalacji). Przy maksymalnych zamknięcie przepływu pompa będzie pracowała na 1/2 wartości Hs - ustawionej wysokości podnoszenia, tak aby utrzymywać ciśnienie w instalacji, nie generując nadwyżki. W ten sposób dodatkowo możemy oszczędzić na poborze energii elektrycznej.
  PS. Proszę nie zapomnieć o wyjęciu z pudełka wtyczki Wilo-Konektor do podłączenia zasilania. Niestety zdarza się tak iż klienci wyrzucać ją wraz z opakowaniem. ; )

  W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.

  0
 • #5 17 Cze 2014 10:58
  szostekos
  Poziom 9  

  A można wiedzieć jak to będzie wyglądało w przypadku domu 100 metrów? jakoś bardzo zmienią się te wartości i parametry w przypadku tej pompy z WILO? A może jakaś inna będzie lepsza?

  0
 • #6 03 Lip 2014 09:21
  Bartek eDoradca WILO
  Poziom 11  

  Wielkość domu nie ma tak dużego znaczenie jak rozległość instalacji. Natomiast do domów jedno/wielorodzinnych zazwyczaj stosowane są te same pompy czyli do 4 lub do 6 metrów podnoszenia słupa wody.
  Jeżeli chodzi o ustawienia parametrów pracy wygląda ta tak samo jak napisałem w poprzednim poście.
  Nie będę ukrywał że w zależności od potrzeb możemy wybrać konkretną pompę, np. pompa Yonos PICO posiada wszystkie niezbędne parametry pozwalające na komfortowe działanie i prostą regulacja (również pobór mocy w W) natomiast to pomp Stratos PICO wyposażona jest w ciekłokrystalicznych wyświetlacz LCD, licznik energii, funkcje blokady Manu i kilka dodatkowych parametrów. To jaki produkt jest lepszy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb : )

  W przypadku pytań pozostaje do dyspozycji.

  0
 • #7 01 Paź 2014 14:30
  szostekos
  Poziom 9  

  Super, dzięki serdeczne za fachowe porady. Wątek uważam za zamknięty.

  0
 • #8 06 Paź 2014 16:30
  darce
  Poziom 8  

  Dopiero dziś fachowiec montuje tą pompę, Wilo Stratos Pico. Napiszę coś po uruchomieniu.

  0
 • #9 08 Paź 2014 21:41
  darce
  Poziom 8  

  Pompa pracuje. Nie wiem co to jest Dynamic Adapt. Ja mam piec na ekogroszek ze sterownikiem, który włącza podajnik i pompe c.o. gdy woda osiągnie temperaturę 40*C a odcina prąd do pompy gdy spadnie poniżej 37*C. U mnie temperatura wody na piecu ustawiona jest na 45*C. Temperature w pokojach reguluje termostatami na kaloryferach. Jak zastosować tę funkcje?

  0
 • #10 02 Gru 2014 08:53
  szostekos
  Poziom 9  

  darce napisał:
  Pompa pracuje. Nie wiem co to jest Dynamic Adapt. Ja mam piec na ekogroszek ze sterownikiem, który włącza podajnik i pompe c.o. gdy woda osiągnie temperaturę 40*C a odcina prąd do pompy gdy spadnie poniżej 37*C. U mnie temperatura wody na piecu ustawiona jest na 45*C. Temperature w pokojach reguluje termostatami na kaloryferach. Jak zastosować tę funkcje?  Coś Ci się udało rozkminić w tym temacie? Wyżej wypowiadał się doradca od Wilo, może coś podpowie?

  0
 • #11 04 Gru 2014 10:52
  Bartek eDoradca WILO
  Poziom 11  

  Witam,
  Pomp Wilo Stratos PICO daje Panu możliwość czytelnego i prostego ustawienia parametrów pracy w tym również trybów regulacji. Jedną z funkcji jest tzw. Dynamic Adapt, tu nie musi Pana specjalnie dużo ustawiać, a wystarczy wejść w Manu i włączyć 4 okienko na wyświetlaczu (On/off). W momencie załączeniu funkcji DynamiAdapt pompa automatycznie przejdzie na pracę w funkcji zmiennociśnieniowej ∆p-v. Sama funkcje przede wszystkim pozwala na zwiększenie możliwości oszczędności energii poprzez obniżanie parametrów przy częściowo zdławionej instalacji. Nie zauważy Pan szczególnej różnicy w sytuacji w której instalacji jest mocno rozsławiona a zawory termostatyczne ustawione są na maksymalną wydajność grzejników. Natomiast w okresach gdy instalacji jest zdławiona pompa będzie jeszcze wydajniej dopasowywał się do zmiany parametrów pracy. Dodatkowo w przypadku wystąpienia przepływu poniżej 200l/h funkcja DynamiAdapt pozwala na prowadzenie pompy Stratos PICO w stan stanby.
  W Pan przypadku nie wykorzystamy 100% możliwość ponieważ regulacji załączania i wyłączania pompy realizowana jest przez zewnętrzny sterownik. Bynajmniej w trakcie pracy może Pan liczyć na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną do pracy pompy.
  Sama pompa jest bardzo dobrze zabezpieczono na tego rodzaju regulację, w instrukcji znajdzie Pan informację iż częstotliwość załączania i wyłączania pomp przez zdjęcie napięcia wynosi do 100razy na dobę.

  0
 • #12 16 Gru 2017 13:09
  spider_net
  Poziom 19  

  Zapewne do dnia dzisiejszego zmieniły się nieco technologie.... Kwestia czy na lepsze. Aktualnie jestem na etapie wyboru pompy. Efektem wyczytywania informacji w internecie stoję przed wyborem Grundfos Alpha 2 25-60 czy odpowiednika Wilo. Podpowiecie drodzy forumowicze jak na dzień dzisiejszy wygląda sprawa trwałości i efektywności biorąc pod uwagę w/w producentów? A może jednak coś innego wziąć pod uwagę? Liczę, że tym wątkiem zamknę swoje rozterki ;)

  3